CEO'ların sigorta sektörünün büyümesine dair güvenleri azaldı CEO'ların sigorta sektörünün büyümesine dair güvenleri azaldı

Türkiye’nin lider insurtech markası Sigortam.net, müşterilerine ihtiyaçlarına en uygun sigorta teklifleri sunmanın yanı sıra satış sonrası süreçte sunduğu danışmanlıkla poliçelerin kapsadığı haklar konusunda 7/24 destek sağlıyor. 

Kasko ile aracını trafikte yaşanacak sorunlara karşı güvence altına alan araç sahipleri, anahtar kaybı gibi durumların sigorta kapsamına girip girmediği konusunda soru işaretleri yaşayabiliyor. Kaskonun anahtar kaybı masraflarını karşılamasının ek teminatlar kapsamında yer aldığını söyleyen Sigortam.net CEO’su Bora Uludüz, “Aracın anahtarı ile çalınması ya da bu nedenle zarar görmesi ile ilgili olarak 2006 yılında yapılan düzenlemeye göre bu zararlar ana teminatlar içinde değerlendirilmiyor ancak ek sözleşmede belirlenen haller sonucunda anahtarın ele geçirilmesi durumunda oluşan ziyan ve hasarlar poliçe teminat kapsamına alınıyor” dedi. 

Bora Uludüz, kaskonun ek teminatlar kapsamında yer alan araç anahtarı güvencesinin kapsamına ilişkin de bilgi verdi. Buna göre, araç anahtarı güvencesini kapsayan durumlar arasında şunlar yer alıyor: 

  • Araba anahtarının kaybı veya çalınması durumunun yanı sıra hırsızların kilit sistemini zorlarken verdiği hasarlar.
  • Araba anahtarlarının kapalı bir mekanda bulunması ve bu mekana zor ya da şiddet kullanılarak girilmesi. 
  • Araç anahtarının gasp yoluyla ele geçirilmesi sonucunda aracın çalınması ya da çalınmaya teşebbüs edilmesi. 

Araç anahtarı güvencesini kapsamayan durumlar ise şöyle: 

  • Araca ait anahtarların araç üzerinde bırakılması sonucu hırsızlık yapılması veya hırsızlığa teşebbüs zararları. 
  • Sigortalıyı resmi sıfat takınarak veya güven oluşturan eylemlerle yanıltarak araç anahtarlarının elde edilmesi sonucu meydana gelen zararlar. 
  • Güç ve şiddet kullanmaksızın araca ait anahtarları ele geçirerek yapılan hırsızlık veya hırsızlığa teşebbüs sonucu oluşan zararlar. 
  • Aracın emanet edilen kişilerce çalınmaya teşebbüs edilmesi ya da çalınması neticesinde meydana gelen zararlar. 
  • Sigorta poliçesi sahibinin algılama yeteneğinin zayıflığından ya da içinde bulunduğu hal ve şartlardan yararlanarak sigortalı aracın anahtarlarının ele geçirilmesi.

Araç anahtarı güvencesinin tam kapsamı ve bu durumda uygulanacak prosedürlerin sigorta şirketlerine göre farklılık gösterdiğine işaret eden Uludüz, “Hem kasko yaptırma aşamasında hem sonrasında yaşanabilecek hasar anlarında doğru danışmanlığı almak çok önemli. Sigortam.net olarak Türkiye’nin önde gelen 23 sigorta şirketinin tekliflerini müşterilerimizin değerlendirmesine sunarak, ihtiyaçlarına en uygun seçeneği bulmalarına yardımcı oluyoruz. Hasar anlarında ise 7/24 kesintisiz hizmet veren Sigorta Destek hattımız ile en geç 3 saniye içinde aramalara yanıt vererek, müşterilerimizin anahtar kayıpları da dahil olmak üzere tüm ihtiyaç duydukları anda yanlarında yer alıyoruz” diye konuştu. 

Editör: Sigorta Life