Sanal evren yani metaverse hızla gelişiyor. Birçok kişi şimdiden bu dünyada yerini aldı. Hayatımıza giren bu yeni kavram ve alem çok farklı durumlarla da bizi karşı karşıya bırakmaya başladı. Metaverse’e giriş anahtarı olan sanal ve artırılmış gerçeklik cihazları ev kazalarında artışa neden oldu. Sanal evrene kendini kaptırıp farkında olmadan aydınlatmaları parçalayan mı ararsın, vantilatörleri yumruklayan mı? Mobilyalara çarpan, televizyonları kıran… Ve daha birçok sıra dışı ev kazası yaşanmaya başladı. Aviva, Metaverse ve sanal gerçeklik (VR) cihazlarından kaynaklanan kazaların yüzde 31 arttığını açıkladı. 

RS Otomotiv Grubu’ndan Kahramanmaraş Ahilik Hareketi’ne Destek RS Otomotiv Grubu’ndan Kahramanmaraş Ahilik Hareketi’ne Destek

Poliçenizi kontrol edin!

2021’de kaza sonucu oluşan hasar için ortalama ödemenin 650 euro civarında olduğunu açıklayan Aviva, bunun genellikle VR tutkusunun zirvesinde bozulan TV’lerden kaynaklandığını söyledi. Aviva yetkilileri, metaverse’de zaman geçirenlere şu uyarıları yaptı: “Kullanıcılar çevrelerine dikkat etmeli ve poliçelerinin metaverse dünyasına uygun olup olmadığını incelemeli. 

Bir müşteri zombi dolu bir oyunda TV’yi parçaladı 

Aviva’nın yaşanan kazalara ilişkin hazırladığı raporda, bir müşterinin zombi dolu bir video oyununda zıplarken TV’yi parçaladığı belirtildi. Bir başka olayda ise çocukların kaydırma hareketlerini yaparken şömine raflarını kırdığı ifade edildi. 

14 yaşındaki bir çocuğun ise Superhot VR oynarken dengesini kaybedip diz kapağını, bir başka kişinin de tekrarlayan hareketler nedeniyle boynundaki C7 omurunu kırdığı belirtildi.