Quick ve Corpus sigorta şirketlerini bünyesinde barındıran Maher Holding’in Sigorta Grubu Başkanı Ahmet Yaşarenerji talebindeki küresel artışa bağlantılı olarak enerji sigortalarına olan ihtiyacı da ön plana çıkmasına ilişkin açıklamada bulundu.

Dünyadaki enerji rezervlerinin durumu dikkate alındığında yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmanın hem çevresel hem kaynak varlığı açısından son derece önemli olduğuna değinen Maher Holding Sigorta Grubu Başkanı Ahmet Yaşar, “Rusya-Ukrayna arasında patlak veren savaş sonrası Avrupa Birliği’nin uyguladığı ambargoya ruble hamlesiyle karşılık veren Rusya, aynı zamanda enerji krizinin de fitilini ateşlemiş oldu. Rus gazına bağımlı olan ülkelerde artan enerji fiyatları krizi ekonomik ve siyasi açıdan derinleştiriyor. Ancak tam da bu krizin ortasında kalan Avrupa ülkelerinde her şeye rağmen, bir yandan da yeşil enerjiye geçiş planı sürüyor” dedi.

AgeSA, Hayat Sigortacılığında yüzde 95, BES’te yüzde 86 Büyüdü! AgeSA, Hayat Sigortacılığında yüzde 95, BES’te yüzde 86 Büyüdü!

Fosil kaynaklı enerji rezervlerinin gelecekte tükenecek olması endişesinin ülkemiz için de sorun oluşturduğuna dikkat çeken Yaşar, “Avrupa ülkeleri; sınırda karbon vergisi, yenilenebilir enerji payının ikiye katlanması, 2035 itibarıyla yeni benzin ve dizel araç satışının sonlandırılması, kömür kullanılmaması gibi adımlarla yeni dünyaya hazırlanırken Türkiye’de ise enerji taleplerinin büyük çoğunluğunun halen fosil yakıtlarla karşılıyor” ifadelerini kullandı. 

Maher Holding Sigorta Grubu Başkanı Yaşar, enerji santrallerinde dünyada en çok tercih edilen poliçe türünün tüm riskler sigortası olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Enerji talebindeki küresel artış, etkin bir enerji riski yönetimi yapılmasını ve dolayısıyla enerji sigortalarına olan ihtiyacı da ön plana çıkartıyor. İşletmelerin mal varlığı sigortaları kapsamındaki teminat taleplerine, GES Montaj Sigortası ve GES İşletme Dönemi Sigortası ürünleri ile teminat sağlanırken, hidroelektrik enerji santralleri (HES), rüzgar enerji santrallerinin (RES) inşaat döneminde karşılaşabileceği tüm risklere ek olarak, tesislerin işletmeye geçtikten sonra doğal afetler, makine kırılması, yangın, kâr kaybı gibi hasarlarına karşı da ayrıca teminat sağlanabiliyor.”

Tüm bu noktalarda önleyici sigortacılığın rolünün çok önemli olduğunu kaydeden Yaşar, “Şirketler kadar sektörlerin de güvenliğini önemseyen ve risk mühendisliği alanında atılımlar gerçekleştiren Corpus Sigorta, gerek ürünleri gerekse yayınlarıyla geleceği şimdiden okuyan ve bunun için hazırlık yapan bir marka olarak öne çıkıyor” ifadelerini kullandı.