Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) yayımladığı sonuçlara göre enflasyon ve maliyetlerdeki artışlar hayat dışı branşlarda sigortacıların yaptığı hasar ödemelerinde etkisini gösterdi. Buna göre hayat dışı branşında, 2020 yılıyla karşılaştırıldığında 2021 yılındaki toplam hasar ödemesi yüzde 47.8 artarak 42.6 milyar lira oldu.

Zorunlu trafik sigortası ve kaskodaki hasar ödemeleri sırasıyla yüzde 45 artışla 14.6 milyar lira ve yüzde 63 artışla 9.5 milyar liraya yükseldi. İklim değişikliğinin etkisinin en çok hissedildiği branş olan devlet destekli tarım sigortasında hasar ödemesi yüzde 86 artışla 628 milyon liraya ulaştı.

Sigorta Life Dergi Nisan Sayısı Yayında ve Satışta! Sigorta Life Dergi Nisan Sayısı Yayında ve Satışta!

Hastalık sağlık branşında hasar ödemesi yüzde 49 artarak 8 milyar lirayı aşarken yangın ve doğal afet branşında hasar ödemesi yüzde 44 artışla 4.2 milyar lira oldu.

Düşük kâr sürebilir

Finansal kayıp sigortalarında hasar ödemesi yüzde 129 artışla 379 milyon liraya çıkarken kefalette hasar ödemesi ise yüzde 130 artışla 27.5 milyon liraya çıktı.

Sektörün teknik zarara sahip olduğu trafik sigortasında, yüksek enflasyon, kurdaki hareketlilik, önümüzdeki dönem için ekonomik görünümdeki küresel konjonktür kaynaklı belirsizlik ile iskonto oranlarının düşürülmesi, değer kaybı konusu ve eşdeğer parça yerine orijinal yedek parça kullanılmasına yönelik düzenlemeler kârlılığı düşüren faktörler olarak karşımıza çıkıyor.

Editör: Sigorta Life