Cumhuriyetimizin ilk yıllarında kurulan ve Türkiye’de sigortacılığın gelişimine önemli katkıları bulunan Millî Reasürans’a bağlı Millî Reasürans Sanat Galerisi, Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümü için galeri arşivinde yer alan ve geçmiş sergilere ait kitaplardan oluşan özel bir kitap seçkisi hazırladı. Seçki güzel sanatlar fakülteleri, güzel sanatlar liseleri, müzelerin kütüphaneleri ve Anadolu’da yer alan bağımsız sanat mekânlarının kitaplıklarından oluşan 100 kuruma armağan edildi.

Millî Reasürans Sanat Galerisi, 30 yıla yaklaşan geçmişiyle sadece resim değil, tasarım, mimarlık, fotoğraf gibi çeşitli sanat dallarından, Kadri Özayten, Şinasi Barutçu, Ali Arif Ersen, Mustafa Pancar ve Murat Germen gibi alanında değerli isimlere ait sergilerden oluşan zengin bir repertuara sahip. 1994 yılından bu yana faaliyet gösteren galeri, Millî Reasürans kurum kültürünün önemli bir parçası olarak her sergiye ilişkin hazırlanan sergi yayınlarıyla da kalıcı bir sanat belleği oluşturarak bu belleğin muhafaza edilmesine destek oluyor.

Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun

Cumhuriyetin 100. yılı için hazırlanan bu özel kitap seçkisi hakkında bilgi veren Millî Reasürans Genel Müdürü Fikret Utku Özdemir “Millî Reasürans Sanat Galerisi olarak, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümü kapsamında 100 kuruma gönderilmek üzere hazırladığımız kitap seçkimiz ile geleceğe yönelik bir girişimde bulunduk. Galerimizin yayınları arasında yer alan, geçmiş sergilerimize ait kitaplardan oluşan seçkiyi, sahip olduğumuz sanatsal belleği koruyacak ve gelecek kuşaklara aktaracak yegâne kurumlar olan güzel sanatlar fakültelerine, güzel sanatlar liselerine, müze kütüphanelerine ve Anadolu’da yer alan bağımsız sanat mekânlarının kitaplıklarına armağan etmekten büyük kıvanç duyuyoruz. Şirketimiz kurumsal kültürünün bir parçası olarak, toplumumuza karşı sorumluluklarımız çerçevesinde ülkemizin sanat vizyonuna katkı sağlama misyonunu somut projelerle ortaya koyuyoruz. Bu doğrultuda ülkemizin temel sanat kurumlarından biri olan Millî Reasürans Sanat Galerisi ile önümüzdeki yıllarda da sanata verdiğimiz desteği devam ettirmeyi hedefliyoruz” dedi.Milli Reasürans Sanat Galerisi 2Milli Reasürans Sanat Galerisi 3

Editör: Üveys Altun