150 yılı aşkın köklü geçmişiyle müşterilerine hizmet veren Generali Sigorta, geleceğin dünyasını büyük ölçüde şekillendirecek olan yapay zekânın hayatımızı nasıl etkileyeceğini kamuoyu ile paylaştı.

Sağlık sektörünü domine edecek

Yapay zekâ, doğru teşhisler sağlayarak, tıbbi hataları azaltarak ve hasta rapor sonuçlarını iyileştirerek sağlık sektörünü şimdiden dönüştürüyor. Yapay zekâ algoritmaları tespit ve kişiselleştirilmiş tedaviler yönünden büyük miktarda tıbbi veriyi analiz edebiliyor. Öte yandan gelişmiş ülkelerde yeni yeni kullanılmaya başlanan yapay zekâ destekli sohbet robotları, hastaların sorularını yanıtlamalarına ve randevu almalarına da yardımcı oluyor. Yapay zekânın sağlık alanında gelecekte önemli katkılar sunacağı düşünülüyor.

Ulaşımda devrim yaratıyor

Yapay zekânın önemli ölçüde etkilediği bir diğer alan da ulaşım. Daha güvenli, daha hızlı ve daha verimli bir ulaşım ağı için yapay zekâ temelli otomasyon çalışmaları ulaşım endüstrisinde devrim yaratıyor. Yapay zekâ tarafından desteklenen otonom araçlar, insan hatasından kaynaklanan yol kazalarının sayısını ve yolcuların bekleme süresini de azaltacak. Öte yandan özellikle metropollerdeki ulaşım sorunlarına yapay zekâ temelli akıllı uygulamalarla birlikte çözümler üretilmeye başlandı. 

Eğitim ve öğretimin yeni kurallarını belirliyor

Tüm dünyada özellikle artırılmış gerçeklik teknolojisi ile birlikte gerçekleştirilen yapay zekâ uygulamaları eğitim ve öğretimin yeni kurallarını belirliyor. Yapay zekâ, eğitim sektöründe yapay zekâ destekli sanal öğretmenler, kişiselleştirilmiş öğrenme sistemleri ve öğrencilere özelleştirilmiş eğitim deneyimleri sağlıyor. Ayrıca yapay zekâ eğitimcilerin, öğrencilerin iyileştirilmesi gereken alanları belirlemesine ve onlara kişiselleştirilmiş geri bildirim sağlamasına da yardımcı oluyor.

İş dünyasında yeni fırsatlar yaratıyor

KASİDER ve BİMTES’den Yangın Sigortalarında Etkin Hasar Yönetimi Eğitim Programı KASİDER ve BİMTES’den Yangın Sigortalarında Etkin Hasar Yönetimi Eğitim Programı

Yapay zekânın en fazla dokunduğu alanlardan biri de iş dünyası. Yapay zekâ birçok işi otonom bir hale getirirken; yapay zekâ geliştirme, veri analizi ve siber güvenlik gibi alanlarda da yeni fırsatlar yaratmayı başarıyor. Bununla birlikte uzmanlar, yapay zekâ ile artacak işsizliğin ve yapay zekânın iş gücüne entegrasyonuyla birlikte gelen zorlukların ele alınmasının çok önemli olduğunu belirtiyorlar. İlerleyen yıllarda yapay zekâ temelli çalışansız mağaza sayılarının artması bekleniyor.

İletişim deneyimini arttırıyor

Yapay zekanın iş ve sosyal yaşamda etkilediği en önemli alanlardan biri de iletişim sektörü. İletişimi bir bütün olarak ele alan yapay zekâ, özellikle iletişim sektörüne yönelik içerik, grafik ve görsel konularında her geçen gün kendisini geliştirmeyi başarıyor. Öte yandan iletişim teknolojileri de yapay zekâ uygulamalarından nasibini almış durumda. Yapay zekâ destekli sohbet robotları ve sanal asistanlar, müşteri sorularına hızlı ve kişiselleştirilmiş yanıtlar verme imkânı sağlıyor. Ayrıca dil çeviri teknolojisini geliştirerek insanların dil engellerini aşıp birbirleriyle iletişim kurmasını kolaylaştırıyor.

Editör: Sigorta Life