Acentelerin Ekranlarındaki Sorunun Sebebi Nedir?


Öncelikle sektördeki önemli sorunlardan birisiyle başlamak istiyorum. Geçtiğimiz günlerde bizzat yaşadığımız bir olayı aktaracağım. Şirketimize satın aldığımız bir araca, acenteler üzerinden sigorta yaptırmak istedik ancak bir takım problemler karşımıza çıktı. Gün boyunca neredeyse hiçbir acente, ekranlardan poliçe kesemediler. Burada acente ismi ve marka ismi vermek istemiyoruz ama dileyenlere bizzat söyleyebilirim. Şu anda ciddi anlamda bir poliçe kesememe sorunu var. Sigorta şirketlerine ulaşmamıza rağmen sadece birkaç marka fiyat verebildi. Günün sonunda belki poliçeyi yaptırdık ancak biz bile bu kadar uğraşıyorsak, sokaktaki vatandaşımız acentelerdeki ekranlarla ilgili ciddi bir problem yaşıyordur.

Zorunlu Afet Sigortası Geliyor!


Geçtiğimiz hafta DASK ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nin düzenlediği organizasyon için Gaziantep'teydik. Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nda gençlerimizin tasarımları yarıştı. Dereceye girenlerin Amerika'daki yarışmaya gidecek olmaları oldukça motive edici bir durum. Selva Eren ve DASK'ın, bu gençlere maddi manevi desteklerini hissettirmeleri, geleceğin mimarlarını heyecanlandırıyor. Hazine ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek'in katılımı da organizasyon açısından çok değerliydi. Bakan Şimşek, buradaki konuşmasında Zorunlu Afet Sigortası üzerinde çalışma yaptıklarını açıkladı. Ülkemizde neredeyse her mevsim bir doğal afet yaşanıyor, bakanlığın bu konudaki çalışmaları çok önemliydi.

Kadınlar Günü Özel Teması


Sigorta Life Mart ayında yine dolu dolu bir sayı ile karşınıza çıktı. Bu sayımızda kadınlara özel bir tema ve dergi kapağı belirledik. Beğenerek okuyacağınızı umuyorum. Bu vesileyle, başta sektörümüzün güçlü kadınların olmak üzere tüm kadınların, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü de kutluyorum.

Kurumsal İletişim 'Kuramama' Departmanları...


Günümüzde iletişimin ne kadar önemli olduğunu anlatmamıza herhalde gerek yoktur. Özellikle sigorta şirketleri gibi üst düzey kurumsal şirketlerde, iletişimin önemi birkaç kat daha artıyor. Ancak sektörümüzde çok büyük görünen sigorta şirketlerinin, kurumsal iletişim konusunda malesef çok da başarılı olmadıklarını görmekteyiz. Bu markaların, kurumsal iletişim stratejilerini tekrar gözden geçirmesini arzu ediyoruz.

SEDDK'dan bir açıklama bekliyoruz!

Yeni Malpraktis Yasası Yeni Malpraktis Yasası


Son dönemde sektörün en çok merak edilen olaylarından birisi, iki sigorta şirketine el konulmasıyla ilgili gelişmeler... Ancak bir süredir konu ile alakası dedikodu dışında hiçbir şey duyamaz duruma geldik. SEDDK yönetimine soruyoruz; el konulan Gri Sigorta ve Mellce Sigorta ile ilgili uzun zamandır bir bilgilendirme alamıyoruz. Tabii ki kulağımıza bir çok dedikodu geliyor ama resmi makamlardan açıklama yapılmadan, bu dedikoduları haberleştirmenin çok doğru olmadığını düşünüyoruz. Bu şirketlerin talipleri var mı? Vatandaşların mağduriyetleri giderildi mi? Bu soruların cevaplarını da herkes gibi bizler de bekliyoruz.

Bir sonraki 'Analiz'de görüşmek üzere...

Editör: Üveys Altun