Teknoloji devi Meta, metaverse (sanal evren) çalışmalarına hız kazandıracağını açıkladıktan sonra tüm dünyanın gözü bir anda sanal ve artırılmış gerçeklik platformlarına çevrildi.

Meta'nın Reality Labs VR (sanal gerçeklik) bölümü her ne kadar şimdiye dek kaç Quest 2 VR başlığı sattığını açıklamasa da talebin yoğun olduğu ortada. Emin olduğumuz şey, sanal evrenin ve elbette platformlarının artık gittikçe popüler hale geldiği.

Aralık 2021’de Apple’ın App Store uygulama mağazasında en çok indirilen uygulamaların başında ilk kez Oculus uygulaması yer aldı. Çünkü binlerce kişi, Hristiyanların kutladığı Noel Günü öncesinde sevdiklerine Quest 2 sanal gerçeklik başlığı satın aldı.

EV İÇİ KAZALAR ARTTI, TV'LER KIRILDI

Hızla popüler hale gelen sanal gerçeklik (VR) platformları beraberinde ‘sakarlık’ları da getirdi. İngiliz gazete The Guardian'a açıklama yapan sigorta şirketi Aviva, VR başlıkları kullanmaktan kaynaklanan ev içi kazalarının yüzde 31'lik bir artış gösterdiğini belirtti. Aynı zamanda 2016'dan bu yana toplamda yüzde 68'lik bir artış oldu.

İngiltere’de 2021 yılında VR ile ilgili kaza sonucu oluşan hasarlar için ortalama sigorta talebi yaklaşık olarak 650 Sterlindi, yani yaklaşık 12 bin TL’ye denk geliyor. Aviva’ya göre bunların çoğu da televizyon ekranlarının kırılmasıydı.

Türkiye Sigorta deprem bölgesindeki acenteleri ile buluştu Türkiye Sigorta deprem bölgesindeki acenteleri ile buluştu

Aviva yöneticilerinden Kelly Whittington, yeni oyunların ve gadget'ların popüler olmasıyla kazaların arttığını söyledi. Daha önce, ahizeli konsolların ve fitness oyunlarının yaygınlaştığı dönemlerde de benzer durumun yaşandığını ekledi.