Türkiye’nin ilk dijital sigorta platformu olan Sigortam.net, kurulduğu günden bu yana 7 milyona yakın müşteriye ulaştı. Yeni nesil teknolojik çözümleri insan dokunuşuyla harmanlayarak sigorta alanında müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşımayı hedefleyen şirket, inovatif bir yaklaşımla tüm teknolojik altyapısını müşteriyi merkeze alan, anlayan, tanıyan ve kişiselleştiren bir yaklaşımla yeniledi. Böylece daha yalın, daha anlaşılır, değişen müşteri ihtiyaçlarına anında çözüm üreten, etkileşimli ve yenilikçi bir yapıya kavuştuklarını söyleyen Sigortam.net CEO’su Bora Uludüz, “Bu süreçte logomuzu da yeniledik. Artık bu dönüşüm sürecimizi daha iyi ifade eden dinamik, enerjik, animatik bir logomuz var” diyor. Teknolojik altyapıyı ve web sitesini de müşteriyi merkeze alan bir bakış açısıyla çok daha net ve anlaşılır hale getirme hedefiyle dönüştürdüklerini söyleyen Uludüz, şirketin yeni dönem hedeflerini anlattı.

Sigortam.net 2021 yılını nasıl geçirdi? Bu yıl için hedefleriniz neler?
2021, ‘Müşterinin Şampiyonu’ olmak vizyonuyla tüm ürün ve süreçlerimizi sıfırdan ele aldığımız, daha teknolojik ve daha dijital adımlar attığımız, Sigortam.net için yeni yatırımları hayata geçirdiğimiz bir yıl oldu. Sigorta gibi komplike bir dünyayı müşterilerimiz için çok daha net ve anlaşılır hale getirme hedefiyle çalışmalar gerçekleştirdik. Bunu yaparken hem teknolojik altyapımıza hem de insan kaynağımıza çok büyük yatırım yaptık. Bu yıl da büyümeye odaklanarak, yatırımlarımızı sürdüreceğiz.

Neova Sigorta’dan acentelerin hayatını kolaylaştıran uygulama: Pratik Portal. Neova Sigorta’dan acentelerin hayatını kolaylaştıran uygulama: Pratik Portal.

Sigortacılığı ‘netleştirmek’ hedefinizden bahsettiniz. Bunu nasıl başarmayı planlıyorsunuz?
Sigorta gibi komplike bir dünyayı müşterilerimiz için netleştirmek, karmaşık bir ürün olan sigortayı çok daha anlaşılır, basit, uygun ve erişilebilir hale getirmek istiyoruz. Dijitalleşme ve teknolojinin imkanlarını en üst düzeyde kullanırken, uzman insan kaynağımızla müşterilerimizin ihtiyaç duydukları her an yanlarında olmak istiyoruz. Teknoloji kadar insan temasının ve sıcaklığının değerine de inanıyoruz. Büyük bir telesatış, satış sonrası danışman ve hasar ekibimiz var. Müşterilerimize uçtan uca 7/24 sunduğumuz hizmeti geliştirmeye odaklanıyoruz. Türkiye’de dijital sigortacılığın pazaryeri olarak 22 sigorta şirketiyle çalışıyoruz. Yeni dönemde müşterilerimize tüm tekliflerin yanı sıra, düşük fiyat, geniş kapsam ve fiyat-performans olmak üzere üç alternatifli şeffaf bir yönlendirme sunmaya başladık. Bu teknolojinin arkasında güçlü bir yapay zekâ algoritması var. Müşterilerimizin ihtiyacı ve menfaati odak noktamız. Bu nedenle şeffaf ve doğru bilgilendirm kırmızı çizgimiz. Buradaki şeffaf yönlendirme ve bağımsız skorlama altyapısı için ülkemizin köklü üniversitelerinden ODTÜ ve Hacettepe ile birlikte çalışıyoruz.

Sigortam.net’teki bu dönüşümü anlatabilir misiniz? Müşterilerin hayatına ne tür yenilikler ile dokunacaksınız?
Türkiye’nin ilk ve lider dijital sigorta platformu olarak 22 yıldır ülkemizde sigortacılığın gelişimine katkıda bulunan adımları atan öncü bir şirketiz. Kurulduğumuz günden bu yana 7 milyona yakın müşterinin hayatına dokunduk. Yeni nesil teknolojik çözümleri insan dokunuşuyla harmanlayarak sigorta alanında müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşımayı hedefliyoruz. Ülkemizin en büyük insurtech markasıyız. Fintech ekosisteminin parlayan yıldızı insurtech, sektördeki tüm paydaşların yaşamlarını kolaylaştıracak inovatif çözümleri bünyesinde barındırıyor. Biz de inovatif bir yaklaşımla müşterilerimize sunduğumuz hizmeti mükemmelleştirmek amacıyla tüm teknolojik altyapımızı müşteriyi merkeze alan, anlayan, tanıyan ve kişiselleştiren bir yaklaşımla yeniledik. Daha yalın, daha anlaşılır, değişen müşteri ihtiyaçlarına anında çözüm üreten, etkileşimli ve yenilikçi bir yapıya kavuştuk. Bu süreçte logomuzu da yeniledik. Artık bu dönüşüm sürecimizi daha iyi ifade eden dinamik, enerjik, animatik bir logomuz var.

Pandemiyle birlikte tüm sektörler dijitalleşmede birkaç yıl ileriye gitti. Sigorta sektöründe bu değişim yaşandı mı?
Türkiye’de dijital sigortacılık bankacılığın çok gerisinden geliyor, maalesef hak etmediği bir seviyede. Sektör bu açıdan önemli fırsatlar barındırıyor. Sigortacılık, disruptive dediğimiz yıkıcı teknolojilerle tanışmayı bekleyen bir sektör. Ancak şu noktanın da altını çizmek gerekir: Biz teknolojinin en üst seviyede kullanılması gerektiğinin yanı sıra insan temasının ve sıcaklığının önemine de inanıyoruz. Müşterilerimize her türlü danışmanlığı ve satış hizmetini sunuyor, hasar anında 7/24 yanlarında oluyoruz. Müşterilerimize uçtan uca bir hizmet sunuyoruz. Dijitalleşme ve teknolojinin imkanlarıyla, insan sıcaklığını en iyi şekilde harmanlayarak sunduğumuz hizmeti geliştirmeye odaklanıyoruz.

Pandemiyle birlikte müşteribeklentileri nasıl değişti, değişiyor? Sizin bu konuyla ilgili aldığınız

aksiyonlarınız oldu mu? Pandemiyle birlikte tüm sektörlerde olduğu gibi sigortacılık sektöründe de büyük değişimler oldu. Müşterilerimizde yaşananlar sonrasında risk farkındalığının arttığını gözlemliyoruz. Diğer taraftan müşterilerin dijital alışkanlıklarında da büyük değişiklikler yaşandı. Tüketicilerin ihtiyaçları, öncelikleri değişti. Zaman, hız daha kıymetli, daha önemli hale geldi.Biz de bu noktada, müşteri
ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilecek
teknolojilerimizi,
insan tecrübemizle birleştirerek,
QR hızında teklif dönemini başlattığımız
uygulamamızı geçen
yıl müşterilerimizin hizmetine
sunduk. Sigortam.net’ten QR hızıyla
teklif almak isteyenler, akıllı
telefonlarından internet sitesine
girerek, araç ruhsatlarındaki QR
kodunu okutuyor.

Sigortam.net olarak satış sonrasında müşterilerinize ne tür hizmetler sunuyorsunuz?

Müşterilerimizin kasko, zorunlu trafik sigortası, tamamlayıcı sağlık sigortası, özel sağlık sigortası, DASK, konut sigortası, cep telefonu sigortası ihtiyaçlarında her zaman yanlarındayız. Farklı branşlarda sigorta satın almak isteyen müşterilerimize tarafsız bir şekilde uygun teklifleri sunarak satış yapıyor ve herhangi bir sorunla karşılaşıldığında sigortalımız adına sigorta şirketiyle iletişime geçerek problemi çözüyoruz. Sigortalı için hizmet çözüm noktası da oluyoruz. Ayrıca sigortalılarımızın hasarları olduğunda da yanlarındayız. Hasar yapan sigortalımız 7/24 bize ulaşabiliyor ve tüm süreç boyunca uzman hasar ekiplerimizden destek alabiliyor. Hasar hattında müşterilerimizin sigorta danışmanlarımıza ulaşma sürecini her geçen gün daha da iyileştirme ve hızlandırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Çünkü bu konuyu oldukça önemsiyoruz. IVR sonrasında, şu anda hasar hattında sigorta danışmanlarımıza ulaşma süresi 3 saniye. Ekiplerimiz aynı zamanda tüm süreç boyunca sigortalımızın sigorta şirketi ile asistans şirket, eksper, servis gibi 3’üncü partilerle arasındaki tüm akışta yanında oluyor, işlemleri dosya sonuçlanana kadar takip edip, her aşamada sigortalımızı bilgilendiriyor.