NN Hayat ve Emeklilik’in NN Group çatısı altında yer alması, çalışanlara ne gibi fırsatlar sağlıyor?

NN Group ağırlıklı olarak Avrupa olmak üzere 11 ülkede faaliyet gösteriyor. Group içerisinde hayata geçirilen bir çok farklı global projede Türkiye’den çalışanlarımız farklı rollere sahip oluyor. Bu projelerde çalışırken edindikleri bilgi birikimi sayesinde perspektiflerini genişletiyorlar. Kazandıkları  deneyimlerde iş yapış şekillerinde önemli artılar sağlıyor.

Uluslararası projelerde yer almanın yanı sıra pek çok diğer NN ülkesinde dönemsel ya da kalıcı olarak çalışma fırsatı yakalayan bir çok çalışanımız var. Hollanda, Japonya, İspanya, Çekya,Macaristan ve Romanya NN Türkiye çalışanlarının yoğun olarak görev aldığı ülkelerin başında geliyor. Hemen hemen tüm iş birimlerinde çalışma fırsatına sahip olmak mümkün.

2.Çalışanların yurtdışında çalışmalarına yönelik ne gibi imkanlar sunuyorsunuz? Bunun kriterleri nedir?

NN Group’un kariyer sayfasında yer alan iş ilanları tüm çalışanlarımıza açık. Ayrıca şirket içerisinde her hafta yayınladığımız bültenimizde bu iş fırsatlarına yer vererek çalışanlarımızın başvurmaları haline yöneticilerinin de desteğiyle ilerlemelerini sağlıyoruz. Bu sene NN Group’un da inisiyatifi ile  Türkiye’nin bilgi teknolojileri alanında başarılı gençlere, NN’in faaliyet gösterdiği ülkelerdeki şirketlerinde kariyer imkanı sunmaya başladık. IT profesyonelleri Türkiye’de yaşamaya devam ederken uzaktan çalışma koşullarına sahip olarak uluslararası projelerde yer alabilirler. NN’in kullandığı en son teknolojileri ve çözümleri deneyimleme gibi ayrıcalıklara da sahip olabiliyorlar.

IT çalışanları için gerçekleştirilen projeden bahseder misiniz, ülkeler seçim yaparken nelere dikkat ediyor?

Ülkeler seçim yaparlarken değerlendirme sürecinde projenin gereklilikleri ve ihtiyaçları ile IT profesyonelinin deneyimi ve niteliklerinin uyumuna bakıyorlar.  Şu anda Türkiye ve Çekya’da aktif olan girişim kapsamında beş genç arkadaşımız çalışıyor. NN ülkelerindeki iş birimlerini içeren program, farklı pozisyonları ve ülkeleri dahil ederek büyümeye devam edecek.

“Genç nesilleri desteklemeye büyük önem veriyoruz”

 Çeşitlilik ve kapsayıcılık konusunda NN Group’ta ve Türkiye’de alınan aksiyonlar var mı? Bu konuda öne çıkarmak istediğiniz mesajlar neler?

 İnsanlarımız, toplumumuz ve işimiz için en iyisini yapmaya gayret ediyoruz. Çalışma hayatında da herkesin işini en iyi şekilde yapabileceği bir ortam yaratmanın, yapılacak en doğru şey olduğuna inanıyoruz. Farklı fikirlerin, bakış açılarının ve geçmişlerin daha güçlü, daha yaratıcı ve yenilikçi bir çalışma ortamı yarattığını biliyoruz.

NN Group’ta 2020 yılında Çeşitlilik ve Kapsayıcılık konusunda yeni bir proje başladı. Tüm ülkelerde belirlenen çeşitlilik ve kapsayıcılık elçileri ile birlikte çalışarak NN ülkelerinde gelişim noktalarını ve alınacak aksiyonları belirliyorlar. NN Türkiye olarak biz de iki konuya odaklandık, jenerasyon ve kadınlar.

Genç nesilleri desteklemeye büyük önem veriyoruz. Onlarla bir araya gelerek gerçekleştirdiğimiz Sosyal İnovasyon Kamplarında girişimcilik fikirlerini dinliyor, değerlendiriyor ve mentörlük yapıyoruz. Bu sayede lisedeki gençleri iş hayatına atılmadan önce destekleyerek bakış açılarının şekillenmesini sağlıyoruz. NN Group tarafından verilen NN Future Matters bursu ile Hollanda’da yüksek lisans yapma hakkı kazanan gençeleri destekliyoruz.

Haziran 2022 itibarıyla tüm personelimizin yüzde 55’i, yönetici rolündeki çalışanlarımızın ise yüzde 53’ü kadın. 2022'de iş başvurusunda bulunup değerlendirmeye alınan kişilerin yüzde 59'u ve yeni katılanların da yüzde 40'ı kadınlardan oluşuyor. Kadın erkek dengesinde şirket olarak gayet iyi durumdayız. Bu sene içerisinde kadın çalışanlarımız ile çeşitlilik ve kapsayıcılık konusunda sohbetler gerçekleştirdik. Paylaşımların sonucunda şirketimiz içerisinde doğum iznini 16 haftadan 24 haftaya, babalık iznini ise 1 haftadan 3 haftaya çıkardık. Bu sayede yeni doğum yapan kadın çalışanlarımızın iş hayatına katılımındaki süreci kolaylaştırmayı hedefledik. Eşi doğum yapmış erkek çalışanlarımızın da eşlerinin işe dönüş sürecinde daha fazla destek olabilmesi için onlara fırsat tanımış olduk.

Çeşitlilik ve kapsayıcılık konusundaki çalışmalarımız daha yeni başladı ve yapılacak pek çok şey var.

“Esnek yapıya sahip bir şirketiz”

Şirketinizde çalışma modeli nasıl, esnek çalışma sistemi kapsamında önümüzdeki dönemde yenilikler olacak mı?

Mutlu, yaratıcı ve işine bağlı çalışanların, şirketin başarısına da daha fazla katkı sağlayacağına inanıyoruz. Esnek çalışma sistemi ile herkesin kendini güvende hissettiği, çalışma günlerini dilediği gibi planlayabildiği, uzaktan çalışmanın faydaları ile ofisten çalışmanın sinerjisini harmanladığı yeni bir kültür oluşturmayı hedefledik. Bu sayede çalışanlarımız için iş yapış şekillerini oldukça esnek bir şekilde ve ihtiyaçlarına göre belirleyebilecekleri bir yapı oluşturduk. Çalışanlarımız hafta iki gün ofisten haftada üç gün evlerinden çalışıyorlar. Her yıl, kesintisiz 1 ay boyunca Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde tamamen uzaktan çalışabiliyor. Aynı zamanda da günlük işler esnek çalışma düzeninde 07.00 – 19.00 saatleri arasında planlanmaya devam ediyor. Şu anda bu sistem ile ilgili bir değişiklik planlamıyoruz ancak konjonktürün getirdiği değişimlere çok çabuk ayak uyduran, esnek bir yapıya sahip bir şirket olduğumuzu söyleyebilirim.

İleriye yönelik öncelikli hedefleriniz nelerdir?

Şunu çok iyi biliyoruz ki; çalışanlarımız başarılı olduğu sürece biz de başarılıyız. Bu bilinçle, 2022 için İnsan Kaynakları alanında pek çok öncelikli hedeflerimiz var. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

·       Stratejik İK önceliklerini destekleyen tanımlanmış KPI'lara ulaşılmasını sağlamak

·       Enerjik bir organizasyona sahip olmak

·       Çalışanlara hata yapmaktan korkmadıkları ve şirket başarısına olan katkılarını hissedebilecekleri bir ortam yaratmak

·       Kişisel gelişimi kendi sorumlulukları olarak gören ve NN içinde veya dışında kariyerlerini destekleyen kişisel gelişimlerine yatırım yapan çalışanlara sahip olmak

·       Çalışanlar tarafından takdir edilen sorumlu liderlik anlayışı yaratmak

·       Boş pozisyonlarımız dahil olmak üzere stratejik iş gücü planlaması yapmak

·       Çalışanların performans yönetimini bir süreç gibi değil, açık iletişimi ve olumlu geribildirim kültürünü destekleyen bir araç olarak hissetmesini sağlamak

5 yılı Türk pazarında olmak üzere 17 yıldır NN Group yolculuğundasınız. Türk pazarında çalışmak size nasıl hissettiriyor?

Türkiye’nin gerçekten harika bir ülke olduğunu düşünüyorum. Kalbimin bir kısmını çaldığı kesin. Dünyanın en iyi mutfağına sahip olan, gerçekten olağanüstü bir ülke. Özellikle Hollanda mutfağı ile karşılaştırdığımda mukayese söz konusu bile değil. Türkiye hakkında gerçekten çok sevdiğim şey ise çok dinamik olması. Her gün yeni bir şeyler oluyor. Her gün beklenmedik şeylerle karşılaşıyorsunuz ve bu seni insan olarak oldukça canlı hissettiriyor.

Her defasında arabayla yurtdışına gitmek için sınırları geçtiğimde ve geri geldiğimde sınırdaki güzel Türk bayrağını gördüğümde Türk vatandaşı olmamama rağmen tüylerim diken diken oluyor. Çünkü gerçekten çok güzel bir ülke.

İstanbul trafiğinde çılgına dönüyor olsanız bile dürüst olmak gerekirse dünyada daha güzel bir şehir olmadığını düşünüyorum