Anadolu Sigorta, Türkiye çalışmalarını Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun üstlendiği “Yüzde 30 Kulübü”nün yeni üyesi oldu. Üyelik anlaşmasına yönelik imza töreni, Anadolu Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Tümsavaş ve Yüzde 30 Kulübü Türkiye Kurucu Başkanı Prof. Dr. Melsa Ararat’ın katılımıyla 24 Ağustos 2023 Perşembe günü gerçekleşti. 6 kıtada 20'den fazla ülkede 1400'ü aşan üst düzey yönetici üyesi bulunan Yüzde 30 Kulübü’nün, Anadolu Sigorta’nın da katılımıyla birlikte Türkiye’deki üye sayısı 79’a yükseldi. 

Allianz, Fireman's Fund'ı Arch Capital’a sattı Allianz, Fireman's Fund'ı Arch Capital’a sattı

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin, sürdürülebilir kalkınmanın en önemli hedeflerinden biri olarak öncelikli çalışma alanları arasında bulunduğunu belirten Anadolu Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Tümsavaş “Sürdürülebilir kalkınmanın temellerinden biri olduğuna inandığımız toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesi kapsamında kadının ekonomide ve yaşamdaki varlığına ve gücüne destek veriyoruz. Mevcut durumda %51’e ulaşmış bulunan kadın çalışan oranımız, bu anlayışımızın açık bir göstergesidir. Bu konuda pek çok ulusal ve uluslararası inisiyatifle iş birliğimiz bulunuyor. Kadın çalışan ve yönetici oranımızı sistematik olarak artırarak ve kadınların ekonomiye katılımını teşvik eden çalışmalara destek vererek sektörün öncü ve örnek şirketi kimliğimizi daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz. Anadolu Sigorta olarak Yüzde 30 Kulübü hareketine katılarak kamuoyuna ve çalışanlarımıza, organizasyonumuzun her seviyesinde toplumsal cinsiyet dengesini iyileştirmeyi hedeflediğimizi duyurmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Yüzde 30 Kulübü Türkiye Kurucu Başkanı Prof. Dr. Melsa Ararat, “Kulübümüzün 79. üyesini heyecanla karşılıyoruz. Yüzde 30 Kulübü Türkiye Kampanyasının şirket CEO ve Yönetim Kurulu Başkanlarından oluşan üyeleri kampanyaya katılarak kadınların, şirketlerin, tüm yönetim organlarında temsil edilmelerinin iyi bir yönetişim ve iş meselesi olduğu mesajını akranlarıyla paylaşmış oluyorlar” diye konuştu. 

Yüzde 30 Kulübü’nün yanı sıra “Bağımsız Kadın Direktörler” ve “İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı” projelerine ev sahipliği yapan Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun Direktörü Ata Can Bertay ise "Anadolu Sigorta'nın Yüzde 30 Kulübü Türkiye Kampanyası'na katılımı, iş dünyasında toplumsal cinsiyet eşitliğine verdiği önemi göstermesi açısından çok değerli. Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu olarak, Anadolu Sigorta'nın yönetim kurulu ve üst yönetimde kadın temsilini artırma iradesini memnuniyetle karşılıyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliğini her düzeyde sağlamak, sadece doğru olanı yapmak değil; aynı zamanda geleceğin başarılı şirketlerinin temel taşlarından biri olacaktır. Anadolu Sigorta'nın bu vizyoner kararı, ülkemiz şirketlerine örnek olacaktır" açıklamasında bulundu.

Editör: Üveys Altun