Sağlık alanında sunduğu ürün ve hizmetleriyle sektörün önde gelen şirketlerinden biri olan AXA Sigorta’nın bu alanda gerçekleştirdiği çalışmalar farkını ortaya koyuyor. 130 yıldır “insanlığın gelişimi adına insanlar için değerli olanı koruma” amacıyla çalışmalarını sürdüren AXA Sigorta; müşterileri için olası riskleri değerlendiriyor. Bu risklere karşı onları koruma altına alıyor. Aynı zamanda müşterilerinin beklenti ve ihtiyaçlarına göre sigortacılık çözümleri geliştirerek, her zaman yanında olan bir çözüm ortağına dönüşmeyi amaçlıyor.

‘‘Bu etkinin devamını tüm branşlarda bir süre daha göreceğimiz aşikâr’’

 

Sigorta sektörü pandemi sürecinde güzel atılımlar göstererek güven tazelerken 2022 yılının nasıl sonlanacağına dair görüşlerini Sigorta Life Sohbetleri’nde bahseden AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken, ‘‘Pandemi döneminde hem sektör hem de şirket olarak, daha önceki birçok kriz döneminde olduğu gibi yine başarıyla devam eden bir süreç yönetimi yaptık. Bununla birlikte, pandemi koşullarını geride bırakma sürecinde olduğumuz bu dönemin sigortacılık sektörüne de etkilerini deneyimlemeye başladık. Pandemi dönemiyle birlikte geçen yılın son döneminde ortaya çıkan enflasyonist etkilerin yarattığı maliyet etkileri sektörümüzde özellikle ilk çeyrekte yoğun olarak görülmeye başladı. Bu maliyet etkisi, yurtdışı teminat bağlantılarının ve yurtiçi döviz bazlı maliyetlerin de etkisiyle tüm sektörlerde olduğu gibi sigortacılık sektörüne de prim artışı olarak yansımak durumunda kaldı. Bu etkinin devamını tüm branşlarda bir süre daha göreceğimiz aşikâr. Öngörmesi zor olan bir yıl olmakla birlikte, 2022 yılının sonunda görmeyi beklediğimiz etki; artan maliyetler nedeniyle müşterilerimizin sahip oldukları değerlerin kaybının daha zor telafi edileceği bir dönem olması, buradan yola çıkarak da ürün sahipliklerinde bir düşüş olmaması yönünde. Dağıtım kanallarının en etkin ve doğru şekilde müşterilerimizi yönlendirmesiyle, ürünler arasında kaymalar ve riske göre teminat tercihleri her zaman olduğu gibi bu dönem de mutlaka olacaktır’’ dedi.

 

AXA Sigorta, kriz durumlarında her zaman hem müşterilerinin hem de acentelerinin yanında olan ve süreç yönetimleriyle fark yaratan bir şirket olduğunu vurgulayan Ölken, ‘‘İş yapma kültürümüzü sürdürülebilirlik üzerine kurduk. Attığımız tüm adımları da bu vizyon ve perspektif doğrultusunda şekillendiriyoruz. Biraz önce bahsettiğim, pandeminin son dönemlerinde başlayan sektör etkileri şirketimiz için de geçerliydi. Bu süreçte mevcut müşterilerimizi koruyucu, büyüme hedeflerimiz doğrultusunda da yeni müşterilerimize en doğru primlerle şirketimize katma amaçlı fiyatlama altyapımızı devam ettirdik ve düzenli olarak geliştirdik. 2021 yılını da tüm kanallarda hedeflerimizin üzerinde yüzde 28, trafik hariç yüzde 37,3 büyümeyle kapattık. Stratejik ürünlerimiz olarak gördüğümüz tamamlayıcı sağlık sigortaları, konut ve işyeri paket poliçeleri, nakliyat poliçeleri odak alanlarımız olarak öne çıkıyor. Ayrıca, şirket olarak her zaman kaskodaki gücümüzü korumaya ve arttırmaya önem veriyoruz. İlerleyen dönemde de bu alandaki gücümüzü arttırmaya devam edeceğiz’’ ifadelerini kullandı.

                                      

Kurlardaki yükseliş sigorta sektörünü nasıl etkiledi?

 

Kurlardaki yükseliş ve enflasyonist etkinin, sigorta sektörünü farklı branşlarda farklı nedenlerle doğrudan etkilediği biliniyor. Ölken, bu konuya dair düşüncelerini şöyle ifade etti: ‘‘Sağlık sigortalarında kullanılan hastane materyallerin, yangın ve kasko sigortalarında yurtdışından temin edilen parçaların artan döviz maliyeti, ağırlıklı olarak endüstriyel poliçelerde yurtdışı reasürans maliyetlerinin artışı gibi etkilerin tamamı ek kalemler olarak maliyet girdisi oluşturuyor. Dolayısıyla her branşta artan etkiler ve bunlarla bağlantılı olarak şirketlerin de genel giderlerindeki artış kalemleri sektör olarak maliyet artışlarını beraberinde getiriyor.’’

 

Sağlık sigortası primleri sağlık enflasyonu nedeniyle artırılmak zorunda kalındığı biliniyor.  Sigortalılar açısından bu durumun nasıl bir etki yarattığı hakkında ise Ölken, ‘‘Sene başında sağlık enflasyonu yüzde 36 olarak açıklandı; ancak hastanelerin hizmet fiyatlarına yaptıkları zam oranları çok daha yüksek gerçekleşti. Hastanelerin yaptıkları zamlar hizmet grubuna göre değişmekle birlikte; yüzde 50’den aşağı değil ve ara dönemlerde fiyatları artış göstermeye devam ediyor. Tıbbi malzeme, ilaç gibi döviz endeksli birçok kalemde yüzde 70, yüzde 100 oranında artışlar gerçekleşti. Ek olarak; hastaların hastaneye gitme sıklığı da yüzde 30 arttı. Bu maliyetleri dengeli bir şekilde fiyatlarımıza yansıtıyoruz’’ dedi.

 

AXA Sigorta pazar payını genişletiyor

 

Artan maliyetlerle birlikte AXA Sigorta kalitesini müşterilerine daha uygun fiyatlarla sunmak için yeni ürünler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Bu ürünlerin detaylarına değinen Ölken, ‘‘Nisan ayında Sağlığım Tamam Tutumlu isimli ayakta tedavisi 5 vaka olan ürünümüzü çıkarttık. Mevcut 10 ayakta tedaviyi kapsayan Sağlığım Tamam ürünümüze göre yüzde 30’a varan fiyat avantajı sağlıyor. Sağlık sigortalarında stratejik ürünümüz olan tamamlayıcı sağlık sigortalarının (TSS) bireysel sigortalı adedinde 2021 yılının ilk dört ayına göre 2022 yılında yüzde 19 büyüme gerçekleştirdik’’ derken 2022 Mart sonu verilerine göre bireysel sağlık sigortalarında 260 bin sigortalı ve yüzde 19’luk pazar payı ile sektörde ikinci sırada yer aldıklarını vurguladı. Ayrıca müşterilerine kolaylık sağlayan AXA Doktor Danışma Hattı ile sigortalılar istedikleri zaman hastaneye gitmeden sağlık sorunları için doktorlara danışabiliyor. Online Tıbbi İkinci Görüş Modülü hizmeti, müşterilerin hastalık teşhisi ve tedavi sürecinde uzman doktorlardan farklı bir görüş alabilmesi adına da fırsat sağlıyor. 0-16 yaş arası çocuklar ve aileleri, 65 yaş ve üstü bireyler ve her yaştan ameliyatlı müşterilerine ise AXA Bağımsız Yaşam Hattı ile destek oluyor. Aynı zamanda AXAFit isimli mobil uygulamasıyla müşterilerinin hem sigortacılık işlemlerini pratik bir şekilde yapabilmesini hem de uygulamadaki sağlıklı yaşam içeriklerine ulaşabilmesini sağlıyor.

Sigortaladım.com Genel Müdür Yardımcısı Orçun Kızıltepe Sigorta Life Sohbetleri'nin Konuğu Oldu Sigortaladım.com Genel Müdür Yardımcısı Orçun Kızıltepe Sigorta Life Sohbetleri'nin Konuğu Oldu

      

 AXAlılara kapsamlı sağlık hizmeti

AXA Sigorta bünyesinde çalışanlar ihtiyacı olan her konuda farklı hizmetlerden yararlanabiliyor. ‘Kendine İyi Bak’ isimli hazırlanan sağlık programı kapsamında “Önle”, “Kullan” ve “Danış” şeklinde belirlenen başlıklar altında çalışanlarının sağlıklı yaşamaları için değer yaratıyor. Çalışan Psikolojik Destek Hizmeti, Doktor Danışma Hattı, Alternatif Tıbbi Görüş, Evde Muayene, 40 Yaş ve Üzeri AXA’lılara Medikal Check-Up gibi kapsamlı sağlık imkanları sunuyor.

Aynı zamanda; Kanser Destek Paketi isimli uygulamasıyla kanserle mücadele eden çalışanlarına bu yolculuklarında destek oluyor. Hizmete sunulan Kanser Destek Poliçesi  ürününe ek olarak, onlara bu süreçte destekleyici uygulama ve hizmetleri de bulunuyor. Çalışanlar için bu yılki grup poliçelerine de yeni eklemelerde bulunduklarını belirten AXA, Sağlığım Tamam Tutumlu Poliçesi’ni 3 kişiye kadar ücretsiz ekletme hakkı verilmesi, diş ve gözlük teminatının bulunduğu planlar dahil 4 farklı plan hazırlanması, AXA Kanser Destek Sigortası’nın grup poliçesine ek teminat olarak eklenmesi ve olası bir kanser durumunda maddi destek sağlanması gibi fırsatlar sağladı.

AXA Sigorta’nın büyüme planları

 

Yeniliğe ayak uydurabilmek için stratejilerinde büyüme planlarından bahseden AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken, en güçlü branşlarının tamamlayıcı sağlık sigortaları, konut, işyeri paket poliçeleri ve nakliyat stratejik odak alanları olduğunu dile getirirken kaskonun geleneksel olarak her zaman güç kazandırdığını da belirtti. Bir diğer strateji önceliklerinin müşterilerinden gelen ihtiyaçları dinleyip ürünlerini düzenli olarak gözden geçirmek ve güncellemek, verilen teminatlardan hasara kadar müşteri deneyimini uçtan uca ele alıp her türlü deneyim iyileştirmesi yapmak, doğru fiyatlamayla en uygun segment işlerini portföylerine katmak ve mevcut porföylerini en adil şekilde korumak, hasar süreçlerinde en iyi deneyimi yaşatmak, acentelerine sürdürülebilir gelir modelleriyle düzenli kazanç sağlamak, tüm partnerleriyle karşılıklı olarak en optimum şartlarda çalışmak şeklinde sıraladı.


Ölken sözlerini şu şekilde tamamladı: ‘‘Şirketimizin de değerlerinden olan “önce müşteri” yaklaşımına uygun şekilde süreçlerimizi düzenli olarak iş ailelerimizle birlikte gözden geçiriyor ve optimize ediyoruz. Tüm süreçlerimizde sürdürülebilir büyüme, kârlılık, değer katma, fark yaratma, inovasyon ve yenilikçi yaklaşımı odağımıza alıyoruz. Nesnelerin interneti teknolojisiyle geliştirilen sigorta ürünleri alanındaki öncülüğümüzü de otomotiv distribütörleri ile yaptığımız iş ortaklarıyla daha fazla müşterimizle buluşturmaya odaklanacağız.’’