1-PLANINIZI ERTELEMEYİN
Uzun zamandır beklettiğiniz seyahat planlarınız için, “Doğru zamanı beklemeliyim” gibi düşüncelere girmeyin. Çünkü doğru zaman size gelmez, sizin o zamanı yaratmanız gerekir. Hep çıkmak istediğiniz o tatil için bir adım atın. Öncelikle doğru bir seyahat planı yapın, gerisi zaten gelecektir. Yeni yerler ve kültürler keşfetmek için beklemenizine gerek yok. Hemen biletinizi alın ve valizinizi hazırlayın.


2-KISA ROTALARLA BAŞLAYIN
Tek başınıza ilk defa seyahata çıkacaksanız, kendinize öncelikle kısa rotalar belirleyin. Küçük bir başlangıç yaparak, yakınınızdaki bir şehre gecelik ya da hafta sonu kaçamağı yapabilirsiniz. Kısa seyahatlerle başlamak, daha rahat olmanızı sağlayacak ve sizi daha büyük planlara hazırlayacak. Eğer ilk rotanız yurt dışı olacaksa da, dilinizin ve kültürünüzün benzediği rotalar sizin için daha iyi olur. Bu, kendinize olan güveninizi artırır ve yalnız seyahat etmenin sizin için uygun olup olmadığını anlamanıza yardımcı olur.

3-PARANIZI BİRDEN FAZLA YERDE SAKLAYIN
Seyahat etmeniz için maalesef belirli bir bütçeye sahip olmanız gerekiyor. Bütçenizi ayarlayıp seyahatinize çıktığınız zaman da dikkat etmeniz gereken önemli noktalar bulunuyor. Öncelikle, her maceranızda paranızın güvende olduğundan emin olun. Elbette cüzdanınızda belirli bir miktar paranız olsun. Ancak kaybolabilme ve çalınabilme ihtimalini de göz önünde bulundurarak, kıyafetinizin gizli bir cebinde ya da seyahat çantanızda bir miktar para tutun. Çantanızın çalınabilme ihtimalini de düşünerek paranızı farklı yerlerde para tutmanız daha güvenli olacaktır.

Kasım Ayı Gerçek Alıcı İçin Fırsat Ayı Mı? Kasım Ayı Gerçek Alıcı İçin Fırsat Ayı Mı?

4-ACİL DURUMLAR İÇİN GÜVENLİK UYGULAMASI İNDİRİN
Yalnız seyahatlerinizde kendinizi güvende hissetmeniz ve acil durum anlarınız için tasarlanmış çeşitli güvenlik uygulamaları var. Bu uygulamalar, yalnız seyahat eden kişilere, acil durumlarda yardım ve müdahale edebilmek amacıyla tasarlandı. Seyahate çıkmadan önce bu uygulamardan birini telefonunuza indirin ve nasıl kullanacağınızı önceden öğrenin. Uygulama, bulunduğunuz ülkeye bağlı olarak, konumuzu takip ederek, acil durum bildirdiğinizde, acil servislerle, polis veya özel güvenlik servisleriyle anında iletişime geçiyor ve bulunduğunuz yere yardım gönderiyor. Üstelik bunun için, önceden belirlediğiniz bir güvenlik kelimesi söylemeniz yeterli. Öte yandan uygulama, acil durumlarınızda, önceden kaydettiğiniz kişilere mesaj gönderiyor ya da telefonunuzun kamerasından anında video bağlantısıyla durumu haber veriyor. Seyahat planlarınızdaki en önemli notunuz bu olsun, çünkü kendinizi güvenli ve huzurlu hissedeceğiniz bir tatil gibisi yoktur.

5-SEZON BİTERKEN TATİLE ÇIKIN
Seyahat planlarınızı sezonun en yoğun olduğu zamanlarda değil, sezon biterken ayarlayın. Özellikle sezonun en pahalı dönemleri olan yaz ayları yerine, yaz sonu için kendinize önceden bir rota belirleyin. Böylelikle, tatilinizi kavurucu sıcaklardansa ılık bir havada geçirebilir, kalabalık ve yorucu yerlerin aksine, sakin ve huzurlu günlerin tadını çıkarabilirsiniz. Sezon sonu tatillerin en güzel yanı da, daha uygun fiyatlarda seyahat etmeniz olacaktır. Bu, daha uzun süre kalarak daha çok gezebileceğiniz anlamına geliyor.

6-SEYAHAT SİGORTASI YAPTIRIN
Seyahate çıkmadan önce, en dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de sağlığınız. Yurt dışındaki hastanelerin ve tedavilerin pahalılığı zaten bilinen bir şey. Hiç bilmediğiniz bir yerde, herhangi bir hastalık durumu yaşayabileceğinizi gözden çıkarmayın ve önceden önleminizi alarak seyahat sigortası yaptırın. Böylece, tatilinizde sağlık sorunlarınızı ertelemeden, masraflarınızı stres olmadan karşılayabilirsiniz. Sigorta yaptırarak önleminizi alın ve gönül rahatlığıyla tatilinizin keyfini çıkarın.