Unico Sigorta Genel Müdürü Ender Güzeler, ekibiyle birlikte sektörel medyanın yer aldığı basın toplantısı gerçekleştirdi. Güzeler, Unico Sigorta’nın 34 yılını ve gelecek çizgisini anlattığı toplantıda, sektöre dair de değerlendirmelerde bulundu. 

Sektörde bir ilk olacak projeler üzerinde çalıştıklarını açıklayan Unico Sigorta Genel Müdürü Ender Güzeler, “Hem ürün içeriklerimizle, hem de iki yeni gezi kampanyamızla iş ortaklarımızın yüzünü güldüreceğiz. UniKonut ve UniKasko ürünlerinin içeriğini de yeniledik. Daha kapsamlı teminatlarla sigortalılarımızı, verdiğimiz yüksek komisyon oranlarıyla da acentelerimizi mutlu etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Unico Sigorta’nın çalışan yapısından da söz eden Ender Güzeler sözlerine şöyle devam etti:

“Çalışanlarımız arasında kadın oranı yüzde 51. Yaş ortalamasına bakıldığında, erkek yüzde 37, kadın yüzde 34... Gittikçe gençleşiyoruz diyebilirim. Çalışanlarımızın yüzde 72’si lisans ve lisans üstü mezunu. Şirketimizde 20 yıl ve üzeri kıdemli personel, toplamın yüzde 10’u. 15-20 yaş yüzde 16... Şirketin yüzde 23’ü ise 0-5 yıl arasında kıdeme sahip. Toplam 1380 satış kanalımız var ve 81’i broker, geri kalanı acente. Banka veya dijital, başka satış kanalımız yok. Profesyonel acentelerle yoğun çalışıyoruz. Otomotiv acentemiz az, captive acentemiz yok. Bizim 3-4 bin acenteyle çalışma gibi bir iddiamız yok, acente sayımızı arttırmama kararımız var.”

“Büyük kurumların en önemli mirası, köklü geçmişidir. Biz de çok köklü bir sigortacılık geçmişine sahibiz. 34 yıllık birikimimizi gençlerle paylaşıyor, onların dinamik yapısıyla birleştiriyoruz. Hem çalışanlarımızla, hem iş ortaklarımızla evrensel değerler ışığında ve tamamen profesyonel ekibin aldığı kararlarla süreçleri yürütüyoruz” ifadelerini kullanan Güzeler, Unico Sigorta olarak yakın zamanda doğrudan satış yapmak gibi bir düşünceleri olmadığını belirtti.

“Acente sayımızda artış yapmayı düşünmüyoruz”

Unico Sigorta Genel Müdürü Ender Güzeler, “Var olan acentelerimizle mutluyuz. Tüm satış süreçlerimizi onlarla sürdürecek, şirket olarak doğrudan satışa kısa vadede yönelmeyeceğiz. Acente sayımızda da ciddi bir artış yapmayı düşünmüyoruz” dedi. 

Acentelere ödenen toplam komisyon 400 milyon lira

Unico Sigorta’nın aktif poliçe sayısının 1.3 milyon olduğunu belirten Güzeler, “Müşteri sayımız 1.1 milyon. Acente başına 874 bin lira prim düşüyor, acentelere ödenen toplam komisyon ise 400 milyon lira. İş ortaklarımızın kıdem ortalaması 7.5 yıl. UniKasko ürünümüzde dört ayda yeni müşteri sayımız 34 bin. 10 yıl ve üstünde bizimle çalışan acente oranımız yüzde 14” dedi.

Screenshot_3-1

Ender Güzeler, “Unico Sigorta olarak; müşteri ihtiyacı, kullanıcı deneyimi tasarımı olgularını iş modelimizin merkezine koyarak poliçe satışına değil, çözüm satışına odaklandık. Biz her zaman sorunu net bir şekilde çözmeye odaklanıyoruz. Satış rakamlarından daha önemli olan şey bizim için bu. Yapmak istediğimiz şey, sigortalının veya acentelerimizin sorunları söz konusu olduğunda çözümün yanından geçip, kısmen çözmek ve satışa devam etmek değil. Gerçekten o sorunu ortadan kaldırmak. Bunun kolay veya risksiz bir hedef olmadığını biliyoruz. Çalışmalarımızı bu doğrultuda yapıyoruz” dedi.

Her dört ayda bir yeni proje

Her dört ayda bir yeni proje açıklayacaklarını anlatan Güzeler “Bu projeler sektörde ‘ilk’ olacak. Hem iş ortaklarımızı hem de sektörü heyecanlandıracak çalışmalar üzerinde, güçlü bir ekiple çalışıyoruz” dedi.

Trafikte kesintisiz arzı devam ettireceklerini belirten Güzeler, “Bazı regülasyon sorunları vardı ama SEDDK’nın umut verici yaklaşımıyla burada arzı belli zarara katlanarak sürdüreceğiz” dedi.

Unico_maslak_66

UniKasko’dan acenteye avantaj

Unico’nun kaskoyla ilgili yeniliklerden de bahseden Güzeler, “UniKonut pazartesi acentelerin satışına sunulacak. Burada komisyon daha yüksek. İkinci yeniliğimiz de UniKasko... Araçların satışından doğan komisyon kayıplarından dolayı acentelerimiz sorun yaşıyor. Acenteye üç nedenden dolayı komisyon veriliyor; satışı yaptığı, tahsilatı takip ettiği ve satış sonrası müşteri hizmeti verip yenilediği için… Biz işin teorisine göre komisyonu bölme kararı aldık. Poliçe hazırlandıktan 60 gün sonra araç satılıp poliçe iptal ediliyorsa komisyon iptal olmayacak. Böylece acentenin komisyon kaybına çözüm sunmuş olacağız” ifadelerini kullandı.