Kurban Bayramı tatilinin ardından Meclis, milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren önemli yasa tasarılarını ele almak üzere yoğun bir çalışma temposuna girecek. Gündemde öne çıkan başlıklardan biri ise ev hanımlarına ve Bağ-Kur’lu esnafa erken emeklilik yolunu açacak olan düzenlemeler. Özellikle milyonlarca ev hanımının merakla beklediği erken emeklilik şartları ve prim ödemeleri netleşiyor.

Ev hanımlarına emeklilik imkanı sunan yasa tasarısına göre, kadınlar belirli şartları yerine getirdiklerinde emekli olma hakkına sahip olacaklar. Bu kapsamda, isteğe bağlı sigorta ile emekli olabilme imkanı bulunan ev hanımları, yeni düzenlemeyle daha az prim ödeyerek daha hızlı bir şekilde emekli olabilecekler. Mevcut durumda asgari ücret üzerinden hesaplanan en düşük isteğe bağlı sigorta primi 6.400 TL iken, devlet tarafından sağlanacak 2.133 TL'lik destek ödemesi ile ev hanımları aylık 4.267 TL prim ödeyerek emeklilik hakkına sahip olabilecekler.

Çocuk Sayısına Göre Emeklilik Yaşında Esneklik
Yeni yasa tasarısıyla birlikte 25 yıl evli kalma şartını sağlayan ve 50 yaşını doldurmasına rağmen emekli olamayan ev hanımlarına da emeklilik yolu açılması hedefleniyor. Ayrıca, kadınların emeklilik yaşının çocuk sayısına göre esnetilmesi de gündemde yer alan önemli başlıklar arasında. Çalışan anneler için de yıpranma payı düzenlemesinin ele alınması bekleniyor. Yasa tasarısının Meclis'te kabul edilmesinin ardından Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Bağ-Kur'lular İçin Prim Eşitliği ve Erken Emeklilik
Meclis gündemindeki bir diğer önemli konu ise Bağ-Kur’lu küçük esnafın uzun süredir talep ettiği prim gün eşitsizliğinin giderilmesi. Yasa tasarısı ile Bağ-Kur’lu esnaf ile SSK’lı çalışanlar arasında bulunan prim eşitsizliğinin ortadan kaldırılması ve prim günlerinin eşitlenmesi hedefleniyor. Bu düzenleme ile 10 ve daha az çalışanı bulunan yaklaşık 1 milyon küçük esnafın 9 bin olan prim gün sayısının 7.200 güne düşürülmesi planlanıyor. Böylece, Bağ-Kur’lu esnaf SSK’lı çalışanlar ile aynı haklara sahip olacak ve 5 yıl erken emekli olabilecek.

Taşıt satışları ve taşıt kredisi borçlanmaları arttı Taşıt satışları ve taşıt kredisi borçlanmaları arttı

Kurban Bayramı sonrası Meclis'te görüşülmeye başlanması beklenen torba yasa, milyonlarca ev hanımı ve Bağ-Kur’lu esnaf için önemli değişiklikleri beraberinde getirecek.

Editör: Serhat Bingöl