Katılımcılar, sigortalı olma hissini ise en çok ‘güvende olma’ ve ‘gelecek garantisi’ olarak tanımlıyorlar. Katılımcılar, bir sigorta ürünü satın almalarının arkasındaki motivasyonu ‘karşılaşılabilecek risklere karşı maddi güvence’ olarak açıklıyorlar. Katılımcılara göre ‘yaşam içerisinde sigortalanması gereken en önemli şey’ ise kendilerinin ve sevdiklerinin sağlık giderleri.

Cigna Global ile Türkiye’nin en büyük özel bankalarından QNB Finansbank’ın güçlü iş birliğinde faaliyetlerini sürdüren Cigna Sağlık Hayat ve Emeklilik, sigortalılarının görüşlerini odağında tutarak onların ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda aksiyonlar alırken, 600’ün üzerinde Cigna’lının katıldığı ve bireylerin sigortaya bakış açılarını ortaya koyan Sigorta Haftası’na özel “Sigortalı olmak size ne hissettiriyor?” araştırmasını hayata geçirdi. 

Sigorta sektörünün daha iyi tanıtılması ve sigorta bilincine herkesin sahip olması iç görüsüyle ortaya çıkan Sigorta Haftası, her yıl düzenli olarak kutlanıyor. Bu yıl 23 Mayıs – 29 Mayıs tarihleri arasında Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından gerçekleştirilen Sigorta Haftası’na özel düzenlediği araştırma ile Cigna, sigortalılarının sigorta konusundaki algılarını ortaya koymayı hedefliyor. 

Tüketici davranışlarını hem globalde hem de Türkiye’de gerçekleştirdiği araştırmalarla yakından takip eden Cigna, ürün ve hizmetlerini bireylerin ihtiyaçlarına paralel olarak geliştirirken, mevcut ürünlerine de yenilikçi çözümler adapte etmeye devam ediyor. 

Sigorta demek ‘güven’, ‘sağlık’ ve ‘gelecek garantisi’ demek

Cigna’lı sigortalıların telefonla anket yoluyla katıldıkları araştırmaya göre; sigorta denince akla gelen ilk kelimeler ‘güven’, ‘sağlık’ ve ‘gelecek garantisi’ olarak öne çıkıyor. Katılımcılar, sigortalı olmanın verdiği hissi ise en çok %56 ile ‘güvende olma’ olarak tanımlarken, sonrasında %23 ile ‘gelecek garantisi’ olarak tanımlıyorlar. 

Araştırma, sigorta sahibi olmanın bireylerin kendilerini ne kadar güvende hissettirdiğini de ortaya koyuyor. Katılımcıların %94 olmak üzere büyük bir kısmı, sigortalı olmanın kendilerini güvende hissettirdiğini belirtiyor. 

‘Risklere karşı maddi güvenceye sahip olmak’ sigorta sahibi olmaya motive ediyor

Araştırmaya katılanlara göre; sigorta sahibi olmayı en çok motive eden unsur sorulduğunda katılımcıların %27’si ‘karşılaşılabilecek risklere karşı maddi güvenceye sahip olmak’ yönünde görüş belirtirken, ‘sağlık güvencesi’(%26) ve ‘gelecek kaygısı’(%23) da bireylerin bir sigorta ürünü satın almalarını etkileyen faktörler arasında yer alıyor. 

Katılımcıların %61’ gibi büyük bir çoğunluğuna göre ‘yaşam içerisinde sigortalatılması gereken en önemli şey’ ise kendilerinin ve sevdiklerinin sağlık giderleri. 

Quick Sigorta sağlık branşında süper yatarak tedavi dönemini başlattı Quick Sigorta sağlık branşında süper yatarak tedavi dönemini başlattı

İdeal sağlık sigortasının olmazsa olmazı ‘tüm Türkiye’de geçerli geniş anlaşmalı kurum ağı olması’ 

Araştırma, sigortalılar nezdinde ideal bir sağlık sigortasının nasıl olması gerektiğini de içeriyor. Buna göre, ‘tüm Türkiye’de geçerli geniş anlaşmalı kurum ağı’ olması ideal bir sağlık sigortasının en önemli unsuru.  Ayrıca, ‘ömür boyu yenileme garantisi sunması’ ve ‘sağlıklı yaşamı destekleyecek ek hizmetler sunması’ da sigortalıların ideal sağlık sigortası için olmazsa olmazları arasında yer alıyor. 

Araştırmaya katılanlar arasında sevdiklerine veya arkadaşlarına bir sigorta veya bireysel emeklilik ürünü sahibi olmalarını önerenler çoğunlukta yer alıyor. Katılımcıların %97’si bu soruya olumlu olarak yanıt veriyor. 

Editör: Sigorta Life