017’de 1,5 milyon TL sermaye ile OYAK YATIRIM’ın iştiraki olarak kurulan OYAK Grup Sigorta; 2017’den 2021 yılsonuna kadar öz sermayesini 40 katına çıkarmayı başardı. 2019’da Worldwide Broker Network’e (WBN) üye olan şirket, 2020 Nisan’da ise Lloyd’s Yetkili Brokeri unvanını aldı. OYAK Grup Sigorta Genel Müdürü Sertan İpek; “2021’de Londra’daki ofisimiz OYAK Global Risk Services’i kurarak İstanbul merkez ofisimiz yanın- da Londra’dan da reasürans hizmeti vermek üzere çalışmalarımızı başlattık” diyor. Sertan İpek; dünyada güvenilir ve yetkin bir marka olmanın öncelikli hedefleri olduğunun da altını çiziyor. Sertan İpek ile OYAK Grup Sigorta’nın iş planlarını ve hedeflerini konuştuk.

OYAK Grup Sigorta’yı tanıyabilir miyiz?

2017’de 1,5 milyon TL sermaye ile OYAK YATIRIM’ın iştiraki olarak

kurulduk. 2019’da, dünyanın en büyük uluslararası bağımsız sigorta broker ağı WBN’e üye olduk. Halen 6 kıtada, 100’ü aşkın ülkede, 500 ofis ile yerel sigorta çözümleri sunuyoruz. 2020’de aldığımız ‘Lloyd’s Yetkili Brokeri’ unvanımızla da küresel sigorta uzmanlığı havuzuna direkt erişim hakkı kazandık.

Broker üretimleri sıralamasında ilk

5’te yer alıyoruz. Bunun sektörümüz için önemli bir başarı hikâyesi oldu- ğuna inanıyoruz. Bugün Türkiye ve Londra’da 85 çalışanımızla faaliyet- lerimizi yürütüyoruz. 2017’den 2021 yılsonuna kadar öz sermayemizi 40 katına çıkarma başarısını gösterdik. OYAK Genel Müdürümüz Süleyman Savaş Erdem’in vizyonu sayesinde geldiğimiz bu konum, geleceğe olan güvenimizi artırıyor.

Şirketiniz için dönüm noktaları neler oldu?

En önemli dönüm noktalarımız- dan biri 2020 Nisan itibarıyla Lloyd’s Yetkili Brokeri unvanını almamız oldu. 2021’de de Londra’daki ofisimiz OYAK Global Risk Services’i kurarak İstanbul merkez ofisimiz yanında Londra’dan da yaygın şekilde reasürans hizmeti vermek üzere 

çalışmalarımızı başlattık. Böylece

yerel ve uluslararası faaliyet gösteren Türk ve yabancı kurumsal, bireysel müşterilerimize tüm alanlarda, özellikli risklerde küresel sigorta ve reasürans çözümlerini etkin şekilde sunabiliyoruz. Kendi bünyemizde çağrı merkezi kurulumu, dijital teklif ve satış platformunun oluşturulması ve WBN’e üyeliğimiz de şirketimizin önemli dönüm noktaları arasında yer alıyor.

Türkiye Sigorta 2023 Yılında Finansal Büyümesini Sürdürdü Türkiye Sigorta 2023 Yılında Finansal Büyümesini Sürdürdü

Hangi yönetim modelini uyguluyorsunuz?

Yönetim modelimizi, kalite ve güvenden ödün vermeden, müşterilerimizin takdirini daima üstün tutan örnek şirket olmak üzerine oluşturduk. Hizmet anlayışımızla müşterilerimizin risklerini güvence altına alarak müş- terilerimizin her adımında yanlarında olmak için çalışıyoruz.