AMERİKA BİRLEŞME VE DEVRALMALARDA EN BÜYÜK PAYA SAHİP

2020 yılının aynı döneminde 197 olan anlaşma sayısının 2021 yılının özellikle ikinci yarısında 221 anlaşma ile arttığı görülüyor. Birleşme ve devralmanın 2021’de 224 anlaşma ile en  büyük payını Amerika’daki faaliyetler oluşturdu. 2020’ye kıyasladığımızda bu yüzde 17’lik bir artışa tekabül ediyor.

Avrupa ise birleşme ve devralma faaliyetlerinde yıllık bazda yüzde 21’lik bir artış gösterdi. Faaliyetler, yılın ilk yarısında 51 anlaşma ve ikinci yarısında 74 anlaşma ile desteklendi.

Quick Sigorta ile Akhisar'da unutulmaz bir motosiklet festivali Quick Sigorta ile Akhisar'da unutulmaz bir motosiklet festivali

ASYA-PASİFİK İLE ORTA DOĞU VE AFRİKA BÖLGELERİNDE DÜŞÜŞ

Amerika ve Avrupa’daki yükselişlere karşılık Asya- Pasifik, Orta Doğu ve Afrika (MEA-Middle East and Africa) Bölgelerinde birleşme ve devralma faaliyetlerinde önemli düşüşler yaşandı. Asya-Pasifik’teki faaliyetler yüzde 44’lük bir düşüş yaşayarak 2021’de yüzde 42’ye geriledi. Orta Doğu ve Afrika Bölgesi ise yüzde 47 düşüş yaşadı.

2021’DE 25 MEGA ANLAŞMA

Clyde & Co, 2021 yılında büyük birleşme ve devralma işlemlerinin sayısında bir toparlanma olduğunu ve değeri 1 milyar doları aşan 25 mega anlaşma yapıldığını söyledi. 2020 yılında ise 20 mega anlaşma yapılmıştı.

Bununla birlikte firmalar temel tekliflerini güçlendirmeyi amaçladıklarından daha küçük niş satın almalar, dünya çapında yaygın olmaya devam ediyor. Clyde & Co, 2022 yılının ikinci yarısında tamamlanan birleşme ve devralmaların 200 anlaşmayı aşacağını tahmin ediliyor.

İNOVASYONU HIZLANDIRMA BİRLEŞME VE DEVRALMALARIN İTİCİ GÜCÜ OLDU

Clyde & Co, pandeminin birleşme ve devralmalar ile diğer yatırımlar için önemli bir itici güç olduğunu, hızlandırılmış inovasyonun daha fazla şirketi daha büyük rekabet avantajları için teknoloji firmalarını satın almaya, yatırım yapmaya veya ortak olmaya motive ettiğini belirtiyor.

Birleşme ve devralmalara ek olarak, Clyde & Co, inovasyonun sigortacıları ve reasürörlerin diğer iş modellerini keşfetmeye cesaretlendirdiğini bildirdi. Bu, birçok sigorta şirketi için dijitalleşmeye daha fazla odaklanmak demek ve buna uzaktan çalışma, çevrimiçi platformların genişletilmesi, veri analitiği ve modelleme kullanılması da dahil.