2023 yılı şubat ayında gerçekleşen ve 350 bin kilometrekarelik alanda Türkiye nüfusunun yüzde 16'sını oluşturan 14 milyon kişiyi doğrudan etkileyen depremlerin ardından bölgeden desteğini hiç esirgemeyen HDI Sigorta, depremin birinci yılı yaklaşırken bölgeyi ziyaret ederek acenteleriyle bir araya geldi. HDI Sigorta Genel Müdürü Firuzan İşcan, HDI Sigorta Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Halil Bay, HDI Sigorta Hasar ve Müşteri İlişkilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Necmettin Gündoğdu ve HDI Sigorta Oto Dışı Teknik ve Reasüranstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cihan Çiçek Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya olmak üzere depremden en çok etkilenen 4 ilde, acentelerinin ihtiyaçlarını yerinde gözlemlemek ve destek olmak amacıyla 100’ü aşkın acentesi ile buluştu. 

H D I Deprem Boılgesi 02

Bölgeye desteğini sürdürecek

Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depremlerin ardından bölgede hayatın durma noktasına geldiğinin altını çizen ve bölgeye destek olmak için ellerinden geleni yaptıklarını belirten İşcan, ‘‘Depremin meydana geldiği 6 Şubat sabahından itibaren bölgedeki çalışma arkadaşlarımız, acentelerimiz ve sigortalılarımızın yanında olabilmek adına kapsamlı bir çalışma yürüttük. Depremin ilk saatlerinde afet bölgelerine intikal eden Hızlı Destek Ekiplerimiz acente ve sigortalılarımıza direkt ulaşma imkanı buldu. Eş zamanlı olarak ayni ve nakdi yardımlarımız organize edildi. Sektörümüzün toplam hasar ödemesi 5,5 milyar dolara ulaşırken HDI Sigorta olarak bizler de tüm ürün gruplarında yaklaşık 5300 hasar dosyasına istinaden 1,2 milyar TL’yi aşkın hasar ödemesi gerçekleştirdik. Profesyonel sorumluluklarımızın beraberinde bölgedeki iktisadi hayatın normalleşmesi ve bölgenin canlandırılması adına üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Bu amaç doğrultusunda, depremin birinci yılı yaklaşırken 2024 yılının ilk acente ziyaretini gerçekleştirmek üzere depremden en çok etkilenen illerimize doğru yola çıktık. 4 ilde, 100’ü aşkın yol arkadaşımız ile bir araya gelerek süreci kendilerinden dinleme, ihtiyaçları yerinde gözlemleme fırsatı bulduk. Bir kez daha gördük ki acentelerimizin mesleklerine olan inancı ve depremzede sigortalılarının ihtiyaçlarını karşılamak adına gösterdikleri özveri takdire şayan. Ancak tamamıyla toparlanmak ve hayatlarını yeniden inşa edebilmek için daha uzun vadeli desteğe ihtiyaçları var. Bizler her zaman olduğu gibi bölgedeki acentelerimizin yanında olacak ve tüm imkânlarımızı kullanacağız. Bu kapsamda tüm sektör paydaşlarımızı, bölgeye ilginin sürekliliğine teşvik etmek isteriz. Seferberlik ve dayanışma ruhuyla bu zor günleri birlikte aşacağımıza yürekten inanıyoruz.’’ dedi.

H D I Deprem Boılgesi 03

Devlet destekli alacak sigortası (DDAS) nedir? Devlet destekli alacak sigortası (DDAS) nedir?

1.2 milyar TL’yi aşkın ödeme 

11 ilde milyonlarca insanın yaşamını etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 1 milyon 430 bin 363 bina için hasar tespiti yapıldığını ve 507 bin bağımsız bölümden oluşan 227 bin 27 binanın yıkık veya acil yıkılacak, ağır hasarlı olduğunun tespit edildiğini açıkladı. 3.500’ü aşkın acentesiyle Türkiye'nin her noktasında hizmet sunan HDI Sigorta tüm ürün gruplarında yaklaşık 5300 hasar dosyasına istinaden 1,2 milyar TL’yi aşkın tazminat ödemesi yaptı. Şirketin yangın branşında gerçekleştirdiği tazminat ödemeleri 1 milyar TL’ye yaklaşırken kasko branşı hasarlarına yönelik ödenen tazminat tutarı ise 140 milyon TL’yi geçti.

Editör: Üveys Altun