Türkiye’nin ilk ve lider dijital sigorta platformu Sigortam.net’in CEO’su Bora Uludüz, Yargıtay’ın trafik kazalarında tarafların mesuliyetlerine ilişkin son kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Bora Uludüz, “Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, trafik kazası sonucu araçta oluşan değer kaybıyla ilgili davada, araç sahiplerinin önümüzdeki dönemde trafik sigortasına ek poliçeler satın alma konusundaki kararlarını etkileyecek bir karar aldı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, trafik kazalarında zararların karşılanmasında sorumluluk zorunlu trafik sigorta şirketine ait olmakla birlikte, zarar miktarının sigorta limitini aşması durumunda İhtiyari Mali Mesuliyet (İMM) sigortası güvencesi başlıyor” dedi. 

“Milyon TL’lere varan hasarların sorumluluğu ile karşı karşıya kalabilirsiniz

Trafik sigortasının, sadece karşı tarafın hasarını kapsayan zorunlu bir sigorta olduğunu, İMM’nin ise üçüncü şahıslara verilen maddi zararın, trafik sigortası teminatları kapsamında karşılanmasının ardından kalan kısmı güvence altına aldığını aktaran Uludüz,  sözlerini şöyle sürdürdü: 

Kaza Tespit Tutanağı yerine SBM'den pratik çözüm Kaza Tespit Tutanağı yerine SBM'den pratik çözüm

“Birçok kişi trafik sigortası yaptırdığında kendisini tam güvenceye aldığı yanılsamasına kapılıyor ancak bu kararın da gösterdiği üzere durum tam olarak böyle değil. Trafik sigortası, karşı tarafın hasarını, her yıl başında belirlenen limit dahilinde karşılıyor. Ocak 2023 itibarıyla bu rakam 120 bin TL. Aracınızla karşı tarafa verdiğiniz hasarın daha yüksek olduğu durumlarda aradaki farkın mesuliyeti yine sizin üzerinizde oluyor. Bu riski ortadan kaldırmak için en iyi çözüm İMM. Oldukça uygun bir maliyetle satın alabileceğiniz İMM sigortası ile trafikte gerçek kafa rahatlığına ulaşabilirsiniz. Bunun için trafik sigortanıza ufak bir fiyat farkı ile İMM teminatı ekletebilirsiniz. Ya da yalın İMM ürününü alabilirsiniz. Ayrıca kasko içerisinde de İMM teminatı bulunuyor. Tüm İMM alımlarında dikkat edilmesi gereken bir nokta, limiti kontrol etmeyi unutmamak. Örneğin daha bütçe dostu bir kasko poliçesi isteniyorsa ve bazı teminatlardan vazgeçilmesi gerekiyorsa ikame araç, orijinal cam gibi teminatlar yerine  İMM limitinin en yüksek seviyede olmasını sağlamanın daha önemli olduğunu söyleyebiliriz.  Trafikte karışacağınız bir kazada karşı tarafın aracının çok yüksek değerde olması, milyon TL’lere varan hasarların sorumluluğu ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir.”

Hasar anında 3 saniyede destek

Satın alınan poliçe kadar hasar anında desteğe ulaşmanın da önem taşıdığına işaret eden Bora Uludüz, “Teknolojimizin yanı sıra insan kaynağımıza yaptığımız yatırımlar sonucunda müşterilerimize sunduğumuz danışmanlık hizmetlerini her geçen gün geliştiriyoruz. Bir hasar anında Sigortam.net’i arayanlar 3 saniye içinde yanıt alarak, aradığı desteğe ulaşabiliyor” diye konuştu.  

Editör: Sigorta Life