Eksper raportörlerinin gözü eksperlik sınavında! Sigorta Life Dergi sosyal medya hesaplarına gelen mesajlar eksper raportörlerinin sınav ilanına dair heyecanlı bekleyişinin sürdüğü gösteriyor.

Türkiye’de son 12 yıldır eksper alım sınavı yapılmıyor oluşu eksper sayısının yetersiz kalmasına neden oluyor. 

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, merakla beklenen Eksperlik sınavına ilişkin açıklamalarda bulundu. Eroğlu, hem trafik branşında hem de diğer tüm alanlarda bir sınav açılma beklentisi olduğunu belirterek “Biz de bu konuyla ilgili Sigorta Eksperleri İcra Komitesi ve Türkiye Sigorta Birliği ile çalışıyoruz. Sahadaki ihtiyacı tam analiz edip o ihtiyaç paralelinde bir rakam üzerinde anlaşmaya çalışıyoruz çünkü ihtiyaçtan fazla eksper alırsak bu defa başka bir sorun çıkacak. Oradaki altın oranı bulmaya çalışıyoruz. Teknik çalışmalarımız bitmek üzere. 2023’ün ilk aylarında eksper sınavı açacağız.” açıklamalarında bulundu.

2019 yılında eksper bürosu çalışanları ülke nüfusu, sigorta poliçe adedi ve hasar sayıları dikkate alındığında sigorta eksper sayısının yetersiz olduğu gerekçesiyle bir bildiri de yayımlamış ve eksperlik sınavı talebinde bulunmuşlardı.  

SEİK Başkanı Ahmet Nedim Erdem'in 15 Ocak tarihinde yapılan toplantıda eksper alımının bir gereklilik olduğunu vurgulaması üzerine bir sınav yapılacağı belirtildi.

SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu göreve geldikten sonra eksperlik alımı için tüm çalışmaları tamamlayarak sınavın açılması yönünde ilgili kurumlara talimatları verdiğini ifadelerinde dile getirmişti.

RS Otomotiv Grubu’nun 15’nci yıl gurur gecesi görkemli bir törenle gerçekleşti RS Otomotiv Grubu’nun 15’nci yıl gurur gecesi görkemli bir törenle gerçekleşti

SEGEM 2023 yılı sınav takvimi ilan edildiğinde gözler eksperlik sınavı tarihinde iken, kurumun başvuru kılavuzunu halen yayınlamadığı görüldü.

Eksperlik sınavına dair belirsizlik sürerken gözler ise SEGEM'den gelecek açıklamada.

Editör: Sigorta Life