Öncelikle dostluğumuzun çok eskiye dayandığı HDI Sigorta Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu’nun ayrılığı ile başlamak isterim. 13 yılda HDI sigortayı alıp sadece sigorta şirketi olarak değil Türkiye’nin en önemli markalarından biri haline getirdi. Yıllar önce HDI Sigorta’nın bağlı bulunduğu Talans Grubu’na, kulakları çınlasın Teknik Direktör kadim dostum Hikmet Karaman'la Almanya’ya brokerlerinde katıldığı bir seyahatle gitmiştik. Hani derler ya “yolculukta tanırsın insanları” Ceyhan Bey’e bir kez daha hayran olmuştum o gün. İçten, samimi, herkesle tek tek ilgilenen, kimseyi kırmayan, herkese dokunan, sorunları sessizce ve ustalıkla çözen biri. Bence sektörün “büyük ustası” yolu açık olsun. Ülkemiz için çok ama çok değerli biri. Böylesine değerli ve kıymetli biri de sektörde kalmalı. Zaten yakında duyarsınız. Sanırım yeni iş yeri Magdeburger Sigorta olacak. Ne diyelim şimdiden hayırlı olsun… Bu arada HDI Sigorta resmi sitesinde yönetim kısmında henüz değişiklik yapılmamış. Bilgilerinize!

Bir diğer konuda Türkiye Sigorta Genel Müdürü ve Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli'nin görevi Taha Çakmak Bey’e devretmesi. Taha Bey’i bürokrat döneminden tanırım. Etkili, azimli ve çok çalışkan bir kişiliktir… Hükümetin sevilen simalardan ve genç yöneticilerden biriydi. Sigorta ve BES sektörüne uzak olabilir ama ben kendisinin kısa sürede başarılı ve etkili olacağına eminim. Bu süreçte Atilla Bey de çok ama çok önemli bir görevi layıkıyla başardı. Sen üç şirketi kısa zamanda birleştir ve sonra da yönet. Hadi sektördeki zarafeti, iş disiplinini, başarısını bir kenara bırakalım. Bu bile çok büyük bir gurur kendisi için. Ayrıca çok nazik bir insandı… Onunda adı Turkcell Sigorta ile anılıyor ki bence de doğru isim… Bu arada tabi doğal olarak TSB tarafında da hareketlilik yaşandı. Temayül gereği münasip üye olan Taylan Bey şimdilik ilk olağanüstü genel kurula kadar başkanlık yapacak sonrasında ise şimdiden yazalım Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren başkan olur. İyi de olur. Selva Eren sektörün dinamosu, bilgili, heyecanlı, kararlı ve dik duruşlu. Ben layıkıyla yapacağı gibi hükümet nezdinde de hem şirketlerle hem de hükümet arasındaki köprüyü çok iyi yürüteceğini düşünüyorum. Kulağıma gelen duyumlara göre de ACN Türk Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Murat Büyükçelebi aday olmayı düşünüyormuş. Seçimlerin adaylıkla değil yukarıdan gelen direktiflerle olacağı için şansının pek olduğunu düşünmüyorum. 

Tabi bunca haraketlilik devam ederken SEDDK’da bir değişim olur mu diye bir merak var şu an. Duyumlarımıza göre olmayacak. Hem Selva Hanım hem de Akif Bey koordineli çalışıyorlar ve böyle bir gündem yok. Ama burası Türkiye her an her şey olabilir… Bir parantezde Akif Bey’e açalım. Geldiği günden beri atom karınca gibi çok çalışkan ve sürekli sektör için bir şeyler üretiyor ve alkışı hak ediyor. Lakin bizim yayınlarımıza daha konuk olmadı. Basın birimine ayrı bir dipnot düşelim Serap Hanım’a mesajımız ulaşsın?

Türkiye Sigorta Seyahat Sağlık Sigortası ile tatiller daha güvenli! Türkiye Sigorta Seyahat Sağlık Sigortası ile tatiller daha güvenli!

Evet, aslında ilk yazım biraz sektör dedikodusu gibi oldu. Oysa böyle planlamamıştım. Ne yapalım artık olan oldu ? Bu arada yeniden seçilen SAİK Başkanı Levent Korkut’u da tebrik ediyoruz. Bildiğimiz kadarıyla 11 Ağustos’ta mazbata alacak. Bu yeni dönemde acentelerin beklentisi büyük. Kendisine ve ekibine başarılar dilerim… Yukarıda yazmayı unutmuşum. E tabi ilk yazının heyecanın olsa gerek; Ceyhan Bey’in ayrılmasıyla göreve gelen Firuzan Bey’e de yeni görevinde ve şirketinde başarılar dilerken acentelerde şöyle bir korku geldiğini de eklemeliyim.

“Ya Ceyhan Bey iyi hoştu, acente dostuydu. Yakın ilgilenir, birebir temas kurardı. Şimdi Firuzan Bey böyle pek acenteyle vs. uğraşmaz biraz plaza yöneticisidir yandık!” diyorlar.

Valla ben değil, bize ulaşan acenteler diyor.

Son parantezde geçtiğimiz günlerde bizzat yerinde giderek gözlemleme ve festival coşkusunu yakından izleme fırsatına sahip olduğumuz, bu sene 11.si düzenlenen Quick Sigorta Balıkesir Motofest Festivali’ne açıyorum. Motor severlerin en beğenilen markası olan Quick Sigorta sponsorluğunda Çaylak Mesire Alanı’nda gerçekleşen etkinlikte birçok izlenim edindim. Bunlardan ilki Maher Holding Sigorta Grubu Başkanı Ahmet Yaşar’ın motosiklet tutkunlarının kendilerine olan hayranlığı ve ilgisi. Ahmet Bey’le festival alanında gezerken sanki bölge belediye başkanıyla geziyormuş gibi hissettim. Fotoğraf çektirenler, projelerini anlatanlar, teşekkür edenler... Bu arada bu festivalin arkasında birçok emekçi var; Funda Çakar, Fedai Çakır ve daha birçok kişinin de emeğini unutmamak gerekir.

Şükür ilk yazım bitti. Artık bundan sonra okursunuz okumazsınız o sizin bileceğiniz iş. Bir de alta imzayı attık mı tamamdır bu iş. Eylül’de görüşmek üzere ?

İsmail Öztürk

Kurucu

Editör: Sigorta Life