Akaryakıt fiyatlarına ardı ardına gelen zamların ardından vatandaş aracını otoparklardan kolay çıkaramazken, fiyatlarına yaklaşık yüzde 150 zam gelen zorunlu trafik sigortasını da yaptıramıyor. EBS Danışmanlık’ın Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi verilerinden yararlanarak hazırladığı rapora göre Türkiye’de bulunan her 100 araçtan 18’inin zorunlu trafik sigortası yapılamazken, bu rakam ticari araçlarda daha da yükseliyor. Bu durum, yaşanan ekonomik krizin etkilerini gözler önüne seriyor. Ticaretin bel kemiği olan kamyon ve kamyonetlerde sigortasızlık oranı yüzde 33 oldu. Çiftçilerin kullandığı traktörlerde ise bu oran yüzde 40 olarak açıklandı. Var olan ekonomik krize karşı aktif kullanılan araçların zorunlu trafik sigortasının yapılmaması ise dikkat çekti.

VATANDAŞI KRİZ VURDU!

Akaryakıt zamlarının etkisiyle vatandaşlar toplu taşıma araçlarına yönelirken, artan maliyetler dolayısıyla birçok otobüs ve minibüsün zorunlu trafik sigortasını yaptırmadığı ortaya çıktı. Her 100 otobüsün 28’inin, yine her 100 minibüsün ise 20’sinin zorunlu trafik sigortasını yaptırmadığı araştırma sonucunda ifade edildi. Birçok vatandaş, yaşanan ekonomik krizin etkisiyle aracının sigortasını yaptıramadı. Birden fazla kademenin bulunduğu zorunlu trafik sigortasında zamlardan sonra en düşük trafik sigortası bedeli bin 103 TL, en yüksek trafik sigortası bedeli ise 5 bin 592 TL olurken Türkiye araç parkında bulunan her 100 otomobilden 6’sının, yine her 100 motosikletin ise 66’sının zorunlu trafik sigortası yaptırılamıyor.

Remed Assistance Özel Etabında 18 Araç Yarış Dışı Kaldı Remed Assistance Özel Etabında 18 Araç Yarış Dışı Kaldı

MANİSA’DA HER 10 ARAÇTAN 3’Ü SİGORTASIZ

Türkiye’de araç sayısı bakımından öne geçen 10 ile dair rakamların da bulunduğu verilerde, en fazla sigortasız aracın bulunduğu il yüzde 30,7 ile Manisa olurken, ardından yüzde 25,9 ile Gaziantep, yüzde 25,2 ile Konya, yüzde 24 ile Adana, yüzde 22,4 ile Antalya ve Mersin, yüzde 20,9 ile İzmir, yüzde 16,8 ile Bursa, yüzde 12 ile İstanbul ve yüzde 10,2 ile de Ankara başı çekiyor.