SAB Sigorta Acenteleri Derneği, deprem sonrası çalışmalarını aktarmak üzere bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Ayhan Çalık, depremin olduğu gün itibariyle yönetim kurulu olarak toplandıklarını  ifade ederek “Deprem bölgesinde mağdur olan başta acentelerimiz ve tüm milletimiz için yapmamız gerekenleri “Şimdi” “Yarın” ve “Gelecekte” olarak üç başlık altında belirledik.” dedi. 

SAB Sigorta Acenteleri Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Çalık'ın yapmış olduğu açıklama şu şekilde;

SAB Sigorta Acenteleri Derneği olarak depremin olduğu gün itibariyle yönetim kurulu olarak toplanarak deprem bölgesinde mağdur olan başta acentelerimiz ve tüm milletimiz için neler yapmamız gerekenleri “Şimdi” “Yarın” ve “Gelecekte” olarak üç başlık altında belirledik.

Geçmiş deprem tecrübelerimiz ve bölgeden meslektaşlarımızdan gelen haberlerden anladığımız kadarıyla yoğun gıda desteğini görünce göndereceğimiz ürünleri “Battaniye, çocuk bezi, ıslak mendil” olarak belirledik ve meslektaşlarımızın da desteği ile hızlıca tedarik ettik. Yine bölgeden gelen haberlerin birbiriyle çeliştiğini görünce mağduriyetin yüksek olduğunu teyit ettiğimiz İskenderun, Antakya, Defne bölgesine temsilci gönderme kararı alındı. Bölgeye bizzat kendim intikal ettim. Bölge’de bulunan acentelere ulaşmakta çekilen güçlük Acenteleri tek tek arayarak ulaşma kararı almamızı tetikledi. Yönetim Kurulu İstanbul dernek merkezinde tek tek acentelere telefonla ulaşmak adına dernek merkezini kriz merkezine dönüştürdü. Bir yandan SAB olarak organize olurken Yönetim Kurulu üyelerimiz mensubu bulundukları diğer sivil toplum kuruluşlarıyla da çalışmalarını yürüttüler. Bölge meslektaşlarımızın desteğiyle Mersin’de toplanan yardım malzemelerimizi Defne Belediye başkanlığı deposuna teslim ettik. Bölgede bulunduğum süre içerisinde tüm çalışmaların içinde olmaya çalıştım.

Bölgede bulunan vahim tabloyu webinar toplantısında Yönetim Kurulu üyelerimle paylaştım. Yapılan toplantıda bölge ihtiyaçları için önerilerden oluşan “Depremde Acente dağıtım kanalı için alınacak tedbir önerilerimizi” içeren projemizi belirledik. Önerilerimizden oluşan çalışmamızı İstanbul’a döner dönmez Saik Başkanımız, TSB başkanımız ve Seddk Başkanımızla paylaştık.

Deprem bölgesi acentelerimize daha hızlı ulaşabilmek adına GDZ Enerji Yatırımları A.Ş. Çağrı Merkeziyle anlaşma yaparak meslektaşlarımıza ulaşabilme sürecimizi hızlandırma kararı aldık. Şu ana kadar ulaştığımız meslektaşlarımızdan ikisine çalışma alanını, dördüne bilgisayar desteğimizi ve bir meslektaşımıza da barınacak yer imkânı sağladık. Bölgeye çadır göndermek için arayışlarımız ise halen devam etmektedir.

Deprem bölgesinde bulunan acentelerimizin sigortalılarına karşı olan sorumluluklarını yerine getirmesinde kolaylık sağlayacak Virtual I Teknoloji ve Mühendislik Ticaret A.Ş. ile birlikte geliştirdiğimiz hasar takip programımızı oluşturarak tüm acentelerin kullanımına ücretsiz olarak sunduk.

AcnTURK Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Murat Büyükçelebi; “Acentelerin taleplerini en hızlı şekilde karşılayacağız” AcnTURK Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Murat Büyükçelebi; “Acentelerin taleplerini en hızlı şekilde karşılayacağız”

Seddk, Tsb ve Saik ile paylaştığımız görüşlerimiz;

1-) Deprem bölgesi acentelerimizi asgari bir yıl boyunca ayakta tutacak, bölge dışındaki 71 vilayette bulunan acentelerimizin desteği ve şirketlerin katkısıyla “Birlikte Güçlüyüz” fonunun oluşturularak depremzede meslektaşlarımızla paylaşılması,

2-) Depremden zarar gören meslektaşlarımıza Tobb Saik’in;
Bilgisayar, yazıcı ve teknik alt yapı desteği talebi,
Var olan levha kayıt ve ticaret sicil borçlarının silinmesi,
Miras ve kayıp sebepleriyle yapılması gereken sicil düzeltmelerinde sicil ücreti alınmamasını,
Taşınacak acentelerimizden fiziki şart harcı alınmamasını,
Vefat yaşayan acentelerimizin mirasçılarının işlerini devam ettirmek istemesi durumunda 5684 sayılı kanunun 23. Maddesinin amir fıkralarından 3 yıl boyunca muaf tutulmasını,
Tobb Saik’in depremde bilgisayar, yazıcı ve teknik alt yapı imkanını kaybetmiş acenteleri ayni destekle sigortalılarına hizmet verebilme imkanı sağlanmasını talep ettik.

3-) Anlaşma yaptığımız çağrı merkezi ile bölge acenteleri tek tek aranmakta ve meslektaşlarımızın durumlarını öğrenerek var olan imkanlarımız ve yine meslektaşlarımızın katkısıyla ihtiyaçlarına karşılık vermeye çalışıyoruz.

SAB Sigorta Acenteleri Derneği olarak çalışmalarımızda üyemiz olsun olmasın bizlere katkı sağlayan meslektaşlarımıza; taleplerimize olumlu yanıt vererek destek veren sigorta şirketlerimizin ceo ve üst yönetimlerine minnettarız. Mesleki kamuoyu önünde her birine tek tek şükranlarımı sunuyorum.

SAB Sigorta Acenteleri Derneği temposunu hiç düşürmeden meslektaşlarımızın yaralarının sarılması çalışmalarına aralıksız devam edecektir.

Editör: Sigorta Life