Öncelikle birçok firmayı ve genel müdürü bir aylık süreçte ziyaret etme şansım oldu. Bazılarıyla röportaj yaparken, bazı genel müdürlerle de sohbet ettim. Garanti BBVA Emeklilik Genel Müdürü Burak Ali Göçer, ilk konuk olduğum isim oldu. Kendisi tıpkı dışarıdan göründüğü gibi son derece şık ve nazikti. Güzel bir röportaj gerçekleştirdik. Sompo Sigorta Genel Müdürü Fahri Uğur da beni ve ekibimi, Japon kültürünün esintilerini yansıtan binalarında konuk etti. Çalışkanlığı ile dikkatimizi çeken Fahri Bey ile şirketin basketbol sahasında yakında bir basketbol maçımız da olabilir. Sonraki durağımız Anadolu Hayat Emeklilik oldu. Murat Bey, sportif kişiliğini bir kez daha gösterdi ve kendisini öğlen molasında yürüyüş yaparken yakaladık. Murat Atalay, röportajımızda göreceksiniz ki sektörün en bilgili, donanımlı ve tecrübeli isimlerinden birisi. Dijipol Yönetim Danışmanı Ramazan Ülger'i ziyaretimizde sigortacılığa bir de dijital pencereden baktık. TSB Eski Başkanı olarak Ramazan Bey'in, Dijipol firması için büyük bir şans olduğu kanaatindeyim.

Abdullah Kara'ya Ayrı Bir Teşekkür

RS Otomotiv Bayramda Hatay’daki Çocuklarla Gökyüzünü Renklendirdi RS Otomotiv Bayramda Hatay’daki Çocuklarla Gökyüzünü Renklendirdi

Burada ayrı bir parantez açacağım isimse Güvence Hesabı Genel Müdürü Abdullah Kara. Çok detaya girmeyeceğim ama üzerinde 'el konulan' sigorta şirketleri nedeniyle büyük bir baskı var. Medyada da zaman zaman asılsız haberlerle yıpratılmaya çalışılıyor. Ancak Abdullah Bey, her şeyden önce mağdur olan vatandaşların dertleriyle dertlenmiş ve bu işi çözmeye kendisini adamış durumda. Samimi açıklamalarıyla Sigorta Life'a bir özel röportaj verdi. Buradan kendisine bu vesileyle tekrar teşekkür ediyorum.

Bazı Firmalar Hala İletişim Kuramıyor ya da Kurmuyor!

Reklam ve İletişim Direktörümüz Gamze Özkan ile sigortacılık sektörü üzerine sık sık sohbet ediyoruz. Ben de bir iletişimci olarak Gamze Hanımdan duyduklarım karşısında inanın kulaklarıma inanamıyorum. Bazı şirketlere sektör medyasının temsilcileri olarak hiçbir şekilde ulaşamıyoruz. Buna gerçekten çok şaşkınım. Çok basit bir örnek vermek gerekirse, ACN Türk markasını ve reklamlarını her yerde rahatlıkla görebiliyoruz. Ancak kendilerine sektör medyası olarak bile ulaşabilmek imkansıza yakın. Malesef bu konu sadece tek firmanın sorunu da değil. Aveon Global, Chubb, Ethica, Koru Sigorta da aynı şekilde iletişim kurmadan yoluna devam edenlerden... Bir de Prive Sigorta var. Şirketlerin genel müdürleri kim onu bile bilmiyoruz. Biz bu şirketlere bir haber ya da bir görüş hakkında ulaşamıyorken, insanlar bu şirketlere soruları ve sorunları için nasıl ulaşacak? İletişimin bu kadar değerli olduğu bir devirde medya ile bile iletişim kuramayan şirketler müşterileriyle nasıl bu iletişimi kuracak?

TBS'de Seçim Süreci

Bu ay yaşanacak TSB seçimleri için de kulis bilgileri kulağımıza geliyor. Mevcut başkan Uğur Gülen, katıldığı bir yayında aday olduğunu açıkladı. Ancak başka adaylar çıkar mı? Son seçimde aday olan Murat Büyükçelebi ve Adnan Süphanoğlu'nun aday olup olmayacakları da belli değil. Belki sürpriz adaylar çıkabilir, herkesi şaşırtacak isimler de olabilir. Seçim sürecinin ve sonucunun Türkiye'nin sigortacılık sektörüne hayırlı olmasını temenni ediyorum. 

Konu TSB'den açılmışken sevgili Atilla Benli'ye de değinmeden olmaz. Zurich Yaşam'daki yeni görevinde başarılar diliyorum. Ancak son 6 ayda ikinci şirketi oldu. Umarız onun gibi tecrübeli bir isim, Zurich Yaşam'ın sektördeki büyümesine uzun yıllar bilgi ve birikimiyle destek olur. Sigorta sektörünün Atilla Benli'ye ihtiyacı var.

Sigorta Life'ın Nisan sayısı hem teması hem de konuklarıyla oldukça dolu oldu. Ekibimiz 'Çevre Dostu' teması ile geri dönüştürülebilir bir dergi tasarladı. Tasarım ekibimizin lideri Üveys Altun'a da bu harika iş için teşekkür ederim. Keyifli Okumalar...

Tüm sorularınız ve görüşleriniz için [email protected] mail adresinden bana ulaşabilirsiniz,

Herkese şimdiden iyi bayramlar diliyorum...

Sonraki yazımda görüşmek üzere.

Editör: Üveys Altun