Anadolu Hayat Emeklilik, katılımcısı olduğu Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) ve Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi’nin (UNEP-FI) kurucu ortağı olduğu   global yatırımcı girişimi, Birleşmiş Milletler Sorumlu Yatırım İlkeleri’nin (UN PRI) imzacısı oldu. Sürdürülebilir küresel finans sistemine ulaşma hedefiyle imzacı şirketlerini sorumlu yatırım yapmaya teşvik eden UN PRI, Anadolu Hayat Emeklilik’in başvurusunu kabul ederek, iş birliğini onayladı.

Anadolu Hayat Emeklilik, UN PRI imzacısı olarak;

  • Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetişim (ÇSY)- (ESG-Environmental, Social and Corporate Governance) konularını yatırım analizi ve karar verme süreçlerine uygulayacağını,
  • Bu konuyu aktif olarak sahipleneceğini ve ÇSY konularını sahiplik politikalarına ve uygulamalarına entegre edeceğini,
  • Yatırım yaptığı kuruluşların ÇSY uygulamalarını uygun şekilde bildirmelerini isteyeceğini,
  • İlkelerin yatırım sektöründe kabul edilmesini ve uygulamaya konmasını destekleyeceğini,
  • İlkelerin uygulanmasındaki etkinliğini geliştirmek için birlikte çalışacağını,
  • Faaliyetler ve İlkeleri uygulama yolundaki ilerlemeleri raporlayacağını taahhüt etti.

“UN PRI imzacısı olmak, sürdürülebilir gelecek için daha fazla katma değer yaratmamıza destek olacak”

UN PRI imzacısı olarak, platforma katılımları hakkında açıklama yapan Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Yılmaz Ertürk, “Kurumsal yatırımcı bir şirket olarak; çevresel, sosyal ve kurumsal yönetişim (ÇSY) konularındaki gelişmelerin yatırım portföylerinin performanslarını belirli ölçüde etkileyebileceğine inanıyoruz. Sorumlu yatırımı teşvik eden UN PRI, ÇSY faktörlerini göz ardı etmenin müşterilere sağlanan getiriler üzerinde önemli etkisi olan riskleri ve fırsatları da hassasiyetle değerlendiriyor. ÇSY sorunlarının yatırımlara etkilerini anlama ve bu sorunları yatırım ve tasarruf kararlarına entegre etme sürecinde imzacıları destekleyen UN PRI’nin imzacısı olarak, taahhüt ettiğimiz ilkeleri büyük bir özenle takip ederek, yerine getireceğiz. Sürdürülebilirliği iş süreçlerinin odağında tutmayı önceliklendiren bir şirket olarak, taahhütlerimizi yerine getirmek amacıyla küresel bir organizasyonla iş birliği halinde ilerlemek, sürdürülebilir gelecek adına daha fazla katma değer yaratmamıza da destek olacak. Herkes için daha iyi bir dünyaya katkıda bulunmak hedefiyle gerçek değişim yaratan ve giderek büyüyen bir topluluğun parçası olmaktan gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Aksigorta’ya “Smart Scoring with AI” ile  EMEA bölgesinde birincilik ödülü Aksigorta’ya “Smart Scoring with AI” ile EMEA bölgesinde birincilik ödülü

 

Anadolu Hayat Emeklilik Hakkında: 

Bireysel emeklilik ve hayat sigortaları alanlarında hizmet sunan Anadolu Hayat Emeklilik, 1990 yılında “Türkiye’nin ilk hayat sigortası şirketi” olarak kuruldu. Halka açık ilk emeklilik şirketi olan Anadolu Hayat Emeklilik; hayat sigortaları, bireysel emeklilik ve otomatik katılım toplamında özel emeklilik şirketleri arasında en büyük fon yaratan şirket olma özelliğini taşıyor. Bireysel emeklilik ile otomatik katılım kapsamında sayısı 2 milyonu aşan katılımcıya hizmet veren Anadolu Hayat Emeklilik, fon büyüklüğü kategorisinde özel emeklilik şirketleri arasında lider konumunda. Genel Müdürlüğü İstanbul'da bulunan şirketin; İstanbul’da 3, Ankara’da 2, Adana, Bursa, İzmir, Antalya, Kocaeli, Trabzon ve Diyarbakır’da birer olmak üzere toplam 12 Bölge Satış Müdürlüğü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde ise şubesi bulunuyor. Anadolu Hayat Emeklilik, 449’u satış ekibi olmak üzere 1.005 çalışanı, 298 özel acentesi ve 1.197 Türkiye İş Bankası ile 10 Türk Bankası şubesi aracılığıyla hizmet sunuyor.