Generali Sigorta da kullanıcı deneyiminin önemini anlayan şirketlerden biri olarak müşterilerine kusursuz bir deneyim sunmak adına www.generali.com.tr web sitesini yeniledi.

Verilere dayalı geliştirmeler yapıldı

Müşterilerin ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlamak için yapılan ayrıntılı kullanıcı testleri sonuçlarına göre web sitesinde; ara yüz tasarımı, görsel dünya, içerikler ve site içi navigasyon, hem verilere hem de trendlere göre tamamen yenilendi. Ürün sayfaları açıklayıcı videolarla zenginleştirildi, menü ve kategoriler düzenlenerek ilgili sayfalara erişimi kolaylaştırıldı.

Kasko teklif süreci en iyi hale getirildi

Quick Sigorta'dan öğrencilere 23 Nisan’a özel “Deprem ve Umut” sergisi Quick Sigorta'dan öğrencilere 23 Nisan’a özel “Deprem ve Umut” sergisi

Kullanıcı deneyimini sadece web sitesi üzerinde değil, ürün özelinde de iyileştirmeyi amaçlayan Generali, bu amaçla yenilenen ve geliştirilen üç kasko ürünüyle müşterilerine farklı opsiyonlar sundu. Bu ürünlerin teklif alma, poliçe kapsamını genişletme ve ödeme adımlarını da müşteri ihtiyaçlarını gözeterek en ideal hale getirdi.

Editör: Sigorta Life