Sigorta sektöründeki, toplam prim üretimini bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 93 büyüdü. Enflasyonla mukayese edildiğinde ise reel büyüme yüzde 8 oldu. Aynı dönemde hayat dışı sigortalar reel olarak yüzde 10,3 büyürken, hayat sigortaları ise yüzde 3,4 küçüldü. Bu küçülmede yüksek kredi faiz oranları nedeniyle bankaların verdikleri kredilerdeki azalma etkili oldu.

En yüksek büyüme kaskoda

1 Temmuz'dan itibaren kimler, nasıl BES'ten kısmi ödeme alabilecek? 1 Temmuz'dan itibaren kimler, nasıl BES'ten kısmi ödeme alabilecek?

Yılın ilk yarısının verileri branş bazında incelendiğinde en yüksek büyüme kasko sigortalarında oldu. Şirketler bu yılın ilk 6 ayında kaskoda 14,7 milyar TL prim üreterek, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 147,04 büyüme gerçekleştirdi. Enflasyonla mukayese edildiğinde ise kaskoda reel büyüme yüzde 38,30 oldu. Yılın ilk yarısında trafik sigortalarında ise şirketler 18,6 milyar TL prim üreterek, geçen yılın aynı dönemine göre trafikte yüzde 94,13 büyüme sağladı. Sağlık sigortalarında ise şirketler bu yılın ilk yarısında 12 milyar TL prim üreterek, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 88,21 prim artışı gerçekleştirdi. Sağlık sigortalarındaki reel büyüme ise yüzde 5,37 oldu. Söz konusu branşın içindeki tamamlayıcı sağlıkta ise 2 milyar 794 milyon TL tutarında prim üretimi ile yüzde 137 oranında reelde de yüzde yüzde 32.7 gibi önemli oranda bir büyüme yaşandı.

Katılım sigortacılığı da büyüdü

Sigorta şirketlerden derlenen verilere göre 2022 yılı Haziran sonu itibarı ile Katılım Sigortacılığı toplam prim üretimi ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 109,1 artış ile 4.962.877.007 TL olarak gerçekleşti.

Editör: Sigorta Life