Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) 2021 yıl sonu veri- lerine göre, pandemi ve dalgalı ekonomik yapı şart- larında geçen 2021 yılında,sigorta sektörünün reelde yüzde 6’lık küçülmesine karşın, Unico Sigorta reelde yüzde 25 oranla, sektörün ilk 20 sigorta şirketi arasında en fazla büyüyen şirket oldu. 2020 yılında prim üretimini yıllık yüzde 45 artıran Unico Sigorta, 2021 yılında da büyüme oranındaki başarısını devam ettirerek yüzde 69’a yükseltti. Bunun yanı sıra pazar payını da artırmaya devam etti.

575 MİLYON TL HASAR ÖDEMESİ

Unico Sigorta Genel Müdür Vekili ve Yönetim Kurulu Üyesi Emine Talay Turan, 2021 yılında toplam 575 milyon TL hasar ödeyen şirketin mali yapısının daha da güçlendiğine dikkat çekti. Öz sermayesi 356,5 milyon TL olan Unico Sigorta’nın net karı 154,5 milyon TL ve sermaye yeterlilik oranı ise yüzde 118,5 olarak açıklandı. Şirketin uzun vadeli planları doğrultusunda istikrarlı bir büyüme kaydettiğini belirten Emine Talay Turan, “Uzun vadeli strateji planlarımızla büyüme oranımızda başarılı bir istikrar yakaladık. Hedeflerimizi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Karlı branşların portföyümüz- deki payını da büyüterek dengeli bir portföy yarattık. Bu vesileyle hizmet kalitemizden ödün vermeden yaka- ladığımız ivmeyi devam ettirmeyi ve başarılarımızı sürdürmeyi hedefliyoruz” dedi. “2021 yılında şirket prim üretiminin yüzde 72’si acentelerimiz üzerinden gerçekleşti. İş ortaklarımızın bize inancını çok değerli buluyoruz” diyen Talay Turan, geçen yıla göre acente sayısını yüzde 18 artırdıklarını söyledi.

“BAŞARI  EKİPLE MÜMKÜN”

İstikrarlı başarının ancak ekip çalışmasıyla mümkün olabildiğini belirten Unico Sigorta Genel Müdür Vekili Turan, “Çalışanlarımız yıllardır süregelen bu istikrarlı başarının en büyük unsuru. Çalışanlarımızın yarısı aramıza yeni katılmasına rağmen, şir- ket çalışanlarımızın kıdem ortalaması beş yıldan fazla. Unico Sigorta’nın başarılı bir şirket olmasının yanı sıra; çalışanlarının işini severek yapmasını, çalıştığı şirkette mutlu olmasını da önemsiyoruz. Pandemi sürecindeki evden çalışma sistemini normalleş- me politikaları sonrası hibrit çalışma sistemine çevirdik ve bu çalışma sistemini kalıcı hale getirmeyi plan- lıyoruz. Sık sık bir araya gelmeye ve ofiste iş harici de birlikte vakit geçir- meye özen gösteriyoruz.” dedi.