Yıldız Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren ve sigorta sektöründe teknoloji üretenler ile teknolojiye ihtiyaç duyanları bir araya getiren Insurtech Hub, sektör için teknolojik çözüm üretenleri desteklemeye sürdürüyor. Bu kapsamda Yıldız Teknopark desteğiyle düzenlenen ve başvuruların insurtech.org sitesi üzerinden çevrim içi alınabildiği Insurtech Ödülleri ‘ne başvuru süresi yarın sona eriyor.

Sigorta sektöründe dijital dönüşümü hedefleyen ve alanında Türkiye’de ilk olan organizasyona, sigorta sektöründeki tüm şirketler, acenteler, brokerler, bankalar, eksperler ve dijital dönüşüm sağlayan şirketler başvuruda bulunabiliyor.

Başvurular yapay zeka, blockchain, robotik süreç otomasyonları, nesnelerin interneti alanlarında sektörünün önde gelen isimlerinden oluşan jüri tarafından değerlendirilecek ve ‘En Insurtech Sigorta Şirketi‘, ‘En Insurtech Banka‘, ‘En Insurtech Acente/Broker‘ gibi alanlarda ödüllendirilecek.

Ödül almaya hak kazanan inovatif ve güncel fikirler, teknolojiler, ürün ve projeler 3-5 Mart’ta Antalya’da gerçekleştirilecek Uluslararası Sigortacılık Fuarı ve Kongresi‘nde açıklanacak.

Türk Reasürans’tan Azerbaycan’a deprem modelleme desteği Türk Reasürans’tan Azerbaycan’a deprem modelleme desteği

Sektörün sorunlarına çözüm bulunacak

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Insurtech Hub Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Acer, sektörde teknoloji kullanımının her geçen gün arttığını söyleyerek sigortacılığa değer katacak girişimleri ödüllendireceklerini bildirdi. Acer, özellikle hasar tespitinde gelecekte yüksek teknolojilerin kullanılmasının beklendiğini belirterek ‘Ancak henüz istenilen seviyeye ulaşılamadığı için bu senenin başvurularında beklentimiz basit seviyede teknoloji kullanımı olacak. Teknolojiyi, inovasyonu en çok kullanan sigorta şirketlerini tespit etmeye çalışacağız.” dedi.

Organizasyon sayesinde sigorta sektöründeki sorunlara çözümler geliştirileceğini dile getiren Acer, ‘Bu farkındalıkla birlikte hem çözüm önerileri hem de bu girişimlere yönelik destekler artacak.” şeklinde konuştu.

InsurTech Hub Program Lideri Ebru Sakine Şevli ise sigorta sektörü ile start-up’ların iç içe olması halinde sektörün çok ileriye gidebileceğine dikkat çekerek organizasyonun da buna katkı sağlayacağını aktardı.