Pandemiden beri insanların bilinçlenmesiyle beraber sağlık sigortalarına olan ilgi ve talep artarak devam ediyor. Medikal enflasyon neticesinde artan Özel Sağlık Sigortası primleri, nispeten daha uygun olan TSS’yi elverişli hale getirdi. TSS, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) güvencesi olan kişilerin, SGK anlaşmalı özel hastanelerde cüzi bir katılım payı ödeyerek hem ayakta hem de yatarak tedavi almasına imkan tanıyan bir sağlık sigortası türü. Sigortalılara, kapsamlı teminatları uygun fiyatlara sunan TSS, 2023 Ocak ayı itibarıyla 3 milyon poliçe üreterek 6 milyara yakın prim üretti.

BNP Paribas Cardif Emeklilik’in BES fonları yatırımcısına son 5 yılda yüzde 2022 değer kazandırdı! BNP Paribas Cardif Emeklilik’in BES fonları yatırımcısına son 5 yılda yüzde 2022 değer kazandırdı!

Teminatlar ihtiyaca göre kurgulanabiliyor
Ayakta tedavi muayenesi yılda 6, 8, 10 ve 12 adet olarak seçilebiliyor. Yatarak tedaviler ise limitsiz oluyor. Her bir muayeneye bağlı yapılacak tetkiklerin, maddi olarak herhangi bir limiti bulunmuyor ve yüzde 100’ü ödeniyor. Teminat harici olan birtakım şikayetler ise doğuştan gelen rahatsızlıklar, sigorta başlamadan önce tanı konulan hastalıklar ve bunların neden olabileceği diğer rahatsızlıklar. Sigorta başladıktan sonra ortaya çıkan hastalıklar ya da şikayetler ise özel şartlar çerçevesinde teminata dahil edilebiliyor. T.C. vatandaşı olan ve 65 yaşının altında olan herkes TSS yaptırabiliyor.  

TSS, SGK anlaşmalı kurumlarda geçiyor ve yalnızca TCKN ile işlem yapılabiliyor. Trafik kazası sebebiyle oluşan diş sorunları dışında diş ve gözlük giderleri kapsam harici oluyor. Doğum teminatı ise ek olarak, belirli bir bekleme süresiyle dahil edilebiliyor. Ameliyat ve büyük operasyonlar için sektör genel kuralı doğrultusunda bekleme süresi uygulanıyor, bu bekleme süresi şirketten şirkete farklılık gösterebiliyor. Trafik kazası veya apandisit gibi acil konularda ise durum değerlendirmesi neticesinde bekleme süresi uygulanmayabiliyor.

TSS teminatı maddi olarak daha avantajlı olmasıyla dikkat çekiyor
Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar ve küresel gelişmelere bağlı olarak oluşan yüksek enflasyon ortamı sağlık sektörünü doğrudan etkiliyor. Sağlık sektöründe yaşanan maliyet enflasyonu ise doğrudan sigorta primlerinin yükselmesine neden olmasının yanı sıra sigorta sektöründeki ekonomik yükü de artırıyor. 2023 yılı ocak ayında, Aralık 2021 tarihine göre medikal enflasyon artış oranı yüzde 164’e çıkmış durumda. Medikal enflasyonla beraber hastane ve vizite ücretlerinin artması ve enflasyonun ÖSS’deki prim artışını TSS’ye göre daha fazla etkilemesi, insanları TSS teminatına yöneltti. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ürünü 10 yıldır mevcut ancak sigortalı sayısı son iki yılda ikiye katlandı. Sadece İstanbul’dan değil, Türkiye’nin her yerinden talepler artarak gelmeye devam ediyor.

“Ömür boyu yenileme garantisini alacağınız şirketi seçin”
TSS poliçesi alırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. Can Sigorta ve Reasürans Brokerliği Yönetim Kurulu Başkanı Meral Sürücü Toraman, bu noktaları şöyle sıralıyor: “Seçtiğiniz sigorta şirketinin sağlık kuruluşuyla, doktorunuzun ise SGK ile anlaşmalı olması, marka bilinirliğinin güçlü olması, anlaşmalı hastane ağının geniş olması, ulaşılabilirliğinin kolay olması ve ömür boyu yenileme garantisini rahat ve kolay bir şekilde sağlaması.”

Editör: Sigorta Life