Sermaye piyasalarında kısaca GYO olarak adlandırılan Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan izin alan MHR Gayrimenkul, Maher Holding’in halka arz sürecindeki ilk şirketi ve aynı zamanda Borsa İstanbul’da Sigorta Şirketi iştiraki olan ilk GYO olacak.

Anadolu Yakası’nın en prestijli binalarından Quick Tower’ı portföyünde bulunduran şirket, geçtiğimiz aylarda stratejik bir karar alarak Grubun faaliyet alanlarından biri olan gayrimenkul geliştirme faaliyetini yeniden yapılandırarak halka açılma kararı aldı. Halka arz sürecinde en önemli adımlardan biri olarak SPK`dan gayrimenkul yatırım ortaklığına dönüşüm iznini alan MHR Gayrimenkul’ün halka arzı için çalışmaların kısa süre içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Başta sigorta sektörü olmak üzere, finans, bilişim, gayrimenkul, enerji, eğitim gibi alanlarda faaliyet gösteren Maher Holding 30 Mart 2021 tarihinde aktif varlıkları arasında AND Kozyatağı binasının bulunduğu AND Anadolu Gayrimenkul Yatırımları A.Ş.’nin %100 oranındaki hisselerini devir alarak, Şirketin unvanını MHR Gayrimenkul Yatırımları A.Ş.’ye çevirmişti.  Bu devir işlemi sonrasında AND Anadolu Gayrimenkul Yatırımları A.Ş.’nin aktifinde yer alan AND Kozyatağı binasının kiralanabilir alanlarının yaklaşık %90’ının mülkiyeti ve bina yönetimi, Quick Sigorta A.Ş ve Corpus Sigorta A.Ş. şirketlerine dolaylı olarak geçerek bina Quick Tower markasını alarak yenilendi.

Ulusal ve uluslararası pek çok ödülün sahibi olan Quick Tower binası, yaklaşık 73.325 metrekare inşaat alanı, 36 bin metrekare kiralanabilir alanı ve 710 araçlık otoparkı ile 25 katlı LEED Platinum Sertifikası sahibi A+ ofis binasından ve perakende dükkanlarından oluşuyor. Bina, %100 jeneratör yenilemeye ve kişi başına saatte 50 metreküp temiz hava kapasitesine sahiptir.

Binada, ilaç, petro-kimya, bilişim, bankacılık, gıda, sigortacılık, finans, ev elektroniği, gibi farklı sektörlerden birçok ulusal ve uluslararası firmanın yönetim ofisi yer almaktadır. MHR Gayrimenkul önümüzdeki süreçte yeni gayrimenkul yatırımları için çalışmalarına devam etmekte olup, Grubun sigorta ve finans alanındaki sinerjisi ile gayrimenkul alanında yenilikçi projeler ve ürünler geliştirerek sektörde farklılaşan öncü bir GYO Şirketi olma hedefindedir.

Türkiye Hayat Emeklilik’ten VakıfBank Troy Karta Üç Taksit Türkiye Hayat Emeklilik’ten VakıfBank Troy Karta Üç Taksit

Konuyla ilgili açıklama yapan Maher Holding CEO’su Levent Uluçeçen, “MHR GYO’nun halka arz sonrası geliştireceği gayrimenkul projelerinde, gayrimenkul yatırmcılarına Türkiye’de ilk defa bina tamamlama sigortası teminatı sağlamayı hedeflediğini” belirtti. Ayrıca geliştirilecek projelerin finansman modellerinde, çıkarılacak borçlanma ve diğer sermaye piyasası araçları için yine “Türkiye’de ilk defa kefalet teminatı sağlamayı planlamakta olduklarını” açıklayan Uluçeçen, sözkonusu yeniliklerin Türkiye’nin gayrimenkul, sigorta ve finans piyasaları için radikal değişimler yaratacağını belirtti. 

Enerji ve inşaatla başladığı yatırımlarına önce Quick Sigorta sonra Corpus Sigorta’yı dahil ederek Türkiye’nin en büyük bağımsız, yerli sigorta grubunun sahibi olan Maher Holding, Quick Finans ve QPAY ile yatırımlarını banka dışı finans alanında büyütmeye devam ederken, finansın yanı sıra enerji, inşaat, gayrimenkul, bilişim ve eğitim alanlarında yatırım ve çalışmalarını sürdürmektedir. 

MAHER Holding faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde, temel değerlerinden ödün vermeden, yerel yaklaşım ve global standartlarda, çağdaş bir hizmet anlayışını benimsemektedir.

Editör: Sigorta Life