Bu anlaşma, Türkiye geneline yayılmış üretici Arçelik ve Beko firmasının yetkili bayilerine, işyeri sigorta poliçelerini yalnızca Marsh Broker aracılığıyla yürütme zorunluluğu getirmekte. Zorunluluğun sebebi ise firmanın şart koştuğu işyeri poliçesi teminatlarına eklenen yeni klozun sadece Marsh firması tarafından oluşturulan poliçelerde bulunuyor olması. Kırşehir’deki, Malatya’daki, Rize’deki, Muğla’daki bayii, sigortasını o bölgedeki sigorta acentelerine yaptırmaktaydı. Şimdi genel merkezden yapılan anlaşma ile o bölgedeki acente meslektaşlarımızın portföyleri sanki gasp ediliyor. Görülüyor ki burada haksız rekabet var ve bunun son bulması, acentelerin sigorta poliçesi yapmak ile ilgili zorlukların kalkması elzem.

Konu hakkında açıklama yapan İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Berrin Dinç

“Bugün bu konu, yarın başka bir konu ve sigorta branşları ile sigorta acentelerinin uzun yıllar boyunca inşa ettikleri müşteri ilişkileri ve portföyleri üzerindeki kontrolü kaybederek, rekabet avantajlarını büyük ölçüde yitirmelerine sebep olabilir. Bu tür anlaşma ve çalışmalar mesleğimizin geleceğini tehdit etmektedir. 


Haksız rekabetin en belirgin sonuçlarından biri, sigorta acentelerinin piyasada var olma mücadelesinin giderek zorlaşmasıdır. Marsh Broker'ın piyasadaki hâkim konumu, diğer acentelerin müşteri çeşitliliği ve seçenek sundukları alanlarda kısıtlanmalarına neden oluyor. Bu, sigorta acentelerinin iş modellerini temelden sarsmakta ve sektördeki küçük ile orta ölçekli acentelerin sürdürülebilirliğini tehdit etmektedir. Çünkü bu acenteler çoğunlukla lokal çalışmaktadır.


İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği olarak, bu tür anlaşmaların ve sektörümüzdeki rekabet dengesini bozan ve sigorta acentelerimizin haklarını gasp eden yapılara karşı duruyoruz. Sektörümüzde sağlıklı bir rekabet ortamının korunması, sigortalılara çeşitli ve adil hizmet sunulmasının temelini oluşturur. Bu nedenle, ilgili tüm taraflar ve düzenleyici otoritelerle işbirliği içinde, bu anlaşmanın yarattığı haksız rekabet ortamını düzeltmek ve acentelerimizin haklarını korumak adına gerekli adımları atacağımızı taahhüt ediyoruz.  Üyelerimizin ve tüm sigorta acentelerinin haklarını korumak, derneğimizin en önemli görevlerinden biridir.

Unico Sigorta, Teknolojik Dönüşüm ve Yenilikçi Çözümler için Teknokent’te Yerini Aldı! Unico Sigorta, Teknolojik Dönüşüm ve Yenilikçi Çözümler için Teknokent’te Yerini Aldı!


Son gelişmeler ışığında, tüm sigorta şirketlerinin bu konuda hassassızlık ile davranmasını, firmanın şart koştuğu poliçe teminatını tüm acentelerine yenilemesi olan işyeri poliçelerinde de sağlayacağını duyurması elzemdir. Rekabet dengesinin korunması ve tüm acentelerin adil bir şekilde rekabet edebilmesi adına önemli bir adım olacağı düşüncesindeyiz” dedi.

Editör: Üveys Altun