Burak Ali Göçer; “BES'in Çocukluk Dönemi Bitti Artık Gençlik Dönemine Adım Attık” Burak Ali Göçer; “BES'in Çocukluk Dönemi Bitti Artık Gençlik Dönemine Adım Attık”

Pandemi ile birlikte sigorta sektörünün salgını teminat altına almasıyla sağlık branşında sevindirici bir artış yaşandı. Özel sağlık sigortalarındaki lüks algısı ise tamamlayıcı sağlık sigortaları ile birlikte kırılmaya başladı. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası branşında kazanılan ivmenin ardından sigorta şirketleri de ürünlerinde yenilikler yapmaya başladı. Quick Sigorta’nın bu alandaki en yeni ürünü olan “Quick Tamamlayıcı Sağlık Sigortası” ile sektörde fark yaratmak istediklerini belirten Özsoy, sigortalılar için sağlık alanında yeni ürünler için çalıştıklarını ve ömür boyu beklemeden yenileme garantisi verdiklerinin de altını çiziyor.

33 yıllık bir başarı hikayesi

Okurlarımız için kendinizden bahseder misiniz?

Kuruluşundan bu yana Maher Holdıng gurubu içerisindeyim. Mesleğe 1989 yılında Batı Sigorta’da başladım, 33 yılı aşkın süredir bu sektör içerisindeyim. Daha sonra Ticaret Sigorta, Emek Sigorta ardından tekrar Batı Sigorta ve İsviçre sigorta derken yolumuz Fiba Sigorta ile kesişti. Ardından Generali Sigorta’da Hasar Grup Müdürlüğü görevini sürdürdüm. 2015 yılında CEO’muz Levent Bey ile tanıştım. 2016 yılında da bu grup içine dahil oldum. Hasar ve Teknikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak başladığım bu gurupta  sizlerin de bildiğin gibi şu an Quick Sigorta’nın Genel Müdürlüğü görevini ile Corpus sigorta ve Quick sigorta yönetim kurulu üyeliklerini sürdürüyorum.

“Hayattan zevk almaya çalışıyorum”

Duyumlarımıza göre farklı alanlarda hobileriniz bulunuyor. Bizlerle paylaşır mısınız?

 İşin özü, hayattan zevk almaya çalışıyorum. Ben ortaokul ve liseyi Kepirtepe Öğretmen Lisesi’ nde yatılı olarak okudum. Hala daha Kepirtepeli’ler Eğitim Vakfı’nda yöneticiyim. Evliyim, 2 tane evladım var. Onlarla birlikte ortak hobilerimizi yerine getirmeye çalışıyoruz. Beraber tüplü dalış ve mümkün olduğunca da kayak yapıyoruz. 2001 yılına kadar da aktif olarak İstanbul amatör kümede kaleci olarak futbol oynadım.  Ağırlıklı olarak vaktimi ailemle ve arkadaşlarımla birlikte geçiriyorum. Hafta sonları ise yürüyüş yapmak için doğaya çıkıyorum.

“Doğru karar almak için oyunu iyi okumak gerekiyor”

 Sporcu geçmişiniz olduğunu ifade ettiniz. Peki, sporun yöneticiliğe katkısının olduğunu düşünüyor musunuz?

Kesinlikle, ben sporun yöneticiliğe katkısının olduğunu düşünenlerdenim. Futbol oynadığım yıllarda mevki olarak kaledeydim. Oyunu okumak dediğimiz kavram yöneticilikte de mevcut. Doğru karar alabilmek için oyunu iyi okumamız gerekiyor. Aynı zamanda takım oyunu oynamak, ekibi aynı hedefe yönlendirebilmek ve onlara güven vermek çok önemli. Bu kapsamda sportif başarının  şirket yöneticiliği ile  bağlantılı olduğunu düşünüyorum.

 “Çalışanlarımla arkadaşlık seviyesini koruyarak çalışmayı seviyorum”

Nasıl bir yöneticisiniz ve çalışanlarınızla nasıl bir ilişkiniz var?

Zor bir soru gerçekten. Kendi tarafımdan baktığım zaman zor biri değilim, çalışanlarımla yakın olmayı seviyorum. Çalışanlarımla arkadaşlık seviyesini koruyarak çalışmayı seviyorum, yoğun bir mesai içerisinde ailemizden daha çok birlikte vakit geçiyoruz. Bu sebeple keyifle çalıştığımız bir ortamın varlığı, stresten uzak herkese zevk vermesi gerektiğini düşünüyorum.

Maher Holding finansal alanda ilerliyor

Sektör için oldukça önemli bir sigorta grubuna sahip olan Maher Holding’in faaliyet alanlarına da değinebilir miyiz?

Maher Holding olarak 2015 yılında öncelikle sigorta alanında faaliyete başladık. Quick Sigorta ile sigorta sektörüne giriş yaptık ve hemen ardından Türkland sigortayı satın alarak isim değişikliği yapıp Corpus Sigortayı gruba dahil ettik. Maher Holding finansal anlamdaki yatırımlarına hızla devam ediyor. Bildiğiniz gibi QuickFinans yasal kurulum izinlerinin son aşamasına geldi. Ödeme sistemleri alanında faaliyet gösterecek iştirakimiz olan QPay‘de Merkez Bankası’nın iznini aldıktan yakın bir zaman sonra ise faaliyete başlayacak. Şu an içinde bulunduğumuz bina 2021 yılı içerisinde satın alınarak Quick Tower adıyla tüm Holding şirketlerimizin yeni yuvası haline geldi. Akıllı ve mimari açıdan ödüllü bir binada bulunuyoruz. Maher Holding çatısı altında kendimizi bütünleşik finansal bir yapı olarak değerlendiriyoruz ve grubun çok daha da büyüyeceğini düşünüyoruz. Başarılarımızı artık Avrupa’ya taşımayı düşünüyoruz. Yurt dışı yatırımlarımız ise işimizin bir parçası. Sigorta şirketi kuruluşu çalışması başlatarak Avrupa’ya açılma yönünde adımlarımızı attık.

“2022 yılı hedefimizin yüzde 65’ini gerçekleştirdik”

Yılın ilk çeyreğini de geride bıraktık. 2022 yılının ilk ayları sektör ve Quick Sigorta için nasıl geçti?

2021 yılı zorlu bir yıldı ancak yıl sonu rakamlarını değerlendirdiğimizde grubumuz açımızdan başarılı ve karlı geçtiğini görüyoruz. Sektörde fark yaratan, yenilikçi ve dinamik bir ekibe sahibiz. Quick sigortanın kurulduğu ilk günden bu yana dijitale uyum sağlayan bir yapısı mevcut. 2022 yılı, 2021 yılının aslında bir çeşit devamı ve sektör için birçok açıdan zorlu bir başlangıç oldu. Sektördeki paydaşlarımız ve arkadaşlarımızla da görüşmelerimizi değerlendirdiğimizde ortak paydamız olan sigortalılarımızla daha fazla temas etmek ve onların ihtiyaçlarını gidermek adına ürün çeşitliliği için çalışıyoruz. Bunun yanı sıra hepimizin yaşadığı enflasyonla baş etme konusuyla ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Rakamsal olarak baktığımızda grup olarak toplamda 2022 yıl sonu hedefimiz 1,7 milyon idi. Üç ayın sonunda bunun yüzde 65’ini gerçekleştirmiş bulunuyoruz. 1,1 milyona yakın üretimimiz var. Türkiye’nin yerli ve milli sigorta grubu olarak kendimizi tanımlıyoruz. Ürünlerimiz ve tüm çalışanlarımızla beraber sektöre farklı bir soluk getirmeye devam ediyoruz.

 Kefalet sigortalarına ilgi arttı

Elektronik ihalelerde kefalet sigortasına izin verilmesinin ardından sigorta sektöründe en çok gündeme gelen konulardan biri kefalet sigortaları oldu. Sizlerin de bu konudaki öncülüğünü biliyoruz. Kefalet sigortalarındaki son durum nedir? Sigortalılara bu kapsamda sağlanan avantajlara da değinebilir miyiz?

Başından bu yana biz bu branşta liderliğimizi devam ettiriyoruz. 2022 yılının başında bu branşta sigorta sektörü ve Türkiye finans çevreleri için baktığımızda büyük bir hasar yaşandı. Yaşanılan bu hasar sigorta sektörüne ilgiyi daha çok arttırdı. Hasarın ertesi günü talep doğrultusunda 130 milyon TL tutarındaki bir ödemeyi müşterimizin hesabına yatırdık. Bu konu; hem sektörde hem de ekonomik çevrelerde çok büyük bir yankı uyandırdı. Biz, sigortacıların bankanın ürünü olan finansal bir ürünü yaygınlaştırması ve olası bir hasar durumunda da sektörün bunun altından reasürans gücünü de kullanarak kolaylıkla kalkabileceğini göstermiş olduk. Finansal ürünlerde çeşitlilik de artmaya başladı. Bu sadece kefalet senediyle de sınır değil, Alacak Sigortaları, Bina Tamamlama Sigortaları gibi ürünlerin taleplerinin de bu doğrultuda artmaya başladığını görüyoruz. Bu alandaki öncülüğümüz ve liderliğimiz ise devam ediyor. Bu alandaki mevzuatın da takipçisi durumundayız. Online ihalelerde kefalet senedinin geçerli kılınabilmesi için çalışmalarımız olumlu sonuç verdi ve sonucunda bilgi işlem altyapımızı bu kapsamda kısa zamanda evirdik ve güncel bir hale getirdik. Kefalet sigortalarından sonra Bina Tamamlama ve Kira Koruma Sigortalarında da büyümek istiyoruz.

Kurlardaki yükseliş, sektörü hangi branşlarda nasıl etkiliyor? Bu yılın geri kalan dönemlerine nasıl yansımaları olacak? 

Kurdaki artışları 2018 yılından beri yaşıyoruz. Bu durum hasar dosya maliyetlerini etkiledi. Ağırlıklı olarak oto branşında hizmet verdiğimiz için hasar dosya maliyetleri yılın son  çeyreğinde döviz artışından çok etkilendi. Oto dışı branşlarda dosya maliyetlerinin artışı yanında oldukça çok eksik sigortaya rastlanır oldu.

Enflasyonist ortamda şirketlerin kur etkilerini azaltmak amacıyla sigorta primlerinde artışın yanı sıra risk seleksiyonlarında daha da seçici olacağını düşünüyorum.

“Tamamlayıcı sağlıkta çıkış yakalamak istiyoruz”

Biraz daha Quick Sigorta özeline inersek; şirket içinde özellikle odaklandığınız noktalar neler olacak?

Başından beri şirket içinde olmanın avantajlarını yaşıyorum. Öncelikle Quick Sigorta’nın bugüne gelmesinde bize önderlik yapan Sayın Mahmut Erdemoğlu’ na , gece gündüz demeden çalışarak bu ekibi oluşturan  Maher Holding CEO’u Levent Ulucecen’ e ,Maher Holding Sigorta Grubu Başkanımız Ahmet Yaşar’a da teşekkürü bir borç bilirim.  Gurup Şirketlerimizde çalışan   bütün arkadaşlarımız çok değerli.

Tabii ki yaptığımız iş sigortacılık. Ekibimizi daha da kuvvetlendirmeyi düşünüyoruz. Kefalet ve diğer finansal ürünlerimizi  çeşitlendirerek bu alandaki liderliğimizi devam ettirmek istiyoruz. Tamamlayıcı sağlık sigortasında çıkış yakalamak istiyoruz. Tamamlayıcı sağlık ürünlerinde   ezber bozan yeniliklerle çeşitliliğe  devam etmeyi hedefliyoruz.

Quick Tamamlayıcı Sağlık Sigortası müjdesini çok yakın bir zamanda verdiniz. Sağlık alanına girişinizden ve ürününüzden de bahsedelim istiyorum. İzleyicilerimize tss ürününüz hakkında bilgilendirme yapar mısınız? İlk geri bildirimler nasıl?

İnsanlarımızın yaşadığı kötü olaylar sigorta sektöründe talepleri artırıyor. Salgın da bunlardan bir tanesi ancak biz sektör olarak pandemide hızlı aksiyon olarak sigortalılarımıza olumlu cevap verdik diyebiliriz. Maalesef sigorta her zaman akla gelen bir olgu değil ancak kötü zamanlarda akıllara gelen bir durum söz konusu. Pandemi de sağlık sigortalarına olan ilgiyi arttırdı. Bu zamanlarda sigortanın varlığı da sigortalıları rahatlatıyor. Bizler de sürekli kendimizi güncelliyoruz. Quick Sigorta olarak Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ürünümüzü çok yakın zamanda duyurduk. Sigortalılarımız için bütün olanakları sağlamak adına ekip olarak çalıştık. Bizler bu ürünü piyasaya sürmeden önce sektördeki farklılığımızı ortaya çıkarmak istedik.  Şirket olarak özel sağlıkta yer almak yerine tamamlayıcı sağlık branşında ürünlerimizi sektördeki diğer ürünlerden farklılaştırmak ve ürünlerimizi çeşitlendirmek istiyoruz. İlk ürünümüz olan Quick Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, sigortalılarımızın rahatlıkla ulaşacağı hastanelere gidebilmesini sağlayan ve gitmeyeceği hastanenin primini ödemek zorunda kalmaması gibi avantajlara sahip. Fark yarattığımız şey ise altını çizerek söylemek istiyorum; ömür boyu yenileme garantisini beklemeden bu poliçemizle birlikte veriyoruz.

 Sağlık branşında yeni ürünler yolda

Quick Sigorta'nın sağlık alanındaki beklentileri ne yönde? Bu kapsamda yeni ürünleriniz olacak mı?

Biz özel sağlık sigortalarında olmayacağız. Tamamlayıcı sağlıkta kendimizi tanımlıyoruz. Sağlık sektörü çok geniş bir alan. Ürünümüzü rakiplerimizden sonra çıkardık. Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre aktif Yaklaşık 24 milyona yakın sigortalının olduğu ülkemizde henüz daha 2,5 milyon civarında bir tamamlayıcı sağlık poliçesinden bahsediliyor. Daha çok gidilecek yol var. Yeni ürünlerimizin müjdesini de buradan verelim istiyorum. Sektörden farklı, kolay ulaşılabilen  avantajlı ürünleri yakın bir zamanda sigortalılarımıza sunmuş olacağız.

Uzun vadeli ve getirisi yüksek alanlara yatırım söz konusu

Quick Sigorta’nın 2022 yıl sonu hedeflerini ve planlamalarını sizlerden dinledik. Ancak sektör geneli için konuşacak olursak, sektör 2022 yılını sizce nasıl sonlandıracak?

Türkiye Sigorta Birliği’nde yeni bir seçim gerçekleşti ve sektörde her alanda yenilenmeler var. Sigorta Grubu Başkanımız Ahmet Bey de TSB’nin Yönetim Kurulu’nda gurubuzu temsil ediyor. Büyüme açısından bakarsak; ilk 3 aylık verilere göre yaklaşık %70 büyüme var ancak artmaya devam eden %61 enflasyon göz önüne alındığında reel olarak büyüme konusunda çok da iyimser olmamak gerek. Sektör olarak yerimizde saymamamız gerekiyor. Yetkililer tarafından Yapılan açıklama ve ekonomi uzmanlarının yaptığı analizler de enflasyonda düşme olmayacağını düşündürüyor.

Bildiğimiz üzere SEDDK da birçok alanda sektöre şu an bir yön vermeye çalışıyor. Son dönemde sektörün lokomotifi olan trafik sigortalarında yeni düzenlemeler var. Hem sigortalıları, hem de sektör paydaşlarını ortak bir payda da buluşturmaya çalışıyorlar.

Kurlardaki artış ile birlikte enflasyonist baskı yıl sonunda teknik anlamda bir zarar doğuracak görüntüsü veriyor ancak biz Quick Sigorta olarak yatırımlarımızı uzun vadeli ve getirisi yüksek alanlara yapıyoruz. Yıl sonunda da alınan önlemler ve yatırım gelirlerimiz ile geçmiş yıllarda olduğu gibi ciddi bir kâr açıklayacağımızı düşünüyoruz.

Sohbetimizin sonuna gelmişken bizleri ağırladığınız ve ilk röportajınızı bizlerle gerçekleştirdiğiniz için teşekkür ederiz. Sektör paydaşlarınız ve sigortalılarınız için mesajlarınız var mı?

Merve Hanım, ben teşekkür ederim. Benim için de oldukça keyifli bir sohbet oldu.

Bizlerin ortak buluşma noktası sigortalılarımız. Sektör temsilcileri ve paydaşları olarak birlikte en iyi hizmeti sigortalılarımıza nasıl vermemiz gerektiğini konusuna odaklanmalıyız. Fiyat rekabetinin yanı sıra tüm sektör olarak hizmet rekabetini ön plana almalıyız. Sigorta bilincini ve sigortaya olan güveni artıracak çalışmalara daha fazla katılmalıyız.

Editör: Sigorta Life