HDI Sigorta ile Antalyaspor arasında yeni iş birliği HDI Sigorta ile Antalyaspor arasında yeni iş birliği

2022 yılı, sektör açısından pandeminin etkilerinin sarılmaya çalışıldığı ve yüksek enflasyon ortamında fiyatlama yapılmaya çalışıldığı bir yıl olarak geçtiğini belirten Monopoli Sigorta Kurucu Ortağı ve CEO’su Erol Esentürk:

“Özellikle trafik ve kasko fiyatları, önceki yıllardan gelen etkiler, yüksek enflasyon, döviz kurundaki artış, asgari ücretin artışı gibi sebepler sonucunda yüksek artışlar gördüler. Fiyatların 2022 yılı başında olması gerekenden düşük olması sebebiyle fiyatların olması gereken seviyeye bir anda çıkması yüksek artış oranları görmemize sebep oldu. Aynı şekilde sağlık branşı için de benzer bir seyir gördük. 2022 yılı, Hayat dışı prim üretiminin nominal olarak %133,1 ve reel olarak da %41,90 olarak artış gösterdiği bir yıl oldu. Bu artıştaki payın yukarıda da bahsettiğimiz üzere en önemli aktörleri kasko, trafik ve sağlık branşları oldu. Kasko branşı %211,47, Trafik %146,79 ve Sağlık da %129,8 artış gösterdi” dedi. Monopoli Sigorta olarak yine başarılı bir yıl geçirdiklerini belirten Erol Esentürk:

“Yıllardır süren ve 2022 yılında da devam eden sektör ortalamasının üzerinde büyüme hedefimizi bu yıl da gerçekleştirdik. Ve yine her zamanki gibi, çok önem verdiğimiz ve büyümeyle birlikte mutlaka olması gereken dengeli portföy yapımızı da korumayı başardık. Motor branşlar olan kasko ve trafik ile birlikte sağlık, yangın, nakliyat, mühendislik branşlarında da hedeflerimizi gerçekleştirdik” diye ekledi.

  Maddi kaybın yerine koyulması için sigorta çok önemli!

2023 yılında, 2022 yılında görülen fiyat artışlarının tüm yıla yayılmasını beklemediklerini ifade eden mono-1: “2022 yılında özellikle Ağustos ayı ile birlikte hissedilmeye başlayan artışların, 2023 yılının da ilk 6 ayında devam etmesini ve sonrasında artış hızının yavaşlayarak enflasyon ile orantılı bir şekilde bir raya girmesi yönünde beklentimiz var. Sigorta sektörü, Türkiye için lokomotif sektörlerden bir tanesi olmaya devam edecektir. Şubat ayında yaşamış olduğumuz ve asrın felaketi olarak anılan Kahramanmaraş merkezli depremler, sigortanın önemini bir kez daha ve bu sefer altı çok kalın çizgili olarak ortaya koydu. Yaşanan ve telafisi olmayan çok üzücü can kayıplarının yanında değeri milyarlarca dolar olarak tahmin edilen maddi kayıp da gerçekleşti. Sigorta en azından bu maddi kaybın yerine koyulması için her zamanki görevini yerine getiriyor olacak. Diğer taraftan ise sigorta şirketleri açısından beklenmeyen bu felaket sonrasında planlamalarını tekrar gözden geçireceklerini tahmin ediyoruz. 2023 yılı da 2022 gibi kolay olmayan bir yıl olacaktır. Biz, 2023 yılında da önceki yıllarda olduğu gibi sektörün üzerinde büyümeye ve portföy yapımızı korumaya odaklandık. Bunu yaparken de hem çalışan sayımızı ve kalitemizi hem de çalışanlarımızın memnuniyetini arttırıcı planlamalar içerisindeyiz. Çalışanlarımızın gücüne inanıyoruz ve onların mutlu ve huzurlu bir şekilde çalışmasının, Monopoli’nin başarısında en büyük paylardan bir tanesi olduğunu düşünüyoruz” dedi.