Rapora göre, 2. el araç piyasasında fiyat düşüşü durma noktasına geldi. 2023'ün son çeyreğinde 2. el araç fiyatlarında yaşanan gerilemenin 2024 yılına giriş ile birlikte durduğu ve fiyatların bir önceki aya göre paralel olduğu görüldü. Diğer taraftan, bireysel satıcılar fiyat düşürmeye devam ederken, kurumsal satıcılarda ise fiyat artışları gözlemlendi. Tüm bu gelişmelere paralel olarak satışta kalma süreleri uzamaya devam etmekte. 

Buna karşın, alternatif yatırım araçları içerisinde yer alan mevduat faizi getirilerinin enflasyon ve TCMB politika faizi seviyelerinin altında olması “2. el oto yeniden mi yatırım aracı oluyor” sorusunu akla getiriyor. Sorunun cevabını ise aşağıdaki sektörel bazlı gelişmelerle birlikte değerlendirmek doğru olacaktır.

Kızıldeni̇z Yolunun Kapanması Tedari̇k Açısından Soru İşareti̇ Yaratıyor

Pandemi ile birlikte 2023 yılının başlarında da etkili olan 0 km araç tedarik sorunlarının, Kızıldeniz’in kapanması nedeniyle önümüzdeki günlerde tekrar yaşanabileceği endişesi sektörde dile getirilmeye başlandı. Bu tedirginliğin gerçeğe dönüşmesi durumunda, 0 km araç bulunurluğunda yaşanacak sorunların etkisi ile tekrar 2. el oto’nun talep göreceği ve yatırım amaçlı alım taleplerinin yükseltebileceği de tartışılıyor.

Galeriler 2. El Araç Stoklarını Artırıyor

Sektörün etkin 2. el otomobil satış firmalarının yöneticilerinin verdiği bilgiye göre, Aralık ayında dip seviyeleri gören 2. el otomobil fiyatları, 0 km araç fiyatlarındaki artışın yakında 2. ele de yansıyacağı beklentileri ile düşüşü geride bıraktı. 2. el otomobil bayilerinin araç stoklarını alımlarla destekledikleri görülürken, önümüzdeki günlerde piyasanın açılacağı ön görülüyor.

Tüzel Ve Şahıs Fi̇rmaları Alım Yapıyor

Son dönemde araç fiyatlarının ve takasa gelen araç adedinin yükselişini öne çıkaran sektör yetkilileri, kredi regülasyonlarındaki miktarsal kısıtlamaların etkisiyle bireysel müşteriden ziyade tüzel müşterilerin ve şahıs firmalarının kredi taleplerinin artığını ve alımlarına hız verdiklerini eklediler.

Quick Finan Oto Rapor Ocak 2024 02Quick Finan Oto Rapor Ocak 2024 03Quick Finan Oto Rapor Ocak 2024 04

BNP Paribas Cardif, “Kadına Değer” sigortasıyla kadınlara destek oluyor BNP Paribas Cardif, “Kadına Değer” sigortasıyla kadınlara destek oluyor

Uyarı: Bültende verilen bilgiler ve yorumlar, SmartIQ tarafından geçmiş dönem verilerden ve piyasa araştırması sonuçlarından faydalanılarak oluşturulmuş olup, taşıtların özelliklerine veya bölgesine göre değişkenlik gösterebilecektir. Belirtilenlerin herhangi bir ürün veya markaya yönelik tavsiye veya yönlendirme olarak algılanmaması, müşteriler tarafından gerekli araştırmaların yapılması gerekmektedir. 

Editör: Üveys Altun