SİGORTA LİFE/ ÖZEL HABER

En güvende hissettiğimiz yer olan evimiz de her zaman risk altındadır. Evimizde meydana gelebilecek tüm risklere karşı önlem almak çok da zor değil. Tüm gerçekleşebilecek riskler karşısında evinizi koruyan şey ise sigorta. Tam bu noktada sıklıkla birbirine karıştırılan Zorunlu Deprem Sigortası ve Konut Sigortası’nı sizler için derledik.

Zorunlu Deprem Sigortası nedir?

Türkiye’nin bir deprem bölgesi olması sebebiyle doğal bir afet olan depremin zararlarının da en aza indirilmesi gerekir. Yaşanacak olası riskler altında hem ev hem de ev içindeki eşyalar hasar görme riski altındadır. Ortaya çıkan hasarın giderilmesinde ise bazı sigorta türlerinden yararlanılır. Konut sigortası ve DASK olarak da bilinen Zorunlu Deprem Sigortası, belirlenen teminatlarla evinizi ve ev eşyalarınızı güvence altına almanın en temel yöntemleridir. Doğal Afet Sigortaları Kurumu 2000 yılında kurulan ve kısaca DASK olarak anılan “Deprem geçecek hayat devam edecek” bakış açısıyla depremin zararlarının en aza indirilmesi için çalışır.

Konut Sigortası nedir?

Deprem ve sel gibi doğal afetler, yangın, su baskını ve hırsızlık gibi olası durumların sebep olabileceği hasarlara karşı sigortalının evini ve eşyalarını güvence altına alan bir sigorta çeşidi olan Konut sigortasını yaptıran sigortalılar isterlerse yalnızca binalarını isterlerse evle birlikte eşyalarını da koruma altına alabilir.

Zorunlu Deprem Sigortası ve Konut Sigortası aynı şey mi?

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) ve konut sigortası aynı şey olarak düşünebilir fakat aynı şeyler değildir. DASK devlet tarafından sağlanan ve yaptırılması zorunlu olan bir sigorta türü iken, konut sigortası isteğe bağlı olarak yaptırılır.

DASK, depreme ve depremin doğrudan sebep olduğu risklere karşı koruma sağlar ancak konut sigortasında konut, poliçe kapsamında bulunan risklere karşı sigortalanır.

Türkiye Sigorta Seyahat Sağlık Sigortası ile tatiller daha güvenli! Türkiye Sigorta Seyahat Sağlık Sigortası ile tatiller daha güvenli!

DASK isteğe bağlı olarak iptal edilemez ve her yıl süresi dolduğunda yenilenmek zorundayken Konut sigortası poliçesi, sigorta şirketlerinin şartlarına bağlı olarak iptal edilebilir.

DASK, yalnızca deprem nedeniyle binanın hasar görmesi ve bu hasarın sigortalılar için maddi kayıp oluşturması durumunda geçerli olur, sigortalıların deprem nedeniyle zarar gören evlerinin değerini karşılar. Konut sigortası ise çok daha geniş kapsamlıdır. Bu sigortanın ana teminatı yangın olsa da poliçeye pek çok teminat eklenebilir.

Konut sigortasını kiracı olarak bulunduğunuz konut için de yaptırabileceğinizi biliyor muydunuz?

Konut sigortası, isteğe bağlı olarak tapu sahibi veya kiracı tarafından yaptırılır. Konut poliçe kapsamında bulunan risklere karşı sigortalanır. Kiracının yaptırdığı sigorta sadece eşyaları koruma altına alır. Konut sigortası deprem sigortasından daha kapsamlı olabilir. Konut sigortası yaptırırken deprem riskini de “sigorta poliçesine” dahil edebilirsiniz.

Editör: Sigorta Life