Sosyal Güvenlik Kurumu'na 4A,  4B ve 4C olmak üzere üç çeşit sigorta sistemi bulunur. Bu sigorta sistemleri çalışan kişilere ileri ki zamanlarda emeklilik hakkı verir. Ayrıca sağlık gibi birçok haklardan ücretsiz olarak yararlanma imkanı da sunar. Sadece ev hanımları değil, öğrenciler ve çalışmayan birçok kişide emekli olabilmektedir. Ancak bu emeklilik haklarından yararlanabilmek için bazı koşullar bulunur. 

Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları Nelerdir?

Sigortalı olarak çalışmamış ya da primleri eksik kalmış ev hanımlarının emekli olabilmeleri için iş kurması, birisine ait bir işyerinde çalışıyor olarak gösterilmesi veya kişilerin borçlanması gerekir. Çalışamayan ev hanımları  isteğe bağlı sigorta sisteminden faydalanırlar. İsteğe bağlı sigorta ile kişiler primlerini kendileri ödeyerek genel sağlık sigortasının sunduğu tüm hizmetlerden yararlanabilir ve bu primler ile emekli olabilir. Ancak isteğe bağlı sigortadan emekli olabilmek için bazı koşulların sağlanması gerekir. Ev hanımlarının emekli olabilmesi için istenen şartlar ise şunlardır:

  • Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK) ile bir bağının olmaması

  • 50 yaşında veya üzerinde bulunması

  • Dul, yaşlılık gibi herhangi bir aylık almaması

  • Bir gelire sahip olmamak

  • Türkiye'de ikamet etmek

Ev hanımlarının emeklilikten faydalanabilmeleri için en yakın SGK müdürlüğüne gidip, isteğe bağlı sigorta için başvuruda bulunmaları gerekir. 2008 yılından itibaren isteğe bağlı sigorta kapsamında bulunan kişiler, 4B'li Bağ-Kur'lu olarak değerlendirilir. Bundan dolayı da SSK'lılara göre daha fazla prim öderler. Fakat daha önceki yıllarda çalışan ama eksik primi olanlar, 3.5 yıldan daha az sürede prim ödemelerini tamamladıkları takdirde SSK'dan emekli olarak görünebilir. Primlerin ücreti ise o senenin asgari ücretine göre belirlenmektedir.