2022’deki afetlerin bilançosu netleşmeye başladı.

Geçen yıl afetlerin bilançosu 270 milyar doları buldu. Bu rakam bir önceki senedeki 320 milyar dolara göre düşük uzmanlara göre yine de yüksek bir maliyet. 2022’de sigortalı zarar ise 120 milyar doları buldu. Bir önceki sene de sigortalı kayıp yine 120 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Munich Re, 2022 yılı afetlerin bilançosunu açıkladı. Buna göre toplam kayıplar, son beş yılın ortalamasına yakınken, sigortalı hasarlar ortalamanın oldukça üzerindeydi (2017–2021: 97 milyar dolar). Munich Re’nin açıklamasından çarpıcı başlıklar şöyle.

Sigortalı hasarların devam eden yüksek seviyesi, sigortacıları hem yüksek enflasyon oranlarıyla hem de artan faiz oranları nedeniyle daralan sermaye tabanıyla uğraşmak zorunda kaldıkları bir zamanda etkiliyor. Buna karşılık, yüksek faiz oranlarının yatırımlar üzerindeki olumlu etkisi ancak zamanla olacak.

2022’DEKİ EN KÖTÜ DOĞAL AFETLER

Ian Kasırgası, dünya genelindeki toplam kayıpların üçte birinden fazlasından ve sigortalı kayıpların kabaca yarısından sorumlu. 60 milyar doları sigortalı olmak üzere yaklaşık 100 milyar dolar tutarında toplam kayba neden oldu. Enflasyona göre ayarlanan sigortalı kayıplar açısından Ian, 2005’teki Katrina Kasırgası’ndan sonra kaydedilen en maliyetli ikinci tropikal kasırgaydı.

Yılın ikinci en maliyetli ve en büyük insani felaketi, rekor kıran muson yağmurlarından kaynaklanan Pakistan’daki şiddetli sel oldu. Doğrudan kayıpların en az 15 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Ülkenin GSYİH’sının büyüklüğü göz önüne alındığında çok büyük bir miktar. Neredeyse hiçbir şey sigortalı değildi ve sayısız insan tüm eşyalarını kaybetti. Araştırmacılar, bu tür bir olayın yoğunluğunun, küresel ısınmanın olmadığı bir dünyaya kıyasla iklim değişikliği nedeniyle şimdiden yarı yarıya arttığını ve gelecekte de artmaya devam edeceğini tahmin ediyor.

AXA Uluslararası Pazarlar CEO’su Türkiye’yi Ziyaret Etti! AXA Uluslararası Pazarlar CEO’su Türkiye’yi Ziyaret Etti!

AVUSTRALYA’DAKİ SELİN SİGORTAYA MALİYETİ

Sigortacılar için 2022’deki en maliyetli ikinci doğal afet, şubat ve mart aylarında Avustralya’nın güneydoğusundaki sel oldu. Yaklaşık 6,6 milyar doları tutarındaki toplam zararın 4 milyar dolarından biraz azı sigortalı. Avustralya’daki seller geçen yıl 8.1 milyar dolar zarara neden oldu ve bunun 4.7 milyar doları sigortalandı.

Avrupa’nın birçok ülkesinde yaza aşırı sıcak ve kuraklık damgasını vurdu, ardından şiddetli gök gürültülü fırtınalar ve şiddetli dolular geldi. Yalnızca Fransa’daki dolu fırtınaları, 2022’de 7,2 milyar dolar (6,8 milyar avro) gibi çok yüksek kayıplara neden oldu. Bu miktarın 5,6 milyar doları (5,3 milyar avro) sigortalanmıştı.

Avrupa’da kasırga kuvveti rüzgar hızlarına 5,6 milyar dolar (5 milyar avro) kayba neden oldu ve bunun 4,3 milyar doları (3,9 milyar avro) sigortalıydı.

Asya-Pasifik bölgesinde doğal afetlerden kaynaklanan kayıplar yaklaşık 70 milyar dolara yükseldi. Sigortalı hasarlar yaklaşık 10 milyar dolar oldu.

Japonya’da 2011 Tohoku depreminin olduğu bölgede meydana gelen bir deprem, bölgedeki en yüksek sigortalı hasara sahip afet oldu. Japonya Meteoroloji Ajansı’na göre deprem 7,4 büyüklüğündeydi ve 2,8 milyar doları sigortalı olmak üzere toplam 8,8 milyar dolar kayba neden oldu.

Editör: Sigorta Life