Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Ayhan Çalık, 9 Kasım’da yapılacak Meslek Komitesi Seçimi öncesinde bir basın açıklaması yaptı. 

Sigorta Acenteleri Derneği’nin yol haritasına ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı basın açıklamasında SAB’ın dün olduğu gibi bugün de çalışmalarına devam edeceği belirtilerek “İsterdik ki İstanbul stklarıyla birlikte kurduğumuz, sektörün çok değerli ve önemli kazanımı olan SİAP Sigorta Acenteleri Platformu birlik ve beraberlik içerisinde makam ve mevki peşinde olmayan meslektaşlarımızla seçimlere girsin. Ne yazık ki tüm görüşmeler sonuçsuz kaldı. Yine de herşeye rağmen seçimler bittikten sonra SİAP‘ın çalışmalarına kaldığı yerden devam etmesi en büyük arzumuzdur. Ticaret Odası seçimleri biter mesleğimize karşı sorumluluklarımız bitmez.” ifadeleri kullanıldı.

Ayhan Çalık, "Yönetim Kurulumuzda oy birliği ile aldığımız karar uyarınca SAB seçimlere; acente saygınlığının sürekliliğini arzulayan, mesleğini kolaylıkla icra etmek isteyen, meslektaşının yetkinliğinden emin, dağıtım kanalları arasında eşitliğin olmasını isteyen, sektörün büyümesi için önerileri olan tüm sendika, dernek, vakıf ve platformlarla birlikte girmeye karar vermiştir. SAB bu deklarasyonla seçimlere herhangi bir STK'ya üye olan veya olmayan tüm meslektaşlarıyla birlikte girmeye karar vermiştir. Sigorta sektörünü o Partili bu Partili, şu Siad’lı, bu Siad’lı olarak bölmeye çalışanlara inat herkese açık çağrımızla diyoruz ki gelin mesleğimiz geleceği için el ele vererek birlikte çalışalım. Sektörümüz için çok önemli bu duruşa destek vermenizi, sektöre çözüm üretmek yerine sektörü bölen, geren, sektörün ayrışmasından kendine menfaat, makam üretmeye çalışanlara bir karşı duruş, bir reddediş göstermenizi ve SAB ‘ı desteklemenizi rica ederim.” dedi.

“Siyasetin mesleği için değil mesleğimizin siyaseti için bir araya gelelim.”

Ayhan Çalık yapmış olduğu açıklamaya şu şekilde devam etti: 

 "Artık mesleğimizi seçildikten sonra bulunduğu makamı icra makamı olarak görmeyen, makamın yetkilerinin sembolik olduğunu söyleyen, fakat seçim dönemi geldiğinde makamlara kendince önemli manalar yükleyerek yine yeniden ve ısrarla seçilmek isteyen sektörün yirmi yıldır değişmeyen seçim adaylarından kurtarılmalıyız.  

Bu sebeple SAB olarak;

1-) İstanbul sigortacılık bölümünün aktif çalıştırılması İstanbul’da 5000 den fazla acentenin taranması ve böylelikle mesleğimize hariçten el uzatanların tespitlerinin kolayca yapılabilmesi için İstanbul’da da müfettiş görevlendirilmesini ve/veya var olan 3 müfettiş sayısının arttırılmasını TOBB ‘dan istemek için meslek komitesine adayız.

2-) Tüm işyerlerine 3. Şahıs Yangın Mali Sorumluluk sigortasının zorunlu olması için İstanbul Ticaret odasındaki 80 meslek komitesinden ve komitelerle birlikte kamuoyundan destek almak için meslek komitesine adayız.

3-) Acente mesleğine girişte aday acentenin yetkinliğini hakkıyla ölçümlenmesini Segem ‘den istemek için meslek komitesine adayız.

4-) Acentenin mesleğini icra ederken, poliçenin üretimini sağlarken katlandığı maliyetlerin poliçenin iptali durumunda iade edilmesine karşı olduğumuz için meslek komitesine adayız.

5-) Sektöre veri sağlayıcılarının hatalı yönetimi ve/veya aksaklıklarının bedelini acentelerin ödememesini sağlamak için meslek komitesine adayız.

6-) Sigortacılık Meslek komitemize İto bütçesinden pay ayrılarak İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin de desteğiyle Acente Nitelikli Teknik Personel Eğitimi projesiyle teknik personel ve/veya adaylarına verilecek eğitimlerle iş yapma tekniklerini, ürün yetkinliklerini ve çapraz satış kabiliyetlerini geliştirmek için meslek komitesine adayız.

7-) Ve tabi ki seçildiğimizde meslek komitesi üyelerimizle meslektaşlarımızı tek tek arayıp sektör için mesleki sorunlarını, mesleğe dair önerilerini ve taleplerini kendilerine sormak için meslek komitesine adayız.

İş Hayatında Uzaktan Çalışma Sisteminde İbre Tersine Dönüyor İş Hayatında Uzaktan Çalışma Sisteminde İbre Tersine Dönüyor

8-) İstanbul Ticaret Odası Sigortacılık Meslek Komitesinin kendisine tanımlanmış yetkilerini sonuna kadar kullanmak ve var olan yetkilerini de ziyadesiyle zorlamak için meslek komitesine adayız.

9-) İTO çatısı altında, TOBB çatısı altında mesleğimizi daha kolay icra edebilmek için varız. TOBB ‘dan ve İTO ‘dan sorunlarımızın çözümü için tüm imkanlarını bizlere kullandırması için birlikteyiz. Eğer taleplerimiz karşılık bulmazsa SAB olarak tarihi sorumluluğumuzu yerine getirmek; SİGORTA ACENTELERİ BİRLİĞİ ‘ni kurmak için adayız.

Unutulmamalıdır ki bu ülke, bu şanlı Türkiye Cumhuriyeti yetkisiz insanlarla kuruldu."

Editör: Sigorta Life