İster ev hanımı olsun ister çalışan olsun kadınların oluşabilecek olumsuz durumlara karşı kendilerini güvence altına alması büyük önem taşıyor. Kadınların tercih ettiği sigortaların en başında girişimci kadın sigortası, özel sağlık sigortası ve konut sigortası yer alıyor.

Remed Assistance Özel Etabında 18 Araç Yarış Dışı Kaldı Remed Assistance Özel Etabında 18 Araç Yarış Dışı Kaldı

Kadınların sigorta konusunda oldukça titiz davrandığının altını çizen ÖzserNEO Sigorta ve Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Ramazan Ülger, en çok tercih edilen 3 sigortayı ve içeriklerini şöyle anlattı:

Girişimci Kadınlar

Kadın Girişimci Sigortası, kadın girişimcilerin karşılaştıkları zorluklar karşısında onları teşvik etmeyi amaçlıyor. İş yeri sigortasının kapsamlı asistans hizmetleriyle genişletilen ürün, hem girişimci kadınların işyerlerini tek bir poliçe ile teminat altına alıyor hem de bireysel ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılamalarını sağlıyor.

Özellikle bu sigortadaki kişisel hizmetler arasında öne çıkan, araç asistansı ve aileye özel asistanslık hizmetlerinden evde çocuk bakımı, girişimci kadınlar için oldukça avantajlı. Çekme ve lastik yardımı hizmeti ile arıza, kaza, lastik patlaması ve yakıt bitmesi gibi durumlarda sigortanız imdadınıza yetişiyor. Araç muayene organizasyonu hizmetinde ise, aracınızın muayene zamanı geldiğinde tüm organizasyonu sigortanız planlıyor.

Evde çocuk bakımı, çalışan kadınlar için en önemli hizmetlerden biri. Acil bir işiniz çıktığında ya da herhangi bir durumda, güvenilir anlaşmalı kurumlar aracılığı ile en değerli varlığınız olan çocuğunuzun bakım hizmetini alabiliyorsunuz.   

Kadın Girişimci Sigortası; işyeri sigortası hizmetlerinin yanı sıra 7/24 Kadın Sağlığı Danışma Hattı, sağlıklı beslenme, yurt dışı medikal ikinci görüş hizmetlerini kapsayan medikal hizmetler, seyahat asistans ve concierge hizmetlerini kapsayan kişisel hizmetler, konut asistansı, çocuk sağlığı danışma, evde yaşlı bakımı konularını kapsayan aileye özel asistanslık hizmetleri, SPA ve spor salonu indirimleri ile kadın girişimcilere üstlendikleri sorumluluklarını yerine getirmeleri ve hayatlarını kolaylaştırmaları için destek oluyor.

Sağlığına Özen Gösteren Kadınlar

“Bireysel Sağlık Sigortası” bilinen diğer ismiyle “Özel Sağlık Sigortası”; hastalık, kaza gibi durumlara karşı kişilerin maddi giderlerini teminat altına almaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortasından farklı olarak bu sigortayı yaptıracak olan kişilerde SGK şartı aranmamaktadır. Ayrıca sigorta poliçesine sigortalının isteği üzerine eklettirilebilecek yurt dışı teminatı sayesinde de seyahatler sırasında oluşabilecek sağlık giderleri kapsam altına alınabilmektedir. Sigorta sigortalıya, sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu hastanelerde istediği doktora tedavi olma imkânı sağlamaktadır. Bireysel sağlık sigortası kapsamı, sigorta şirketlerine göre farklılık gösterse de hemen her şirkette geçerli olan ana teminatları içermektedir.

Bireysel sağlık sigortasının kapsamı iki ana başlık altında incelenmektedir. Ayakta ve yatarak tedavi olarak gruplandırılan kapsamlar, kişilerin kendilerini maddi açıdan güvence altına alan hizmetlere olanak sağlamaktadır. Yatışı gerektirmeyen; tahlil, muayene, röntgen ve fizik tedaviye kadar birçok sağlık işlemi ayakta tedavi kapsamında incelenmektedir. Yatışı gerektiren; ameliyat, cerrahi operasyon, yoğun bakım servisi gibi birçok işlem ise yatarak tedavi kapsamı altında yer almaktadır.

Ayrıca sigorta; refakatçi, suni uzuv, oda masrafları gibi diğer sağlık giderlerine de hiçbir ücret ödemeden kişilerin kolayca ulaşmasını sağlamaktadır. Kadınlar için oldukça önemli olan doğum ise sigorta kapsamına katılabilmektedir. Doğum sigortası poliçede; gebelik kontrolleri, doğumun gerçekleşmesi, doğumdan sonra bebekte oluşabilecek sağlık sorunları poliçe teminatları ile güvence altına alınabiliyor.

Evini Güvence Altına Alan Kadınlar

Konut sigortası, insanın kendisini en huzurlu ve güvende hissettiği yer olan evini belirlenen teminatlar kapsamında güvence altına almasını sağlar. Olabilecek herhangi bir tehlike anında, konutta meydana gelebilecek hasarlardan harcama yapmadan kurtulma imkanı verir. Evinizi ve eşyalarınızı; deprem hırsızlık, yangın gibi tehlikeler karşısında güvence altına alan bir ürün. Kişi konut sigortasını sahibi olduğu eve yaptırabileceği gibi kiracısı olduğu konuta da yaptırabilir.

Yangın, deprem, toprak kayması, sel, su baskını, yıldırım çarpması gibi afet durumlarında meydana gelebilecek hasarlar konut sigortası kapsamındadır. Evinize hırsız girmesi, grev, lokavt ya da diğer halk hareketleri sırasında konutunuzda oluşabilecek tahribatlar, terörist eylemler sonucu oluşabilecek problemlere karşı evinizi konut sigortası ile güvence altına alabilirsiniz. Binaya bağlı taşınmazlarda meydana gelebilecek arıza ya da hasarlar, evinize hava, deniz ya da kara taşıtlarının çarpması sonucu oluşabilecek tahribatlar da güvence altındadır.

Yine kaza durumlarında televizyondan ses sistemine, laptop bilgisayardan tablete bütün teknolojik ürünlerinizde meydana gelecek hasarlar cebinizden harcama yapmadan sigorta kapsamı dahilinde karşılanır. Su ve elektrik tesisatlarında meydana gelebilecek aksilikler, çilingir ve camlarınızda meydana gelebilecek problemler de sigortanız kapsamında değerlendirilmektedir.

Büyük bir hasar sonucunda konutunuzun kullanılamayacak duruma gelmesi durumunda konut sigortası otel rezervasyonundan konaklama masraflarına yanınızda olmaktadır.

Ayrıca konut sigortası ve DASK arasında oldukça önemli farklar bulunmaktadır. DASK deprem sırasında meydana gelebilecek, yangın, tsunami ya da toprak kayması gibi durumlarda oluşabilecek hasarları, poliçenizde belirlenen limitler dahilinde karşılar. Konut sigortası ise deprem sonrasında; enkazın kaldırılması çalışmaları, kira kaybının karşılanması, ikamet değişikliği, alternatif konaklama masrafları, zarar gören mobilya, beyaz eşya ve elektronik cihazlar ile birlikte deprem sonrası oluşabilecek su baskını gibi hasarları da karşılar.

Editör: Sigorta Life