2017 yılında kurulan şirket 5. yılını kutluyor. Sertan Bey, ilk başta güzel hedeflerle kurulan bir şirket olarak 5 yılın sonunda hayal edilen noktalara gelebildiniz mi? Neler söylersiniz bu 5 yıllık süreci bizim için özetleyebilir misiniz?

 Bugün Türkiye’nin en güvenilir sigorta ve reasürans şirketlerinden biri olan, OYAK Grup Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş. olarak kuruluş hedefimiz; Kalite Yönetim Sistemi’nin prensiplerini uygulayarak kalitesi, güveni ve işi sahiplenişi ile Türkiye’nin tercih edilen lider şirketi olmaktı. Ne mutlu ki bugün OYAK Genel Müdürümüz Sayın Süleyman Savaş Erdem’in gelecek vizyonu ve sürdürülebilir büyüme stratejisi ile hedeflediğimiz noktanın çok ilerisindeyiz diyebiliyoruz. Bugünü daha net anlamak için 5 yıl öncesinden de kısaca bahsetmek isterim.

OYAK Grup Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş, sigorta ve reasürans brokerliği faaliyetlerinde bulunmak üzere %100 OYAK Yatırım Menkul Değerler ortaklığı ile 2017 yılında kuruldu. Kuruluşumuzdan bu yana gerek OYAK Grup Şirketlerinin gerek grup dışı müşterilerinin sigorta ve reasürans taleplerini yerel ve küresel sigorta pazarlarından sağladığımız optimum çözümler ile karşılamanın yanı sıra geniş bir ürün gamında risk danışmanlığı hizmeti de sunuyoruz.

Ulaştığınız prim hacmi ile Türkiye’de faaliyet gösteren prim hacmi ile sektörde ilk 5 sırada yer aldığınızı belirtmiştiniz kısa bir süre önce. Bu durum şu anda nasıl?

 Türkiye’nin lider sigorta kuruluşlarından biri olmak için büyük çaba gösterdiğimizi belirtmek isterim. Yaptığımız çalışmalarla sektörün vizyoner oyuncularından biri olmayı başardık. Bugün OYAK Grup Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş. olarak uzman ekibimizle her türlü riske karşı sigorta şirketlerinden teklif alan, poliçe tanzim eden ve tüm sigorta süreçlerini yöneterek, bireysel ve kurumsal müşterilerimize tüm branşlarda sigorta çözümleri sunuyoruz. 

Sağladığımız çözümler sadece yerel kapasitelerle sınırlı kalmayıp, küresel erişim gücümüz ile sigortalılarımıza global sigorta piyasalarından reasürans çözümleri de sağlıyoruz.

OYAK Grup Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş. olarak ayrıca sigortalılarımıza Risk ve Hasar Yönetimi konusunda spesifik danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

Risk Danışmanlığı ile işletmelerin stratejileri doğrultusunda yönetimini desteklemek amacıyla; sabit kıymet riskleri, deprem portföy analizi, iş durması ve kar kaybı riskleri, siber riskler, ürün güvenliği ve geri çağırma riskleri ile diğer risklerin değerlendirmesine yönelik geniş bir yelpazede kurumsal risk yönetimi hizmetleri sunmaktayız.  Bu bağlamda bilişim güvenlik ürün ve çözümleri konusunda kamu otoritesi olan HAVELSAN ile çağımızın tehdidi siber riskler özelinde anlaşma sağladık. Bu anlaşma ile bilhassa pandemi döneminde artan siber saldırı/sızıntı risklerine karşı HAVELSAN ile müşterek yürütülecek bir çalışma ile kurumlara siber riskleri özelinde danışmanlık hizmeti ve aynı zamanda OYAK Grup Sigorta olarak siber sigorta çözümleri sunuyoruz.

Hasar danışmanlığı servisimizle yerel piyasadaki gücümüz ve küresel bağlantılarımızı entegre ederek gerek Türkiye sigorta piyasası gerek yurt dışı teminatlı poliçelerin hasar süreçlerinin yönetilmesinde bizzat kendi ekibimizle etkin rol oynamaktayız.

Bu yoğun çalışmamızın karşılığını da kuruluşumuzun üçüncü yılında görmeye başladık diyebilirim. Üç sene gibi çok kısa bir sürede ulaştığımız prim hacmi ile Türkiye‘de faaliyet gösteren yüzden fazla küresel ve yerel sigorta brokerleri arasından sıyrılarak sektörde ilk 5’te yer almayı başarmıştık. Bugün ne mutlu ki sıralamada yerimizi sağlamlaştırdığımızı söyleyebiliyoruz.

Sertan İpek1

Pandemi süreci sigorta sektöründeki ilerlemenizi nasıl etkiledi? Sigorta sektörü pandemi de güzel bir ivme yakalasa da bazı ekonomik sıkıntılar söz konusu, pandemi sürecini sizler nasıl geçirdiniz?

Sigorta sektörünün, dünyada etkisi çok büyük olsa da Türkiye özelinde baktığımızda enflasyonun üzerinde büyüdüğünü ve pandemiden nispeten az etkilenen sektörlerden olduğunu görmekteyiz. OYAK Grup Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş. olarak pandemi sürecinde, başta sağlık sigortaları olmak üzere geçen seneki kredi faizlerinin düşmesi ile artan konut ve araç satın alımının bireysel sigortalardaki büyümenin toplam sonuca  etkisinin olumlu olduğunu söyleyebiliriz.

OYAK Grup Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş. olarak kurulduğumuz günden itibaren yaptığımız teknolojik alt yapı yatırımları sayesinde iş yapış biçimlerinde sorun yaşamadık. Bu süreçte dijitalleşmeyi daha fazla odağımıza alarak, yeni ürünlerimizle hizmetlerimizi genişlettik.

Bu 5 yıllık süreçte dönüm noktalarınız neler oldu?

Sunduğumuz kalite ve güvenden ödün vermeden, müşterilerimizin takdirini daima üstün tutan örnek bir sigorta brokerlik şirketi olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hizmet kalitemizi ve memnuniyetimizi arttırmak adına her sigortalı segmentine uygun sigorta çözümleri sunmamız, kendi bünyemizde çağrı merkezi kurulumu, dijital teklif ve satış platformunun oluşturulması, WBN’e üyeliğimiz, Lloyd’s’ un yetkili brokeri olmamız ve son olarak Londra ofisimizin açılması şirketimizin şu ana kadarki önemli dönüm noktaları olarak nitelendirebiliriz. Yönetim modelimizde güvenilir, şeffaf, çözüm ve başarı odaklı olma esaslarını uyguluyoruz. Hizmet anlayışımızla sigortalılarımızın her adımında risklerini güvence altına alarak yanlarında olmak için çalışıyoruz.

Geçtiğimiz yıl yatırımlarınızı sürdürerek Londra ofisi açtınız. Buradaki amaç neydi ve hedeflenen kitleye ulaşılmaya başlandı mı?

OYAK Grup Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş olarak, 2020 Nisan ayı itibarı ile Lloyd’s brokeri unvanını aldık. Bunu takiben, merkez Istanbul ofisimizden sunduğumuz Sigorta, Reasürans ve Danışmanlık faaliyetinin yanısıra 2021 yılından başlayarak Londra ‘dan sağladığımız çözümler ile uluslararası arenadaki yerimizi sağlamlaştırmaya devam ediyoruz diyebilirim.

Öte yandan Avrupa, Uzak Doğu ve Orta Doğu reasürans piyasası bağlantılarına Lloyd’s piyasası ağını dahil etmemiz küresel piyasalardaki yerimizi de önemli derecede güçlendirdi. OYAK Grup Sigorta A.Ş olarak, tüm endüstriyel alanlarda ve özellikli risklerde optimum sigorta ve reasürans çözümlerini uluslararası yetkinliğimiz, farklı coğrafyalardaki tecrübemiz ve alanında uzman ekibimizle yerel ve uluslararası faaliyet gösteren müşterilerimize sunmaktan memnuniyet duyuyoruz.

Bu açılımla birlikte çeşitli sektörlerden kurumsal müşterilerimize sunduğumuz küresel reasürans çözümlerini, 2022 yılı itibarıyla Türkiye sigorta pazarında faaliyet gösteren sigorta şirketlerinin de hizmetine sunuyoruz.

Bu gücümüzü Türkiye’de faaliyet gösteren sigorta şirketleri ile de paylaşmaktan oldukça memnunuz. Müşteri odaklı anlayışımız ile ekibimizin küresel reasürans piyasalarındaki tecrübe ve birikimini Türk sigortacılık sektörünün faydasına sunarak Sigorta şirketlerinin sermaye yapısını destekleyecek, sektörde rekabet gücünü arttıracak ihtiyari ve zorunlu reasürans çözümleri ile piyasa gelişimine destek vermekten dolayı mutluluk duyuyoruz.

2010’lu yıllarda tüm sektörler hızla ilerleyen dijitalleşmeye ayak uydurmaya çalıştırlar. OYAK Grup Sigorta’nın dijital yatırımları, rakipleri ile kıyasla şu an hangi seviyeye geldi?

 Son yıllarda teknolojinin hızla ilerlemesi, bütün sektörlerin hem çalışma hem de pazarlama

stratejilerinde farklılıklara neden oldu. Sektörümüz için oldukça önemli olan bu farklılıklar sizin de belirttiğiniz gibi artık bir rekabet konusu haline geldi. Bu rekabette bizim için en önemli unsur, müşterilerimize ve tüketicilerimize daha hızlı ulaşabileceğimiz dağıtım kanalları oldu. OYAK Grup Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş. olarak biz de bu konuda yatırımlar yapmaktayız. Bu bağlamda Türkiye’nin önde gelen  sigorta şirketleri tarafından, teminatlar dâhil olacak şekilde karşılaştırmalı en uygun, en hızlı fiyat teklifinin verildiği dijital bir teklif ve satış platformunu sigortalılarımızın hizmetine sunmuş bulunmaktayız.

Sertan ipek2 (1)

Bu yıl hangi alanlarda/branşlarda büyüme devam ediyor, yıl sonuna kadar hangi alanlar daha çok öne çıkacak?

 Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY (Ernst and Young), yıllık Küresel Sigorta Görünümü (Global Insurance Outlook) araştırması sektörümüz için oldukça ilginç ip uçları içeriyor. Araştırma sigorta endüstrisinin kısa vadeli beklentilerini en iyi tanımlayan üç etkeni, “açık sigorta ve ekosistemler”, “işgücü dönüşümü” ve “sürdürülebilirlik” olarak sıralıyor.

Araştırma, açık sigorta ve ekosistemler ile müşteri odaklı rekabetin, sigortacılık sektörünün iş modellerinde köklü değişimlere yol açtığına dikkat çekiyor. İnsan sermayesi, içinde olduğumuz yapay zekâ ve otomasyon çağında doğru yeteneklere ve çekici çalışan deneyimlerine sahip sigortacılar için farklılaştırıcı bir değer kaynağı durumunda.

Bunun yanı sıra pandemiyle birlikte hepimiz korunmanın önemini de bir kez daha anladık. EY raporu da bu doğrultuda, yeni beceriler, geliştirilmiş yetenekler, daha fazla iş birliği kültürü, güvenilir retasyon (koruma) stratejileri ve daha yaratıcı kaynak sağlama modelleri sayesinde yarının en başarılı sigortacıları, insanların ve teknolojinin gücünü en etkin biçimde birleştirenler olacak diye belirtiyor. Çalışanlarının yetkinlik ve yeteneklerini en iyi tanıyan  eğitim, insan ve ilgili teknolojilerin farklı kombinasyonları ile destekleyen sigorta şirketleri daha başarılı olacak.

Dolayısıyla sektörümüzün en önemli gündem maddesi yetenek yönetimi olacak, büyüme de insan kaynağını doğru yöneten firmalardan gelecek demek yanlış olmaz diye düşünüyorum.

OYAK Grup Sigorta özeline inecek olursak, büyüme stratejiniz nasıl şekilleniyor? Hangi branşlarda daha aktif olmak istiyorsunuz, özellikle nasıl bir büyüme planınız var?

 Hem Türkiye hem de küresel sigorta piyasalarında OYAK Grup Sigorta güvenilir ve yetkin bir marka olmak öncelikli hedefimizdir.

Bununla birlikte yerel ve uluslararası Sigorta ve Reasürans pazarlarındaki gelişmeleri yakından takip ediyor, şirketimizin büyüme hedefleri doğrultusunda gerekli adımları atıyoruz. Bu amaç ile Londra ofisimizi kurduk. 

Ayrıca, Dijital platform üzerinden satışlarımızı arttırmayı hedeflerken; yeni sigorta ürünleri ve Risk Yönetimi, Hasar Yönetimi ve satın alma birleşmeler için Sigorta Durum Tespti (Due Dilligence) danışmanlığı gibi farklı hizmetleri de bünyemize katarak büyüme ivmemizi arttırmayı hedefliyoruz.

5’nci yılınızın ardından ilerleyen süreçlerde OYAK Grup Sigorta tarafında bizleri neler bekliyor olacak?

TSB Başkanı Uğur Gülen:  “2023’te ‘kusursuz fırtına’ yönettik; 2024’ten umutluyuz” TSB Başkanı Uğur Gülen: “2023’te ‘kusursuz fırtına’ yönettik; 2024’ten umutluyuz”

 Son yıllarda enerji talebindeki küresel artış, enerji ve enerjiye bağlı sektörlerde efektif bir ‘risk yönetimi’ yapılmasını ve dolayısıyla enerji sigortalarına olan ihtiyacı daha fazla ön plana çıkarttı.

Araştırma kuruluşu IHS Markit’e göre de 2021-2025 döneminde dünyada yenilenebilir enerjiye toplam 1.3 trilyon dolar yatırım yapılacak. Bu yatırımlarda en büyük payı da rüzgâr ve güneş enerjisi alacak. Ernst & Young’ın hazırladığı Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi’ne göre yenilenebilir enerji, dünyanın COVID-19 pandemisi ile mücadelesi sürerken, uzun vadeli yatırım açısından ‘güvenli liman’ olarak görülüyor.

Ülkemiz yenilenebilir enerji kaynakları yönünden sayılı ülkeler arasında yer alıyor. OYAK Grup Sigorta olarak, yenilebilir enerji projelerinin ilk inşaat sürecinden başlayarak işletme dönemini de kapsayan geniş bir teminat sunuyoruz. Bunun için sektördeki yerel sigorta şirketleri ve global piyasalardaki reasürans şirketleri ile çalışıyoruz.

OYAK Grup Sigorta’nın enerji ve enerjiye bağlı sektörlerdeki kaynak ve tecrübesiyle desteklenen küresel mevcudiyeti, bu sektörde faaliyet gösteren müşterilerinin her türlü yerel risk yönetimi ve sigorta ihtiyaçlarına cevap verebilmesine olanak tanıyor. Küresel güç ve yerel bilginin bir araya gelmesi, emsaller arasında doğru kıyaslama yapmak, yeni pazar ve kapasiteler bulmak, yeni ürün ve hizmetler geliştirmek, müşterilerimizin optimum şartlar ve alternatif çözümlerle desteklenmesine imkan sağlıyor.

Teminat sağladığımız alanlar arasında Hidroelektrik Enerjisi Üretim (HES), Güneş Enerjisi Üretim (GES), Rüzgâr Enerjisi Üretim (RES), Jeotermal Enerjisi Üretim ve Bio-termal Enerjisi Üretim yer alıyor.

Son olarak sigortalılara ve tüm sektöre mesajlarınız var mı?

Türk Sigorta pazarının geleceğine olan güvenimiz tartışılmaz. Ülkemizde sigortacılıkta penetrasyon oranında istikrarlı bir artış görülmesine rağmen gelecekte katedilecek daha cok yol olduğunu öngörmekteyiz. Temas ettiğimiz herkese sigortanın önemini daha çok anlatarak, sigortalanmayı ve sigorta okuryazarlığını artırmayı amaçlıyoruz. Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Strateji Raporuna göre Penetrasyon oranı dünya genelinde %7,4 iken, ülkemizde %2,2 civarındadır. Bununla beraber sektör olarak ana hedefimiz penetrasyonu yükseltmek ve sigorta bilincinin artmasına katkı sunmak yönünde olmalı.

2022’de sektörde reel büyüme beklenmektedir. TSB istatistik verilerinden elde edilen haziran ayı kapanış rakamlarından anlaşılacağı üzere 90,86 Milyar TL’lik prim üretimi ile 2021 yılının aynı dönemine göre %92,91’lik (reel’de %8) bir artış söz konusudur. 2022’de hasar maliyetlerindeki artış, prim artışlarını da beraberinde getirdi. Varlık fiyatlarındaki artışın sonucu 'eksik sigorta' oluşmaması ve olası bir hasar durumunda mağdur olmamaları için sigortalıların sigortalanmış varlıklarının, sigorta bedellerini yeniden güncellemeleri de büyük önem taşıyor.

Sigorta sektörünün önde gelen risklerinden deprem / doğal afet risklerinin yanısıra bilhassa son yıllarda öne çıkan küresel salgın riskleri, iklim değişikliği, iklim değişikliğinin tarım ve diğer sektörlere etikleri, dünyadaki gelişmelere paralel olarak politik risklerin seyrinin yılın geri kalanında ve takip eden yılllarda gündemde kalan önemli başlıklar olacağını düşünüyoruz.

Sektör olarak bu risklere hazırlıklı olmak ve alternatif ürünlerle sigortalılarımızın desteklenmesi değerli olacaktır. OYAK Grup Sigorta ve Reasürans Brokerliği olarak yerel ve küresel çözümlerimiz ile müşterilerimizi ve sektörümüzü desteklemekten memnuniyet duymaktayız.

Editör: Sigorta Life