Herhangi bir hasarda, eksik sigorta sıkıntı yaşamamak adına poliçelerdeki sigorta bedellerinin yenilenmesi gerektiğinin önemine değinen Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği Başkanı Selcen Gür, “İşletmenizde kullandığınız makine ve tesisatı dolar veya Euro ile aldınız diyelim. Sigorta yaptırdığınız dönemki kur karşılığının 100 bin TL olduğunu düşünelim. Zaman içindeki kur artışları sonucu makinenizin bugünkü TL karşılığının 200 bin TL olduğunu varsayalım. Makinenizde bugün yaşanacak bir hasarda hangi bedel esas alınacaktır? Eğer düzelttirmediyseniz, poliçede yazan bedel, yani eski bedel. Bu durumda eksik sigortaya düşer ve makinenin yenisini alacak kadar parayı sigortadan tazmin edememiş olursunuz.” şeklinde konuştu.

Gür, böyle durumlarda tam zıya hasarlarıyla birlikte kısmi hasarlarda da eksik sigorta uygulandığını belirterek makinede kısmi bir hasar olsa bile poliçede yazan sigorta bedeli esas alındığından bu bedelin düzeltilmesi konusunda işletme sahiplerini uyardı.

Dövizli poliçe de tercih edilebilir

Kurdaki dalgalanmaları takip ederek belli aralıklarda sigorta aracısıyla iletişime geçmeyi ve sigorta bedellerinin kur seviyesine göre güncellenmesi önerisinde bulunan Gür, “Sene içinde sık sık bu güncellemeleri yapmak yerine poliçe yaparken dövizli poliçe de tercih edebilirsiniz. Böylelikle kur farklarından etkilenmezsiniz.” dedi.

Yangın, inşaat ve montaj poliçeleri önemli

Son dönemde döviz kurlarında meydana gelen dalgalanmalar ve maliyet kalemlerinde meydana gelen artışlar nedeniyle hasar anında eksik sigorta nedeniyle sıkıntı yaşanmaması için sigorta şirketlerinin, sigorta brokerlerinin ve acentelerin müşterilerine uyarı yazıları gönderdiğini ifade eden Gür, yangın, makine kırılması, elektronik cihaz, inşaat ve montaj poliçelerine özellikle dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Gür, sigorta bedellerinde yapılacak güncelleme ve zeyilnamelerle hasar anında yaşanabilecek problemlerin önüne geçilebileceğini söyleyerek böyle dönemlerde sigortanın daha da önemli olduğunu ve ekonomik güvencemizi ihmal etmememiz gerektiğini vurguladı.