Dünya Bankası’nın Aralık 2021’de yayımladığı rapora göre, Türkiye’deki yapı stoğunun büyük bölümünün 2000’den önce inşa edildiği belirtilirken milyonlarca özel mülkün acilen güçlendirilmesi gerekliliğine dikkat çekildi. Yapıların, depreme ve iklim kaynaklı afetlere “dayanıksız” olduğu vurgulandı. Dünya Bankası’na göre evleri güvenli hale getirmenin maliyeti ise 465 milyar dolar. Şimdiye kadar 6,7 milyon konutun sadece %4’ü yenilendi. Geri kalan binaların yenilenmesi için ek finansal metodlar geliştirilmesine ihtiyaç var.

Uluslararası Sigorta Zirvesi’nin odağında ‘Deprem’ ve ‘Dayanıklı Şehirler’ var. Uluslararası Sigorta Zirvesi’nin odağında ‘Deprem’ ve ‘Dayanıklı Şehirler’ var.

Dünya Bankası’nın 27 Şubat tarihinde yayınladığı Küresel Afet Sonrası Hasar Tahmini raporunda (GRADE) ise 6 Şubat’ta Türkiye’yi vuran iki büyük depremin yaklaşık 34,2 milyar dolarlık doğrudan fiziksel hasara yol açtığı, yeniden inşa ve iyileştirme maliyetlerinin ise bu miktarın iki ya da üç katı olabileceği belirtildi.

Ayrıca Dünya Bankası Kahramanmaraş’taki deprem felaketlerinin ardından 1,78 milyar dolar bağış yapacağını açıkladı.

Editör: Sigorta Life