Türkiye Sigorta’nın “Sağlık” temalı reklam filmi yayında Türkiye Sigorta’nın “Sağlık” temalı reklam filmi yayında
Türkiye’de çalışan vatandaşların sigorta primleri her ay yatırılıyor. Bu kapsamda milyonlarca kişiyi ilgilendiren yeni bir uygulama hayatı geçirildi. Kamu ve özel sektör çalışanları artık e-Devlet sistemi üzerinden emeklilik yaşı, emeklilik prim gün sayısı gibi bilgilerine ulaşabilecekler. Dijital teknolojilerin hayatımızdaki yeri artıyor. Artık pek çok kamu hizmeti internet aracılığı ile sağlanıyor. Bu kapsamda çalışan, iş arayan ve emekli olan vatandaşları ilgilendiren hizmet devreye sokuldu. Artık vatandaşlar e-Devlet Kapısı’nda sunulan “Araçlarım” bütünleşik hizmeti sonrasında “Çalışma Hayatım” adıyla birçok bilgiye ulaşabiliyorlar.

Emekliler

4A, 4B, 4C aylık bilgilerini, aylık kesintilerini, bir aylık maaş tercihlerini, aylık bilgilerine ilişkin barkodlu belge alma işlemlerini, banka ve adres değişikliği taleplerini, hareketsiz ve blokeli emekli maaş sorgulama ve iade başvurusu işlemleri gibi pek çok işlemi gerçekleştirebilirler.

İş arayanlar

İŞ arayanlar hizmet üzerinden İŞKUR iş ilanları ve başvurularını görerek, başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Çalışanlar

Çalışan vatandaşlar, 4A, 4B, 4C tescil bilgilerine erişebilir. Vatandaşlar emeklilik yaşı, emeklilik prim gün sayısı gibi verilere ulaşarak ne zaman emekli olabileceklerini öğrenebilirler. Ayrıca, 4C bordro, dil tazminatı, 4A/4B iş göremezlik ödemesi bilgileri kolayca sorgulanabilir. Uygulamada, emeklilik bilgilendirmelerin yer aldığı sayfada ise söz konusu belgenin resmi nitelik taşımadığı ve bilgilendirme için olduğu ifade edildi.
Editör: TE Bilisim