Cenk Bey, öncelikle Lumnion hakkında bilgi almak istiyoruz sizlerden. Lumnion şirket olarak ne yapar? Hizmet kapsamına kimler dahil? Kısaca kuruluş hikayesi ve amaçlarından bahsedebilir miyiz?

Lumnion aslında sigorta teknoloji şirketi olarak geçiyor. Tamamen odağı sigortacılık. Başka bir alanda faaliyet göstermiyoruz. 2017 yılında danışmanlık şirketi olarak kurulduk. Ben 2020 yılında şirkete dahil oldum. Hayat dışı sigortacılık için yapay zekâ tabanlı fiyatlandırma platformları geliştiriyoruz. Ana amaç burada dijitalleşmeyi tam anlamıyla sigortacılığa uyarlamak. Nihayi tüketiciye bir şey sunmuyoruz. Bizim müşterilerimiz sigorta şirketleri.

Acente kısmında daha alınacak yol var

Pandemi ile birlikte var olan dijitalleşme çok önemli yol kat etti. Sigorta sektörü olarak birçok şirket artık dijitalleşmeyi yoğun şekilde kullanıyor. Acentelerini de bu doğrultuda yönlendirmek için ellerinden geleni yapıyorlar.S iz Türkiye’de dijitalleşmeyi hangi seviyede görüyorsunuz yeterince ayak uydurabiliyor muyuz?

Biz tabi yurtdışında da faaliyet gösteriyoruz. Karşılaştırma fırsatımız da oluyor. Halk olarak dijitalleşmeye yatkınız ve öndeyiz diyebiliriz. Sosyal medya kullanımı da diğer ülkelere oranla daha aktifiz. Yeniliklere açık bir yapımız var. Şirketlerimiz de bu şekilde baktığınızda. Avrupa’ya kıyasla dijitalleşmede öndeyiz. Sigorta kısmında biraz gerideyiz mesela banka tarafı daha ilerde. Dijital kanallar bankalara ait. Aslında acentelerin dijitale taşınması lazım şirketlerle birlikte. Acente kısmında daha alınacak yol var. Daha yapılacak şeyler var.

Yapay zekâ kullanarak fiyatlama yapabiliyorsunuz bildiğim kadarıyla, yapay zekâ tabanlı platformunuzdan bizlere bahsedebilir misiniz?

Biraz teknik bir iş yapıyoruz. Sigorta başlı başına teknik, bizim yaptığımız iş ile birleşince komple teknik oluyor. Biz fiyatların çalışılmasında bazı modeller yapıyoruz. Mesela kasko çalışırken arabanın rengi mi önemli yoksa kullanılan yer il mi, ilçe mi, kimin kullandığı, sürücünün cinsiyeti mi, yaşı mı gibi belli faktörler vardır. Biz bu faktörlerin hangisi en önemli onları tespit ediyoruz. Ve bunun üzerine yazılım geliştiriyoruz. Riski daha doğru tespit ediyoruz. Üzerimizde toplumsal bir sorumluluk var tabii ki. Siz risk fiyatlandırmasını ne kadar doğru yaparsanız insanlar daha fazla ilgi gösterirler.

 

 

Yurt dışında da aktif olduğunuzu biliyoruz orada sektör için durumlar nasıl? Çalıştığınız firmalar var mıdır?

Bizim ilk günden beri nihai hedefimiz global olmak. Misyonumuz bu ve bu doğrultuda ülkemiz adına gurur tablosu olmak istiyoruz. Dört firma var dünyada yaptığımız işi yapan. Ayrıştığımız nokta yapay zekada en ön teknolojideyiz. Çok ilgi var yurtdışında bize şirketlerle bir araya gelip konuşuyoruz isteklerini değerlendiriyoruz. Çalıştığımız danışmanlık şirketleri var. Kendimize kapı olarak Almanya’yı tercih ettik. Almanya’nın desteklediği 2 farklı teknoloji firması var. Biri Münih’te diğeri Köln’de. İki firma ile de çalışıyoruz. Köln Üniversite ile Aktüerya alanında çalışmalarımız var. Bizim şirketimizde proje geliştirip mezun olabiliyor burada okuyan öğrenciler. Almanya sektör olarak bizimle benzer. Bizim algoritmaların birçoğu blackbags dediğimiz kara kutuların içindedir.

Cenk Bey bizler Bee, Cheetah gibi ürünlerinizi biliyoruz. Ancak bilmediğimiz yeni hayata geçecek olan ürünlerinizde bahsedebilir misiniz?

Bee bizim ilk ürünümüz. Bee’de anasistemlerden alıp işleyip sisteme uygun hala getiriyoruz. Süreç kısaltmamıza yardımcı oluyor manuel olarak 3 ay uğraştığımız işi saatlere indiriyor. Aktüerya tarafı tamamen Cheetah ürünümüzde. Burdan gelen yapılanma Dolphin’e aktarılıyor. Haritalanma ve kararları son olarak buradan alıyorsunuz. Bunu dünyada yapabilen bir araç yok. Son olarak Octopus ürünümüz var. Bir platform 4 üründen oluşuyor kısacası. Rezerv tarafını geliştirebiliriz biraz önümüzdeki süreçte ve satış yönetimi modülü var.

“Bizi rakiplerimizden ayıran en önemli özellik; Biziz”

Sizi rakiplerinizden ayıran farklı olarak yaptığınız en temel özellik nedir?

Rakiplerimizden ayıran en büyük özellik biziz. Çok iyi bir takımımız var. Yenilikçi araştırmaya açık veri biliminde özellikle çok bilgiliyiz. 20 kişiyiz herkes birbirini tamamlıyor. Müşterilerimiz bizi çok geliştiriyorlar geri bildirim önemli. Kendimizi hızlı bir şekilde geliştirebiliyoruz.

Lumnion için 2021 yılı nasıl geçti? Sizler için en önemli konular neler oldu ve 2022’den beklentileriniz ne yönde?

Yurt dışını keşfetmek ile geçti 2021 yılı. Üniversite iş birlikleri ile keyifli şekilde geçti. Meyvelerini bu sene toplayacağız inşallah. Avusturya ve İsviçre ile ilgili planlarımız mevcut. Yurtdışında büyümek ve finansal anlamda daha büyümek. İmaj olarak ülkemize katkı sağlamak istiyoruz. İspanya’da bir ofis açma isteğimiz var. Dubai aynı şekilde. Global yayılmacı politikamızı devam ettirmek istiyoruz.