Günümüzde şirketlerin bütünsel bir gelişimi yakalamasının en büyük adımı dijital dönüşümden geçiyor. Tüm sektörlerde olduğu gibi, sigortacılık sektöründe de gündemi yakalayabilmek adına dijital yatırımlar öne çıkmakta. Dijital sigortacılık denildiğinde ilk yıllarda akla sadece internet sitesi üzerinden ürün satışı gelirken bugün iş ortaklarının hatta finansal ekosistemin gelişimine olanak sağlayan teknolojiler ön plana çıkıyor.

İş ortaklarının gelişimini her noktada destekleyen ve bu yönde somut adımlar atan Ray Sigorta, farklı uygulamaların birbirleriyle etkileşime girmesini ve veri alışverişi yapmasını sağlayan ara yazılım API (Application Programming Interface) teknolojisini devreye alıyor. “Ray API Portal sayesinde bugün iş ortaklarımız, acentelerimiz, diğer finansal kurumlar, geliştiriciler hatta girişimciler ürettiğimiz API’lar hakkında bilgi edinebilecek ve kendi dijital ortamlarına bu uygulamaları dâhil edebilecek.” diyen Ray Sigorta CEO’su Koray Erdoğan değişen piyasa koşullarına adapte olmak için dijitalleşme yatırımlarına önem vermek gerektiğinin altını çiziyor.

Bir uygulamanın özelliklerini geliştirmek, süreçleri otomatize etmek ve işlevselliğini artırmak için kullanılan API, ülkemizde bankacılık sektöründeki girişimlerle öne çıkmıştı. Dijital kanalların kullanımını artırmak ve rekabette öne çıkmak için teknolojinin farklı noktalarda entegre olduğu sistemler sigortacılık sektöründe de fark yaratıyor. Dijitalleşme faaliyetleriyle öne çıkan Ray Sigorta, devreye aldığı Ray API Portal ile sigortacılığın geleceğini iş ortaklarıyla birlikte yazmayı hedefliyor. “Süreçlerimizde acentelerimizin hayatını kolaylaştıracak çözümler sunmaya özen gösteriyoruz.” diyen Ray Sigorta CEO’su Koray Erdoğan, RAY API Portal ile ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi: “Ray Sigorta olarak tüm ürün ve hizmetlerimizde günümüzün gerektirdiği çevik ve kullanıcı dostu çözümlerle ilerlemeye çalışıyoruz. Yaptığımız yatırımlardan acentelerimizin de faydalanabildiğini görmek, onlara zaman kazandırabilmek ve hayatlarını kolaylaştırmak bizim için çok önemli. Sektörümüzde dijitalleşme faaliyetleri denildiğinde akla sadece web siteleri ve mobil uygulamalar geliyorken, bu alanda öncü uygulamaları hayata geçiren bir Şirket olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Devreye aldığımız Ray API Portal sayesinde acentelerimiz, mevcutta hazır bulunan uygulamalarımızdan faydalanarak hem sıfırdan yazma zahmetine girmeyecek hem de zaman ile kaynak maliyetinden tasarruf etmiş olacaklar. Bu da acentelerimize dijital ürünlerini hızlı bir şekilde geliştirme kabiliyeti kazandıracak.”

Anadolu Sigorta’nın Düzenlediği Anadolu Buluşmaları Konya’da Başladı Anadolu Sigorta’nın Düzenlediği Anadolu Buluşmaları Konya’da Başladı

Poliçe üretimi, asistans hizmetleri ve hasar faaliyetleri gibi birçok hizmeti kullanıma sunan RAY Sigorta API Portal (developer.raysigorta.com.tr) fazlar halinde geliştiriliyor. Şimdilik Ray Sigorta’ya ait sigorta ürünleri için teklif ve poliçe oluşturma, mevcut poliçeleri ve dosyaları sorgulama, anlaşmalı acente, servis ve sağlık kuruluşu gibi iş ortaklarına ait konum bilgilerine ulaşma gibi acentelerin günlük hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik hizmetleri kullanıcıların deneyimine sunuyor.

Editör: Sigorta Life