Yeni emeklilik sistemi geliyor! Hükümet çalışmalara başladı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Orta Vadeli Programı değerlendirdiği basın toplantısında yeni sistemle ilgili detayları paylaştı.

Yeni Emeklilik Modeli İşveren Katkili Olacak

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Şimşek, “İşverenin katkısı olduğu yeni bir bireysel emeklilik modeli öngörüyoruz. Amaç sistemde kalış süresini ve fon tutarını artırmak” diye konuştu.

İkinci Basamak Emeklilik Sistemi̇ Nasıl Olacak?

OVP’de yeni emeklilik modeli ile ilgili detaylar makroekonomik hedefler doğrultusunda uygulamaya konulacak politikalar kapsamında yer alıyor. Yeni sistem 2024 yılının 4. çeyreğinde uygulamaya konulacak.

Yeni modelde Otomatik Katılım Sisteminin (OKS) işverenlerin de katkısı ile ikinci basamak emeklilik sistemine dönüşeceği tamamlayıcı emeklilik sistemi kurulacak.

EY ve Lumnion sigortacılık sektöründe stratejik iş birliğine gidiyor EY ve Lumnion sigortacılık sektöründe stratejik iş birliğine gidiyor

Bes’in Cazibesi Arttırılacak

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) fon türleri katılımcıların birikimleri için daha fazla katma değer üretecek şekilde yeniden tasarlanacak. Devlet katkısı getirilerinin artırılmasını, kesintilerin sadeleştirilmesini sağlayacak düzenlemeler yapılacak. 

Bu kapsamda, BES’in cazibesi artırılarak sistemdeki fon tutarı ve katılımcı sayısında artış sağlanacak.

Editör: Üveys Altun