Auto King’in varoluşunun sigorta sektörü ile başladığını ve daha sonrasında bu alanları genişlettiklerini aktaran Özkök, Acente Platformu ile müşteri ve acente arasında köprü görevi gördüğünü belirtti. Aynı zamanda bu platform servislerdeki araçların anlık durumunu göstererek müşterilere bilgi akışı sağlayan acenteler için kolaylık sağladığını da ifade etti.

 

“İlk çeyreği bizim için zorlu geçti”

Barbaros Bey, pandemi dönemi sizleri nasıl etkiledi ve yılın ilk çeyreğini nasıl geçirdiniz?

İki yıl bizler için zorlu bir dönemdi. Pandemi döneminde insanların araçlarını kullanmayışı, kısıtlamalar ve evden çıkmayışımız bize olumsuz olarak geri döndü. Fırsat yaratabildiğimiz zamanlar da oldu tabii ki. Sigorta poliçesi kapsamında trafik ve kasko ağırlıklı çalışan bir firmayız. Buna ek olarak son zamanlarda ürünler ve hizmetler kısmında çalışmalarımızı hızlandırdık. Pandemide farklılaşma açısından yönümüzü değiştirme kapsamında çalışmalara ağırlık verdik. Finansal açıdan hedeflerimizi gerçekleştirme oranını tutturduğumuz için şanslıyız. 2022 ise bizler için zorlu başladı enflasyon artışı, Ukrayna- Rusya savaşı, MTV derken yoğunluğun içerisinde bulduk kendimizi. Mart ayı ile birlikte bir toparlanma hissediyoruz. Tüketimde tarafında da bir artış gözlemliyoruz. Hasar ve bakım tarafı da hareketlendi. Pandemi ile başlayan ve çip kriziyle devam eden süreç savaşla birlikte bir level üste geçti. Rusya’nın ürettiği her şeye karşı bir ambargo uygulandı. Otomotiv satışlarında çok büyük bir daralma gerçekleşti ve bu durum 2. el tarafına olumlu yansıdı. İnsanlar arabalarına daha iyi bakıyorlar ve satış sonrası hizmetlere talep anlamında daha fazla ilgi doğuyor. Otomotivi tüketim aracından çıkartıp yatırım aracına evirildiği bir süre zarfındayız. Oto bakım daha olumlu giderken hasar tarafı durgun ilerliyor.

“50 tane şubemizde Auto King ekspertiz faaliyetleri sürdürüyoruz”

Barbaros Bey, bildiğiniz gibi döviz kurlarında yaşanan değişkenliklerle birlikte 2. el araç piyasasında fiyatlar yükseldi ve araçların değerini bir önceki yıla göre arttı. Otomobiller bir yatırım aracı haline geldi. 2. el araç alımlarında son dönemde sıklıkla karşılaşılan sorunlar sizce neler?

Sıfır tarafına olan arz 2. eli mutlak surette etkiliyor. Son yıllarda kurumsal olarak bu işi yapan firmalar artış gösterdi. Auto King olarak bizler de bu firmalarla iş birliği içerisindeyiz. Bu iş birliklerinde hep fayda sağlayan taraf tüketici oluyor. Araç satın alırken güvenilir olması, satın alma sonrasında hizmet almaları ve garantilerinin olması sektörü olumlu etkiliyor. Maalesef ağır hasar kaydı olup bunları sildirenler, kilometre dolandırıcılığı gibi olaylar piyasada çok olumsuz intiba bırakıyor. Bizler 21 yıllık tecrübemizi ekspertiz alanında da kullanmak istedik. An itibari ile 50 tane şubemizde Auto King ekspertiz faaliyetlerini yürütüyoruz. Ekspertiz alanında yeni iş birlikleriyle tüketicinin karşısına çıkmaya hazırız. Kur artışıyla beraber araç artışlarını gözlemlemek mümkün. Fakat Ocak-Şubat aylarında yüzde 10 bandına kadar bir düşüş gördük. Mart ayında ise hem adetsel hem ivmesel artışlar yaşandı. Nisan ayında bu ivmelenme devam ediyor. Arzda yaşanan bu sıkıntılar devam ederse de 2.el araçlar için yükseliş trendi devam edecek diye düşünüyorum.


Sigorta acentelerinin işlemlerini kolaylaştıran Acente Platformu’nuzdan da bahsedelim istiyorum. İzleyenlerimiz için Acente Platformu nedir açıklayabilir misiniz? Acentelere sağladığı avantajlar nelerdir?

Auto King’in varoluşu sigorta sektörü ile başlıyor. Kasko poliçesi ilk çıkış alanımız. Daha sonra biz bu alanları genişlettik. Ama burada gizli kahramanlar olan bizlere araç yönlendiren bir acente kanalımız var. Yüzde 60-65 oranında kasko poliçesi kapsamında bir faaliyette bulunuyoruz. Tüm Türkiye genelinde neredeyse bütün sigorta şirketleriyle anlaşmalarımız mevcut. Tüketicinin kaza anında yanlarında oluyoruz, aynı zamanda sigorta sektörüne de katkı sağlamış oluyoruz. Platform ise müşteri, acente ve bizler arasında köprü görevi görüyor. Aynı zamanda bu platform bizim servisimizdeki araçların anlık durumunu gösteriyor. Hasar almış aracın süreçlerinin takip edilmesi burada gerçekleşiyor. Bizler ağırlıklı olarak yedek parça tedariki yapan firmalar değiliz, sigortalar bizlere yedek parça tedariki yapıp o parçaları ihtiyaç duyulan bölgelerde kullanmayı sağlıyor. Tedarik zincirinde süreç açısından problemler vardı. Bunlara çözüm bulmak amacıyla da geliştirdiğimiz bir platform oldu.

“Elimizi taşın altına koymak istedik”

Kadının gücü her sektörde kendini hissettiriyor. ‘Kadın Ustalar’ projeniz kapsamında bildiğimiz kadarıyla 58 kadını istihdam ediyorsunuz. Böyle bir projeye öncülük ederek fırsat eşitliği sunduğunuz için bir kadın olarak da sizlere teşekkür ediyorum. Projeye dair düşüncelerinizi alabilir miyim? Kadın Ustalar projesi nasıl ortaya çıktı ve geri bildirimler nasıl?

58 kadın istihdamımız var ve 2 kadın ustamız var. Yeni başladık bu projeye. Otomotivde erkek hegemonyası hâkim ve kadın istihdamı az. Neredeyse yüzde 85-90 erkeklerin istihdam edildiği bir sektör. Bunun en büyük temek sebebi sanayi bölgesinde olması. İstanbul değil tüm Anadolu çevresinde böyle. Özellikle 12 yıllık eğitimle başlayan süreçte usta çırak ilişkisi olduğu için kadınlarımıza yer verilmiyor. Farklı bir kanaldan teknisyen yetiştiremiyoruz. 2 proje başardık. Kadın Ustalar projemiz ve okul iş birliklerimiz bizim mesleki yeterlilik merkezindeki iş birliklerimiz olmak üzere. İlk başta meslek lisesi ile başladık. Boya kaporta bölümünü yeniledik ve açılış düzenledik. Bizler yol gösteriyoruz aslında. Yolun sonunda güzel geri dönüşler alacağımıza inanıyoruz. Elimizi taşın altına koymak istedik. Bu alanda parasını kazanmak isteyen bir sürü insanla karşılaştık. Yaptığımız projeleri sizler gibi değerli basın kuruluşlarıyla duyurmak istiyoruz. Bizim kendi çevremizce yayabileceğimiz bir konu değil. Yasemin Ustamız yetişti ve gurur duyuyoruz. Talep artar umarım. Topluma ve sektöre bizlerin de olumlu katkıları olursa mutlu oluruz. [email protected] mail adresinden genel merkezlerimizdeki hatlarımızdan ulaşabilirler. Ön mülakat ile birlikte buradaki yöneticilerimizle süreci ilerletiyoruz.

Magdeburger Sigorta Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu, Sigorta Life Sohbetleri'nin konuğu oldu! Magdeburger Sigorta Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu, Sigorta Life Sohbetleri'nin konuğu oldu!

 

Sigortayı güvenilir yerden yaptırın

Barbaros Bey, 2022 yılını nasıl sonlandırmayı hedefliyorsunuz? Yol haritanızdan da bahseder misiniz?

Sizlerin de ifade ettiği gibi araçlar bir yatırım aracı oldu. Bizleri 2022 yılında oto bakım mekanik süreçlerini arttırmaya itti. Talep artışının olduğunu saptıyoruz. Adetsel bazda %20 üzerinde büyüme iş kolları açısında da geliştiremeye yönlendirdi. Faaliyet alanlarımızı arttırıyoruz. Maliyetler çok ciddi durumda o yüzden onarımı aşılamaya çalışıyoruz. Aracın değerini korumak ciddi anlamda önemli. Tüm işçiliklerimiz 2 yıl kullandığımız malzemeler 1 yıl garantili. Hep söylüyoruz gelin aracınızın değerini arttıralım ve koruyalım. %100 de% 100 müşteri memnuniyeti için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Sigorta yaptırmayı kesinlikle ertelemememiz lazım. Merdiven altı değil daha bilindik ve güvenirliği yüksek yerler ile çalışmalarını tavsiye ediyorum müşterilerimize. Biz ve bizim gibi yerleri tercih etmeleri onlara her zaman avantaj sağlar.

Editör: Sigorta Life