Son 3 yılda e-ticaret ve ödeme sektöründe adeta devrim niteliğinde bir dönüşüm yaşandı ve sektör dikkat çekici rakamlara ulaştı. Dünyada e-ticaret pazarı 5.5 trilyon dolara ulaştı, 2025 öngörüsü ise 7.3 trilyon. Dünyadaki internet kullanıcılarının yarısından fazlası en az haftada bir online satın alım yapıyor. Türkiye, %65,7 ile bu kategoride 2. Sırada. Türkiye’de  kartla yapılan ödemelere baktığımızda ise Ekim 2022’de bu rakam geçen yıl Ekim ayına kıyasla, %129 artışla 377 milyar TL’ye ulaştı. 

Payten Türkiye Ülke Lideri ve Paratika CEO’su Burak Kutlu’nun , Fintechtime Ocak & Şubat 2023 sayısında yer alan 2022 yılı değerlendirmeleri ve 2023 yılı beklentilerine dair görüşleri şu şekilde; 

 ‘Pazar büyürken biz de büyümeye devam ediyoruz. ‘

Payten’in global satış gelirleri 2022’nin üçüncü çeyreğinde 2021 yılının aynı dönemine kıyasla %59 artarak 42,3 milyon euroya ulaştı. Ödeme kuruluşumuz Paratika 2021 yılında yüzde 300 büyüme kaydetmişti, bu yıl Ocak’tan Kasım’a kadarki büyüme oranı ise %311. 23 yıldır Türkiye’deyiz ve büyümeye devam edeceğiz.

‘2023 yılında da hem inorganik büyüme hem de istihdamımızı artırma stratejimizi devam ettireceğiz.’

Cirosal olarak büyürken, bir yandan da satın almalar yapıyoruz. Geçtiğimiz dönemde Mobven ve Smarttek’i bünyemize katmıştık. Açık bankacılık, cüzdan teknolojileri hizmetleri veren, satılabilir yapay zeka ürünleri geliştiren şirketler radarımızda. Grup şirketlerimiz arasında en hızlı büyüyenlerden biriyiz. İstihdamımızdaki artış da bunun bir göstergesi. Pandemi öncesinde 85 kişilik bir ekipken, bugün 230 kişilik bir aileyiz ve büyümeye de devam ediyoruz. Bu yıl, GPTW Türkiye platformunda çalışanlarımızın takdiriyle “Harika İş Yeri” seçilerek “Great Place To Work” sertifikasını almaya hak kazandık. Bununla birlikte çalışanlarımızın memnuniyetini de ne kadar önemsediğimizi kanıtlamış olduk.

‘2022 Payten ve Paratika için hem ulusal hem uluslararası arenada bol ödüllü bir yıl oldu.’

‘Paratika Paya Dayalı Kitle Fonlama Online Ödeme Altyapısı’ projemizle ulusal arenada kazandığımız Gümüş Stevie ve Altın PSM ödüllerine, son dönemde uluslararası arenada 2 ödül daha ekledik. Avrupa’nın en iyi ticari ödeme sistemlerinin seçildiği MPE Ödülleri’nde “En İyi Ödeme Ortaklığı” ödülünü Berlin’den Türkiye’ye getirdik. Projemiz son olarak ABD merkezli Banka İdaresi Enstitüsü (BAI) tarafından inovasyon alanında verilen BAI 2022 Küresel İnovasyon Ödülleri’nde ödemeler kategorisinde en yenilikçi proje seçildi. Bilişim 500 listesinde 6 sıra yükseldik ve 7 farklı kategoride sıralamaya girdik. Bu yıl ayrıca yepyeni bir çözümü de müşterilerimize sunduk. ASEE ile ortak geliştirdiğimiz Payten Secure IVR bu yıl sektöre damgasını vuracak.

Müşterilerini dinleyen, anlayan, yenilikçi ürün ve hizmetlerini en hızlı şekilde tüketicilere sunabilen ödeme sağlayıcılar avantaj elde edecek.’

Artan oyuncu sayısı ve uygulamaya geçen yenilikçi ürün ve hizmetlere bakarak ödeme sekötünün ne kadar hızla gelişmekte olduğunu görüyoruz. Konsolidasyona gitmek yerine daha çok niş alanlarda tüketicinin ihtiyacı olan, ya da yeni faydalar sağlayacak yenilikçi ürünler hayata geçecek.

‘‘One Stop Shop Fintech’ çözümü sunabilen tek firmayız.’

Türkiye’de ödeme sektörü için tamamen yenilikçi bir çözümü hayata geçirdik. ‘One Stop Shop Fintech’ yaklaşımımızla girişimlere ‘Anahtar Teslim Fintech’ çözümü sunuyoruz. Ödeme kuruluşu ve/veya e-para lisanslama sürecini tamamlamış tüm girişimlere; sanal POS, cüzdan çözümleri, açık bankacılık çözümleri, para transfer emir hizmetleri, hesap konsolidasyonu, Android POS, anti-fraud altyapısı, secure IVR altyapısı gibi tam anlamıyla bir fintech olmanın gerektirdiği tüm elementleri tek elden sağlıyoruz.

‘Gelişen sektör ve hızla artan işlem hacimleri ile fraud önlemleri çok daha kritik bir konum kazandı.’

Türkiye Sigorta’nın “Sağlık” temalı reklam filmi yayında Türkiye Sigorta’nın “Sağlık” temalı reklam filmi yayında

Türkiye’de kapsamı ile rakipsiz konumda olan Merchant Safe Unipay-MSU ödeme geçidi çözümümüz; akıllı işlem yönlendirme, PCI DSS ortamında kart saklama, Bayi Portali ve B2B tahsilat yönetimi, Mutabakat, Secure IVR, Kapalı Devre Cüzdan, Software only POS (Android POS) gibi tüm özellikleri tek entegrasyonla sunuyor. Altyapımızı AI ve ML destekli ASEE InACT Antifraud Hub ve Threatmetrix ürünleri ile 360 derece koruyor, uzman fraud ekibimizle tüm işlemleri 7/24 izliyor, işlem kontrollerini global kara listelerden anlık yapıyoruz. Çözümlerimizi bu antifraud ürünler ile birlikte de müşterilerimize sunabiliyoruz.

Editör: Sigorta Life